Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Předevčírem jsem ještě nic netušil. Pak jsem si včera v noci prohlédnul výsledky ankety o nejoblíbenější distro. Viděl jsem jak dal Arch na prdel Gentoo...
Tak jsem si řekl, že si stáhnu poslední netinstall x86 ISO a zkusím to ve VirtualBoxu, jestli to tentokrát už půjde. A šlo. Tak jsem Arch chvíli zkoumal a zjistil, že se mi dost líbí, že bych ho mohl zkusit. Strávil jsem celou noc průzkumem. Pak jsem šel spát a když jsem se vzbudil, na volnej 20 GB oddíl jsem nainstaloval 64-bitovou verzi. Použil jsem swap, kterej jsem používal v Gentoo, stejný /home a další oddíly, jen systém se změnil. Během chvíle jsem dosáhl stádia, kdy by člověk ani nepoznal, že je to úplně jinej systém. Pak jsem během zbytku dne rozchodil všechno, co mi běželo na Gentoo (cups, lighttpd, bluetooth, apcupsd, ssh, NFS a NAT pro HTPC, atd.) a teď jsem vysmátej.
Dost věcí, který mi v Gentoo blbly, v Archu fungujou. Quake3 dává víc FPS. Konqueror nepadá, když začnu psát do políčka pro vyhledávání. KWrite nepadá, když zmáčknu AltGr+cokoliv. VirtualBox funguje i s emulací zvukovky. To vše mi na Gentoo poslední dobou (ne dlouhodobě) blblo a nevěděl jsem proč.
V Archu mi všechno zatím přijde takový stabilní. Hlavně ta rychlost instalace mě uchvátila. Rychlost instalace pro uživatele binárních distribucí není nic zvláštního, ale ono to narozdíl od Debianu dokonce funguje. </joke> Pomocí jogurtu (yaourt) jsem si nainstaloval pár věcí, od kterých nejsou balíky (fatrat, poco, esmska, ioquake3, qalculate-gtk, eqonomize, virtualbox, go-oo atd.) a bylo to. Vše šlo jak po másle. Co se týče kompilace, PKGBUILDy nejsou tak promakaný jako ebuildy a už jsem musel nahodit wrapper make, kterej předává -j3, abych nemusel upravovat každej zvlášť, ale ono to ani nějak nevadí.
Oproti Gentoo se mi zde nelíbilo několik věcí ve výchozím nastavení a musel jsem si poladit inputrc a nastavení screenu, ale to nebyl problém. Pokud se nestane něco fakt hroznýho, tak u Archu zůstanu a dám ho i na HTPC (update: už se stalo), kde mi na Gentoo nějak nechce fungovat XBMC a na notebook, kterej by měl do dvou dnů dorazit.
Tiskni
Sdílej:
No, děkuji, taky jsem o tom nevěděl.
je tu jeste nekdo kdo to nevedel?
Stejný přechod jsem absolvoval se stejným nadšením taky. Postupem času ale ještě narazíš na spoustu dalších věcí. Pokud trochu programuješ, může ti chybět podpora RPATH. Nedávno jsem se narychlo hrál s IPv6 a nenašel jsem žádný návod jak využít veřejnou adresu v 6to4 (našel jsem jen popis 6in4 tunelu, který mi nefunguje, ale moc jsem tomu nedal, pořešilo to miredo). atd.
Ale jinak spokojenost.
super, muj tip je, ze te za chvili arch zacne 'tak divne rozcilovat', protoze funguje 'tak jinak nez gentoo',
aniz bys byl schopny rict 'v cem to presne je',
a budeme tu mit clanek o ultramegalegendarni migraci zpet na gentoo ;)
To vše mi na Gentoo poslední dobou (ne dlouhodobě) blblo a nevěděl jsem proč.protože se neřídíš doporučeními?
obcas to spestri nekdo kdo udajne nekde slysel ze sem expert na xyz a chce odborne poradit co si ma napr. koupit za fotak nebo kameru. zajimavy ze me vsichni znaj a je nikdy nevidel. odkud se jen berou?
Otázkou je, co bude s repozitářema, který máš pro gentoo?. Provozuješ je ještě, ne?overlay.watzke.cz patrně umře...
tak a peklo zamrzlo
Blbosť, windows sú relatívne použiteľné a kadečo sa dá ponastavovať a rozchodiť, keď človek vie, ako na to. Netriviálny krok práve spočíva v tom zistiť ako na to. A ten nemusí byť vždy jednoduchý ani na linuxe (jedno aké distro)
V Archu mi všechno zatím přijde takový stabilní.Pockej do pristiho update. Pokud si nezalohujes vsechny baliky budes brzo v pr...
tak to me se to za posledni 4 roky nestalo :)
Jo tak toto se me taky parkrat stalo :) ja myslel neco co se neda rychle opravit nebo to skoncilo panicem. Vzdy vetsinou staci bud downgradnut nebo chvili pockat na chybejici balik.
to mas pravdu :D proto to nikdy nedelam, nikdy nevis co se ti bude hodit
Povedal používateľ Mandrivy
narozdíl od Debianu dokonce fungujeAle no tak...
Je pravda, že testing/unstable dokáže občas překvapit, ale oproti bugům, které jsem zažil na Gentoo či Archu je to pohoda...
Navíc, na server je Debian (ve verzi stable) jasná volba - stabilnější systém neznám (a to nemyslím, jako ironii).
Jo a proc pouzivas qalculate-gtk kdyz ses KDEckar (qalculate-kde, jen musis mit kdelibs3)?Právě sis na to odpověděl
oficialne som vitaz flamov gtk vs kde :)Jo? Tak v tom případě jsem já vátěz flejmu BMW vs Intel
Během chvíle jsem dosáhl stádia, kdy by člověk ani nepoznal, že je to úplně jinej systém.A ty jinak dovedes rozeznat distribuce pouhym pohledem? :D
A ty jinak dovedes rozeznat distribuce pouhym pohledem? :DPohým pohledem to asi spolehlivě nejde, ale pouhým příkazem snad jo:
ls /etc/{*release,*version}
Viděl jsem jak dal Arch na prdel Gentoo...Což je ukázka toho, že Gentoo prostě už není to, co bývalo. Jde to s ním už nějakou dobu z kopce (aspoň tak to vnímám já). Ani bych to tak neviděl jako zásluhu Archu.
Tak gentoo ma mouchy, ne ze ne, ale zatim jsem se k nemu pokazdy z archu vratil, stvalo me min ;)
Tak gentoo ma mouchy, ne ze ne, ale zatim jsem se k nemu pokazdy z archu vratil, stvalo me min ;)Z archu bych se k němu vrátil pokaždý taky. Balíčkovač v archu podle mě porušuje všechny základní principy uživatelského rozhraní. Nebo spíš jeho autoři o takových principech nikdy neslyšeli. V gentoo naopak emerge považuju za jednu z nejlepších ukázek příkazového uživatelského rozhraní vůbec. Od dlouhých voleb, přes možnosti explicitního pretend/ask, až po tvar podrobného výpisu. Teď nehodnotím ani tak co to umí (i když i to hodnotím kladně), ale jak se to ovládá... a hlavně jak může člověk jako začátečník začít s dlouhými srozumitelnými volbami a jako expert už držet v zásobě sadu kombinací krátkých voleb pro různé situace. V poslední době na gentoo nemám čas (ne kvůli času strojové kompilace, ta by se ještě zvládla, ale celkově vyžaduje větší péči), přesto mám pocit, že binární distribuce, které potkávám, mají v téhle oblasti stále ještě co dohánět.
Ale chapu tu pribyvajici lenost vse porad kompilovat a travit nad tim tolik casu...Na automatizovanou kompilaci může být líný ledatak počítač, člověk na to nemá nárok, ten ji neprovádí.
Ale travi se s tim cas. Aspon teda ja mam takovou uchylku, ze cumim na prubeh stahovani a updatovani v Archu skoro celou dobu :DTvojí úchylku nesdílím.
go-openoffice je normalne v repozitarich.
Jinak ja z Gentoo presel na Arch uz pred par lety a rozhodne to byla spravna volba. Doufam, ze casem dojdes ke stejnymu zaveru :).
No a jen tak mimochodem - Arch mam na desktopu, na HTPC (ION), na serveru a nove i na pritelcinym notebooku :).