V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Rozhodl jsem se napsat takovej zápisek pro budoucí potenciální studenty FEL ČVUT (a pro ostatní lidi, které zajímá co je u mě nového). Shrnuje můj názor na věc za první měsíc studia.
Můj rozvrh v současnosti vypadá takto, přičemž (žluté) přednášky jsou nepovinné a (zelená) cvičení jsou povinná. Škrtnuté přednášky zpravidla nenavštěvuju (ano, chodím teď jen na matematickou analýzu) a "méně" škrtnuté cvičení z Úvodu do operačních systémů znamená, že si chodím pouze napsat testy (zrovna tenhle týden budu psát první).
Máte-li kamarády na vejšce, pravděpodobně uslyšíte různé názory na to, jak je dobrý nebo špatný chodit na přednášky, když člověk nemusí. Jste-li jako já, tak to vezmete na vědomí, ale vyprdnete se na to, na všechny přednášky půjdete a uděláte si vlastní názor. Potom je možné, že dopadnete jako já a nebudete chodit skoro na žádnou.
Čím to je? Podle mě jsou dva hlavní důvody proč nechodit na přednášky z konkrétního předmětu: buď náplň toho předmětu už ovládáte (v mém případě algoritmizace, úvod do OS) nebo sice neovládáte, ale přednáška vám nic nedá (lineární algebra - nejsem schopnej to vnímat, budu se to muset naučit sám/jinak, elektrotechnika pro informatiky - asi něco podobnýho, přednášející to všechno na můj vkus moc protahuje).
Takže v prvních pár týdnech si stabilizujete "skutečný" rozvrh, tj. takový rozvrh, kde "Úvod do OS" znamená volno, se kterým počítate. Potom postupně zjistíte, které předměty vás baví, což se hodně odvíjí od toho, kdo je učí. Například já jsem si dost oblíbil přednášky pana docenta Habaly, kterého velice obdivuju. Doli mi taky doporučil skvělou cvičící na angličtinu pro pokročilé, paní magistru Procházkovou, která je taky skvělá – rozhodně umí anglicky zdaleka nejlíp ze všech lidí, co mě kdy učili. Dneska jsme zrovna psali test, ze kterého máme mít 56+ z 80 bodů (70 %), což je ok. Horší to je s takovou lineární algebrou, která mě moc nenadchla, z čehož vyplývá, že je pro mě i hůř stravitelná a tím pádem taková náročná. Jsem zvědav, jak se s ní poperu. Elektru jsem nikdy moc nehovil, ale měl bych bejt schopnej se to z dostupných materiálů naučit. Úvod do OS jsem zmiňoval – na cvičení jsem si domluvil, že tam nemusím chodit (kromě testů). Mimo jiné jsem cvičícímu říkal, že zatím o všem, o čem nám vyprávěl, jsem napsal články pro AbcLinuxu.cz Přednáška z algoritmizace mě vyděsila a když přednášející řekl, že textový soubor není to, co uložíme ve Wordu, tak jsem se sbalil a odešel. Z toho co jsem slyšel od lidí, se kterýma chodím na paralelky 113, jsem zatím o nic nepřišel. Pro úplnost ještě zmíním tělák, což v mém případě znamená posilovnu jednou týdně – tady asi není co dodat, zkrátka si zacvičím. Naše tělocvikářka má dobrej hudební vkus (pouštěla nám Tarju, Rammstein, atp.).
Takže zatím je to všechno tak nějak v pohodě. Doufám, že všechny ty předměty zvládnu.
Update: Na základě vašich komentářů a svýho strachu (kterej jsem měl už předtím), jsem se rozhodl na přednášky z lingebry chodit. Dneska jsem byl a ani to nebylo špatný.
Ještě bych dodal dvě moudra ohledně přednášek: 1) nikdy si nesedejte vedle svýho kamaráda, jinak z přednášky pravděpodobně nebudete mít nic. 2) Seďte v prostřední řadě dole. Dobře uslyšíte i uvidíte. Ze strany (byť dole) někdy není vidět kvůli odlesku tabule (v takovém případě lze požádat přednášejícího o zatažení závěsů).
Tiskni
Sdílej:
Nemyslím, kdo se chce hýbat, ten se hýbe i bez povinného tělocviku, kdo se hýbat nechce toho to stejně nevytrhne.
Není tak úplně pravda. Na tělocvik máme místo v rozvrhu, náklady jsou minimální a že jinak trochu cvičím a chodím/běhám ještě neznamená, že bych šel někde do oddílu, zvláště po konfrontaci s tím rozvrhem.
Vysoká škola je IMHO specializovaná záležitost, všeobecný záběr má mít základka a gympl.
Univerzita a (historický) význam tohoto pojmu.
Ten se právě IMHO posunul. Ideál člověka, který ovládá veškeré lidské vědění je minulostí. Podle mě by bylo nejlepší jakási mezifakultní/universitní spolupráce - Každá škola (obor) by měla povinné předměty omezené oborem a k tomu by si každý moh zapsat určitý počet kreditů, kde by chtěl (pokud by bylo místo, domluvil by si to, apod.). Aspoň by se tak odstranily hrůzy jako různe ekonomicko/manažerské a humanitní předměty (a ten tělocvik), které jsem byl na FELu nucen absolvovat a většinou to bylo na hovno.Univerzita a (historický) význam tohoto pojmu.
Aspoň by se tak odstranily hrůzy jako různe ekonomicko/manažerské a humanitní předmětyZajímavé je, že v rámci všeobecného rozhledu mají technici humanitní předměty, ale naopak - že by humidi měli ve škole nějaké technické předměty - to nefunguje
Na tělocvik máme místo v rozvrhu,nekdo si tu stezoval, ze po telocviku ma problem se soustredit na matalyzu.
Univerzita a (historický) význam tohoto pojmu.FYI, dnes je 20. rijen 2010.
nekdo si tu stezoval, ze po telocviku ma problem se soustredit na matalyzu.
To je můj problém, ne jejich. Taky můžu mít třeba ráno problém soustředit se na lingebru... protože je to ráno. Měla by se proto zrušit výuka ráno? Ještě horší jsou ty 135-minutové přednášky, je přece známá věc, že člověk se vydrží soustředit maximálně hodinu bez přestávky.
FYI, dnes je 20. rijen 2010.
No a? Stejně by se daly vzhledem k času předefinovat další pojmy, třeba namátkou demokracie nebo osobní práva a svobody, což se zřejmě děje, jak tak koukám na různé kulišárny, které naši především anglicky hovořící spojenci vymýšlejí.
Fakultni wifi i eduroam sou na tom u nas stejne, ale kdyz si das tu namahu a nakonfigurujes si pripojeni do VPN site (mame zvlast wifi pro fakultni VPNku) tak to lita jak sileny...bohuzel se mi na ni podarilo zatim pripojit jen jednou, a to jeste za dob wicd...NetworkManager to zatim nedokazal :)
Exfort porad funguje, ale vypocetka uz konci, a FIT ma dost veci jinak, takze se daji z Exfortu tahat akorat PARy.
Po měsíci dokážete fundovaně napsat průvodce: Jaký to je na FEL ČVUT?
Co se ti nelíbí, takhle se to dnes dělá. Z obalů se píšou recenze, z trailerů už rovnou návody.
Asi špatná škola. Já na tu svou dodnes v dobrém vzpomínám a mám radost, že jsem po letech mohl přiložit ruku k dílu a jsem s ní stále do jisté míry svázán (sice komerčně nikoliv akademicky, ale i tak jsem si tam zašel pokecat s milovaným profesorem nynějším rektorem).
Co se týče nározů, tak ty se liší a zpřesnují (člověk nemůže hned znát všechny zákulisní nitky a důvody) po měsíci, po státnicích, po 4 letech.
Koller uci UOS? Vzdyt je to fyzikar. To ta uroven FELu fakt klesla kdyz vetsina katedry pocitacu zalozila FIT.
Jo, a Danecek je fakt debil. Pred nejakejma ctyrma rokama byl jeste v pohode, ale ted mu nejak hrablo nebo co, a delal takovy veci ... uf. Jinak ta algoritmizace je uvod pro lidi co nikdy neprogramovali, ale ke konci prituhne, a umim si predstavit, ze z DSA nebudes nadsenej (pokud to STM jako ten lacunej obor vubec ma).
Uvod do operacnich systemu uci katedra mereni.
To zni jako FEL
Asi chteji titul pro ktery se nenadrou -- myslis ze zamestnavatel pozna Bc. z STM a Bc. z OI nebo FITu?
Nebo, coz mi pripada pravdepodobnejsi ... to proste nevedi.
Asi chteji titul pro ktery se nenadrou -- myslis ze zamestnavatel pozna Bc. z STM a Bc. z OI nebo FITu?Vážně?
Lidi ze stm se sebrali a založili FIT...Kdo proboha siri takovyhle kokotiny? Nic vzdalenejsiho pravde snad nemuze byt. Sebrali se lidi z katedry pocitacu (K336) a zalozili vlastni fakultu. Z casti slo o penize (muj nazor je, ze to byl ten z nejpodstatnejsich duvodu), nebot KP vydelala fakulte nejvic, ale zpet od fakulty nedostalo tolik kolik se predstavovala. Druhym duvodem pak byla snaha ostatnich kateder prizivit se na studentech, tim ze protlaci prvakum nejaky absurdni predmetjako povinny. Tou dobou na fakulte vznika jake si STM jako konkurence programum z FI.
Druhym duvodem pak byla snaha ostatnich kateder prizivit se na studentech, tim ze protlaci prvakum nejaky absurdni predmetjako povinny.Přičemž přesně to bývalá KP dělala studentům ne-IT oborů.
V prvnim semestru urcite ne, a pokud se budeme bavit o dalsich, tak prihazuju Mereni na cislicovych obvodech z 3. semestru.
Mluvíme o stejném FELu? Já měl v základní* etapě 2 předměty týkající se výpočetní techniky - "Výpočetní technika a programování 1" (2), celkem za 9 kreditů ze 120. Navíc oba dva cvičily lidi z katedry řídící techniky. Tomu říkáš, že se katedra počítačů živila na studentech ne-IT oborů??!
* tedy povinné pro všechny obory
Tak sem si kvůli tobě prošel celou bílou knihu a po rozdělení do oborů (tzn. bakalářský a magisterský blok studia) neměl žádný obor kromě VT žádný povinný předmět vedený katedrou počítačů (336)...
Tak sem si kvůli tobě prošel celou bílou knihuJsi blázen, já bych se na to vysral, zbytečná ztráta času.
2.) Zjisti si data všech testů co máš v semestru a nauč se na ně. Je blbost ztratit zbytečně body k zápočtu/zkoušce.
A buď připraven i na to, že ti tu písemku dá Jankovský (budiž mu země lehká) o tejden dřív...
4.) Na těžkou zkoušku cca. týden na učení (taková je ale max. jedna za semestr), na lehkou tak dva dny. Naučit se a dát na poprvý :).
Hmm, je vidět, že už to fakt neni co to bejvávalo. Při vzpomínce na zkoušky 3. semestru ve složení:
Pro budoucí studenty by se o FELu dalo napsat spousta. Většinu z toho ale pochopíš až později. Třeba to, že je to škola v rozkladu, kde je ve skutečnosti jenom pár lidí, kteří ji ještě tak nějak drží aspoň blízko hladiny. Nejeden z nich se pak nijak netají tím, že FELu by pomohla je jaderna bomba.Jo, tyhle reci mam rad. Neco (at uz je to skola, politika, .*) stoji za prd, ale nereknu proc. Osobne bych ocenil kdybyste se trochu rozepsal. Diky.
Penize byly taky duvod vzniku FITu. Krom voleb kde studenti dostali papir s jmenama koho volit s prislibem lepsich znamek ... pf.
Nechodit na algebru je vyloženě hloupost. Buď si jistý, že u zkoušky Tě to nechá Olšák vyžrat.Na přednáškách algebry jsem byl a byly na nic. To se nedalo vydržet sledovat a chápat a mnohdy to vyvolávalo ve studentech až smích. U zkoušky mu nic vyžrat nedá, protože jen blázen by šel na ústní z algebry
No jasny. Ja mel algebru u Gollovy, a jak jsem prisel na zkousku a tam Olsak neco hlasil, tak jsem myslel ze si s tim hlasem dela srandu a mluvi tak schvalne
Jak tě baví ty čtyřhodinový pauzy?To je prostý. Strahov je od FELu 12 minut autobusem, takže jedu na kolej a tam můžu dělat co chci. A dík za info.