Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
No, děkuji, taky jsem o tom nevěděl.
je tu jeste nekdo kdo to nevedel?
Stejný přechod jsem absolvoval se stejným nadšením taky. Postupem času ale ještě narazíš na spoustu dalších věcí. Pokud trochu programuješ, může ti chybět podpora RPATH. Nedávno jsem se narychlo hrál s IPv6 a nenašel jsem žádný návod jak využít veřejnou adresu v 6to4 (našel jsem jen popis 6in4 tunelu, který mi nefunguje, ale moc jsem tomu nedal, pořešilo to miredo). atd.
Ale jinak spokojenost.
super, muj tip je, ze te za chvili arch zacne 'tak divne rozcilovat', protoze funguje 'tak jinak nez gentoo',
aniz bys byl schopny rict 'v cem to presne je',
a budeme tu mit clanek o ultramegalegendarni migraci zpet na gentoo ;)
To vše mi na Gentoo poslední dobou (ne dlouhodobě) blblo a nevěděl jsem proč.protože se neřídíš doporučeními?
obcas to spestri nekdo kdo udajne nekde slysel ze sem expert na xyz a chce odborne poradit co si ma napr. koupit za fotak nebo kameru. zajimavy ze me vsichni znaj a je nikdy nevidel. odkud se jen berou?
Otázkou je, co bude s repozitářema, který máš pro gentoo?. Provozuješ je ještě, ne?overlay.watzke.cz patrně umře...
tak a peklo zamrzlo
Blbosť, windows sú relatívne použiteľné a kadečo sa dá ponastavovať a rozchodiť, keď človek vie, ako na to. Netriviálny krok práve spočíva v tom zistiť ako na to. A ten nemusí byť vždy jednoduchý ani na linuxe (jedno aké distro)
V Archu mi všechno zatím přijde takový stabilní.Pockej do pristiho update. Pokud si nezalohujes vsechny baliky budes brzo v pr...
tak to me se to za posledni 4 roky nestalo :)
Jo tak toto se me taky parkrat stalo :) ja myslel neco co se neda rychle opravit nebo to skoncilo panicem. Vzdy vetsinou staci bud downgradnut nebo chvili pockat na chybejici balik.
to mas pravdu :D proto to nikdy nedelam, nikdy nevis co se ti bude hodit
Povedal používateľ Mandrivy
narozdíl od Debianu dokonce fungujeAle no tak...
Je pravda, že testing/unstable dokáže občas překvapit, ale oproti bugům, které jsem zažil na Gentoo či Archu je to pohoda...
Navíc, na server je Debian (ve verzi stable) jasná volba - stabilnější systém neznám (a to nemyslím, jako ironii).
Jo a proc pouzivas qalculate-gtk kdyz ses KDEckar (qalculate-kde, jen musis mit kdelibs3)?Právě sis na to odpověděl
oficialne som vitaz flamov gtk vs kde :)Jo? Tak v tom případě jsem já vátěz flejmu BMW vs Intel
Během chvíle jsem dosáhl stádia, kdy by člověk ani nepoznal, že je to úplně jinej systém.A ty jinak dovedes rozeznat distribuce pouhym pohledem? :D
A ty jinak dovedes rozeznat distribuce pouhym pohledem? :DPohým pohledem to asi spolehlivě nejde, ale pouhým příkazem snad jo:
ls /etc/{*release,*version}
Viděl jsem jak dal Arch na prdel Gentoo...Což je ukázka toho, že Gentoo prostě už není to, co bývalo. Jde to s ním už nějakou dobu z kopce (aspoň tak to vnímám já). Ani bych to tak neviděl jako zásluhu Archu.
Tak gentoo ma mouchy, ne ze ne, ale zatim jsem se k nemu pokazdy z archu vratil, stvalo me min ;)
Tak gentoo ma mouchy, ne ze ne, ale zatim jsem se k nemu pokazdy z archu vratil, stvalo me min ;)Z archu bych se k němu vrátil pokaždý taky. Balíčkovač v archu podle mě porušuje všechny základní principy uživatelského rozhraní. Nebo spíš jeho autoři o takových principech nikdy neslyšeli. V gentoo naopak emerge považuju za jednu z nejlepších ukázek příkazového uživatelského rozhraní vůbec. Od dlouhých voleb, přes možnosti explicitního pretend/ask, až po tvar podrobného výpisu. Teď nehodnotím ani tak co to umí (i když i to hodnotím kladně), ale jak se to ovládá... a hlavně jak může člověk jako začátečník začít s dlouhými srozumitelnými volbami a jako expert už držet v zásobě sadu kombinací krátkých voleb pro různé situace. V poslední době na gentoo nemám čas (ne kvůli času strojové kompilace, ta by se ještě zvládla, ale celkově vyžaduje větší péči), přesto mám pocit, že binární distribuce, které potkávám, mají v téhle oblasti stále ještě co dohánět.
Ale chapu tu pribyvajici lenost vse porad kompilovat a travit nad tim tolik casu...Na automatizovanou kompilaci může být líný ledatak počítač, člověk na to nemá nárok, ten ji neprovádí.
Ale travi se s tim cas. Aspon teda ja mam takovou uchylku, ze cumim na prubeh stahovani a updatovani v Archu skoro celou dobu :DTvojí úchylku nesdílím.
go-openoffice je normalne v repozitarich.
Jinak ja z Gentoo presel na Arch uz pred par lety a rozhodne to byla spravna volba. Doufam, ze casem dojdes ke stejnymu zaveru :).
No a jen tak mimochodem - Arch mam na desktopu, na HTPC (ION), na serveru a nove i na pritelcinym notebooku :).
Tiskni
Sdílej: