Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »
Tvůrcem nejpopulárnější kryptoměny bitcoin, který se skrývá za pseudonymem Satoši Nakamoto (Satoshi Nakamoto), je britský kryptograf Adam Back. Na základě vlastní investigativní práce to tvrdí americký deník The New York Times (NYT). Několik indicií podle autorů jasně ukazuje na to, že Back a Nakamoto jsou stejný člověk. Jde mimo jiné o podobný odborný a osobnostní profil či totožné chyby a manýry v psaném projevu.
Google Chrome 147 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 147.0.7727.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Přehled novinek v Chrome DevTools 145 až 147 také na YouTube.
Vývojáři z Laboratoří CZ.NIC vydali nové verze aplikací Datovka (Datovka 4.29.0, Mobilní Datovka 2.6.2). V případě desktopové verze přibyly možnosti projít všechny uložené zprávy, zkontrolovat časy expirací časových razítek a přerazítkovat datové zprávy, které lze v ISDS přerazítkovat. Novinkou je také možnost vytahovat myší ze seznamu ZFO soubory datových zpráv, tento úkon jde udělat i pomocí tlačítek Ctrl+C. Nová verze Mobilní Datovky přináší jen drobné úpravy.
MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.28.0. Z novinek lze vypíchnout novou třídu machine.CAN.
Michael Meeks, CEO společnosti Collabora, na apríla oznámil, nebyl to ale apríl, že nadace The Document Foundation zastřešující vývoj kancelářského balíku LibreOffice vyloučila ze svých řad všechny zaměstnance a partnery společnosti Collabora, tj. více než třicet lidí, kteří po mnoho let přispívali do LibreOffice. Nadace The Document Foundation po několika dnech publikovala oficiální vyjádření. Přiznává pochybení při zakládání
… více »Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že v úterý 14. dubna (změna!!!) od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout
… více »Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Od 20. 6. tohoto roku jsem zaměstanán jako linux admin u největšího poskytovatele obsahu v ČR. Delší dobu mě láká blognout o svých zkušenostech, tak tady to je...
Je to moje první práce. Do té doby jsem si vydělával jen autorskou činností pro Stickfish a později Argonit + sem tam nějaká bokovka. Když jsem dokončil prvák na FEL ČVUT a začaly mi prázdniny, říkal jsem si, že už jsem proflákal dost lét a rozhodl jsem se sehnat si práci, a to klidně dlouhodobější. Ozvalo se mi pár lidí, ale nakonec jsem šel pouze na jeden pohovor a na základě toho jsem byl přijat. Přes prázdniny pracuji skoro full-time, během školy to pak budou průměrně 2 dny v týdnu, pokud si mě nechají 
Musím říct, že od začátku doteď jsem spokojený. Dělám to, co mě baví – pracuji s Linuxem, řeším požadavky zákazníků a učím se novým věcem v kolektivu, kde si všichni navzájem pomáháme a doplňujeme se. Když k tomu přidám různé firemní výhody a dobrý nástupní plat, nezbyde moc místa pro nespokojenost.
V kanclu mám stůl v rohu, na něm 2 monitory a vedle nich nedávno přibyl telefon. Na firemní počítač jsem si chtěl nainstalovat Arch Linux, ovšem z nějakého důvodu mi ovladač aufs házel kernel BUG a jelikož jsem spěchal, nainstaloval jsem si nakonec Debian Squeeze, který stejně máme na většině managed serverů. Od někoho jsem slyšel, že KDE 4 zde není úplně optimální, hlavně kvůli tomu, že tam je docela stará verze. Vzhledem k tomu, že v počítači není grafická karta, raději jsem zvolil GNOME 2, se kterým jsem pro pracovní účely (k mému překvapení) dost spokojen.
Za tuto práci jsem rád i z toho důvodu, že jsem mnohem méně závislý na rodičích a vlastně i některých příbuzných, kteří toho pro mě udělali moc a stále dělají.
Za první výplatu jsem si udělal radost několika věcmi, především jsem si zpříjemnil bydlení na pokoji na Strahovských kolejích novými reproduktory a kancelářskou židlí, přičemž na cestě je ještě 24" LCD a klávesnice. Dokovací stanice by byla lepší, než to všechno pokaždý připojovat, ale to bych musel mít notes, ke kterýmu se prodává
Koupil jsem si také nové brýle při příležitosti snižování dioptrií skel. Dioptrie mi klesají od 1. roku mého života bez operace. Na počátku jsem míval dokonce 10, nyní si mé oči vystačí se dvěmi. Je to malý zázrak
Ale to jsem trochu odbočil.
Závěr: pokud jste mladý student, neproflákávejte letní prázdniny jako jsem to dělával já a koukejte si najít nějakou zajímavou práci či brigádu – získáte důležitou praxi a zkušenosti, vyděláte si peníze a nebudete mít čas zlobit nebo se nudit!
Update: LCD dorazil v pondělí a klávesnici jsem si dneska vyzvedl. Přiložil jsem k zápisku fotku.
Tiskni
Sdílej:
Vzhledem k tomu, že v počítači není grafická karta, raději jsem zvolil GNOME 2,A to GNOME2 zobrazuješ jak? Vzdáleně přes X forwarding?
Grafická karta může být i integrována na základní desce.
az te cendra zacne srat tak obcas mrkni sem
superhosting? ona te ta sranda prejde :oDNo nejdřív jsem si říkal, kdo to sakra je ten největší poskytovatel obsahu (tipoval jsem Seznam nebo MAFRA, nějak mi nedošlo, že se tím může myslet i housing), ale nejsou tohle ti, jak dělali ty veselosti okolo peeringu? :)
Pochopil jste někdo smysl tohoto komentáře?
Gratulujem a ako pracujuci student ti prajem, aby si to potom popri skole bez problemov stihal.
Do buducnosti by som ti mozno odporucil si nedavat zbytocne velku (full time) zataz na prazdniny, kedze to je jedno z mala obdobi, kedy si clovek moze aspon nejak oddychnut a uzit mladost - prachy navyse su sice fajn, ale neoplati sa kvoli nim zbytocne zdierat (polovicny uvazok v lete je pri aktivnejsom zivote (sportove a spolocenske (festivaly/koncerty/chaty a pod.) aktivity) tak akurat a bez problemov cloveka uzivi).
nedavat zbytocne velku (full time) zataz na prazdniny, kedze to je jedno z mala obdobi, kedy si clovek moze aspon nejak oddychnut a uzit mladost+1 Práci při studiu jsem si vždycky nechával na stejný úvazek i přes prázdniny. Pracovat totiž může člověk celý život, ale trávit celé prázdniny v kanclu, za to ty peníze nestojí.
Co se týče systému, je fajn moct si nainstalovat cokoliv, ale když se nad tím zamyslíš, je to jediná logická varianta. Takhle si každej nainstaluje to, na čem je nejproduktivnější...
.
to tam jako pracují na pevny uvazek lide co potřebují rady od studenta? A ja myslel jaka je toto elitni sorta lidiJe čas vrátit se do reality..
Je fajn, jak to máš v hlavě srovnané. Přeju, aby Ti šla práce od ruky a aby Ti nekolidovala se studiem. Prázdniny bych také úplně nezatracovala, až budeš unavený budou se hodit.
největšího poskytovatele obsahu[nadsázka] NIX?
[/nadsázka]
BTW O prázdninách se fakt nenudím, naopak bez zatížení povinnostma ve škole mám mnohem lepší představivost apod.
k tomu znizovaniu dioptrii. Si dalekozraky, ze? To aj mojmu bratovi sa postupne znizuju.Já jsem taky dalekozraký, dioptrie (v brýlích) se mi také postupně snižují a pěkně mě to štve (hint: ohnisko rozptylky je trochu jinde, než bys čekal ;).
Kdyz ja byl student a pracoval (ja uz moc student nebyl jen jsem cekal na termin statnic) tak jsem mel slevu na dani 200/mesic.
Dalsi co snizuje platy...Studentik co si rekne o plat pod 30 tisic...A co je na tom špatně? To je jako nadávat na freeware že snižuje cenu komerčního softwaru.
Zakazal bych studentum praci na full time - bud prace nebo studiaProč? Když to stíhá...
freeware dostava od nekoho danove ulevyNe. A nevidím tu souvislost. Sleva na dani pro studenta je 4k Kč ročně, tedy asi tři stovky za měsíc. Vážně to hraje roli? A je dobře že stát když už něco podporuje, tak to jsou studenti. Protože po ukončení VŠ si student s praxí přijde na víc (A tedy i víc odvede na dani).
ti ho prestanou psat az nebudou mit co do huby a nebudou mit na elektriku pac jim jinej cucak statem zivenej nebo slinta statem zivenej sebere praciAha, takže nejsi troll, to jen tvůj zaměstnavatel zjistil, že někdo to co děláš umí líp a levněji, co? Zeptám se jinak: když budu prodávat chleba za 100Kč bochník a nikdo ho nebude kupovat, je to moje chyba nebo chyba pekárny vedle co ho prodává za 25Kč?
Se furt kurva ohanite socialismem a demokracii a zakonem trhu. Trh musi byt regulovan jinak spatne skoci. Proc se kurva ted trh z tech sracek nevyhrabe sam? Proc evropska centralni banka musi regulovat?Tohle je úplně mimo, na to reagovat nebudu.
Jdete do prdele...Nechceš jít první?
Jednak nevíš o kolik si řekl, ani kolik mu skutečně platí.Konečně to někdo vzal na vědomí.
Faktem ale je (a tím s tebou souhlasím), že by neměl lézt pod dolní hranici obvyklé tržní mzdy (stačí se podívat na nejrůznější statistiky).To jsem neudělal.
Dalsi co snizuje platy...Studentik co si rekne o plat pod 30 tisic...Zakazal bych studentum praci na full time - bud prace nebo studia... To je jako duchodce - bere vole duchod a rekne si o nizky plat...Mít mindráky jako ty, už bych si dávno hodil mašli.
a konecne po roce a pul...
Ja pracuju ke skole od unora (taky moje prvni prace, taky v IT) a je to pohoda, bavi me to, delam to rad a ke skole to dobre stiham, o prazdninach dost casu na vlastni aktivity...akorat musim rict, ze ta prace je pro me strasny demotivator na uceni :) Kdyz uz me pri zkouskovym stval nejakej predmet, zacaly ve me vzdycky hlodat takovy myslenky jako "vyser se na to, mas super praci, bez skoly by si mohl na full-time...." a podobny...kazdopadne skolu chci dokoncit, tak to snad vydrzim :)