V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Pretoze tvoja pracovna pozicia je uplne na spodu IT hierarchieAkorát že není, slováku od ovčího sekretu upatlanej..
vidim, ze se vubec nemam spatne a to je teprv zacatek. Vzdyt je mi teprv 24 let+1 za odvahu tohle říct veřejně. Poslední dobou mám podobný pocit. Chvíli jsem taky přemýšlel, že bych si na tohle téma zablogoval, ale nakonec jsem na to nenašel odvahu. Přijde mi, že tohle lidi neradi vidí. Jakože .. třeba na základce jsem se naučil, že je lepší říkat, že je všechno a všichni nahovno, od učitelů po politiku. Říct, že mám hromadu peněz k utracení, jsem zdravý, mladý a mám se skvěle, to mi přijde, že prostě nejde, i když je to třeba zrovna pravda.
Pro někoho, pro koho je jedinou představou kariérního růstu šplhání v hierarchii, to může být obtížně pochopitelné, ale někdo prostě nechce vést tým, ať už proto, že by ho to nebavilo, proto, že si uvědomuje, že se na to nehodí, nebo z obou důvodů současně.
Nikde není psáno, že za pár let se na to nebude dívat jinak a nezačne ho zajímat něco trochu jiného. A i kdyby ne, i jako systémák se může pořád odborně vzdělávat a učit nové věci (nebo by spíš měl, bez toho se ta práce pořádně dělat nedá).
To, že je v určitých kruzích zvykem se na některé pozice (kromě adminů to bývá třeba support nebo QA) dívat s patra, neznamená, že ta práce musí opravdu být nezajímavá, nekvalifikovaná nebo jinak podřadná. Takový pohled svědčí spíš o nedostatečném rozhledu a ignoranci toho, kdo takové odsudky hlásá.
Pro někoho, pro koho je jedinou představou kariérního růstu šplhání v hierarchii, to může být obtížně pochopitelné, ale někdo prostě nechce vést tým, ať už proto, že by ho to nebavilo, proto, že si uvědomuje, že se na to nehodí, nebo z obou důvodů současně.
+1 Ono většinou ani nejde dělat oboje – zvyšovat si odbornost a vést lidi. Je to sice taková hezká představa, že na nudnou práci budeš mít lidi a to ti uvolní ruce pro něco zajímavějšího… jenže pokud ti lidé nepracují sami od sebe, tak žádný volný čas nezískáš, ale naopak ztratíš, protože ho budeš trávit byrokracií, administrativou a režií spojenou s mezilidskou komunikací. Být manažerem bohužel znamená stagnaci (a dlouhodobě propad) v odborném směru.
Fungovat to může, když jsou ti kolegové na stejné úrovni ve formální hierarchii a ty je něco naučíš a předáš jim část svojí práce, ale nemusíš je vést/řídit a nést za ně odpovědnost.
Pro někoho, pro koho je jedinou představou kariérního růstu šplhání v hierarchii, to může být obtížně pochopitelné, ale někdo prostě nechce vést tým, ať už proto, že by ho to nebavilo, proto, že si uvědomuje, že se na to nehodí, nebo z obou důvodů současně.Já taky tu fascinaci naprosté většiny mého okolí furt někomu šéfovat místo toho aby něco užitečného dělali nikdy nepochopil. Osobně bych teda tisíckrát víc ocenil kdybych mohl dělat něco co umím a co mě baví aniž by mi do toho furt někdo kecal/šéfoval (a neměl z toho profit
Ine priority? To by som bral, keby pracu robil len kvoli penazom a inak sa venoval napr. rodine. Lenze on tu doslova strieka od stastia ,ze robi admina. A preto MA nizke ciele. Ja sa nikoho nechcem dotknut, nepisem ,ze na lepsie nema. Len nechapem preco niekomu vyhovuje ostat dole ,ked sa moze pohnut vyssie.Ona existuje nějaká lepší práce, než když ti dobře platí za to co tě baví? Co je u tebe „pohnut vissie“? Dělat manažera? CEO? Ředitele zeměkoule? Věnoval spoustu času a námahy, aby se naučil co umí a teď tu práci dělá. Pokud ho to naplňuje, těžko se můžeme bavit o existenci pro něj subjektivně lepší práce. To jsou jen tvoje projekce vlastního žebříčku priorit do někoho jiného.
To mi přijde jako lajdáctví…
Dělat manažera? CEO? Ředitele zeměkoule?
Konzultanta?
Pobavilo. Věřím, že dojička krav měla hodně starostí s tuningem TCP stacku.
Buď vkládám do předřečníka příliš velká očekávání, nebo jsi vůbec nepochopil, na co narážel.
Totéž se dá říct o komentáři (podepsaném SonnyMafiaBoy) výše: buď je to klasické povyšování se (viz „lopaty“ na Rootu), nebo naopak narážka na přeceňování kariéry.
jsem se stal hlavním správcem několika středně velkých výpočetních clusterů (50-150 serverů)nechces nekdy sepsat nejake problemy, co musite resit (napr. jak se to chova pri split brainu, jestli se vam to nekdy stalo a pod.) a pripadne, pokud pouzivate i Spark, jestli je z pohledu administratora Spark vyrazne nachylnejsi k problemum nez Hadoop? Diky
Na druhou stranu ale nemám moc času. Už takhle nestíhám
Hodně lidí píše blogy i jako poznámky pro sebe – když už na něco přijdeš, tak abys to nemusel objevovat příště znovu. Navíc veřejný blog má tu výhodu, že se k němu dostaneš odkudkoli a ani se nemusíš nikam přihlašovat (což neplatí pro různé soukromé poznámky a soubory na disku). Už několikrát se mi to vyplatilo (blog, zdrájáky…).
Split brain jaké komponenty máš na mysli?cely system jako celek (teda, mel jsem na mysli hlaven ZooKepper - tam je taky quorum, takze teoreticky by to taky melo v pohode, ale chovani v praxi je druha vec
No tu javu přeci.
A co aplikace psané v Pythonu, Perlu, Ruby, PHP, Erlangu…? To fakt provozuješ jen věci psané v C/C++ a s minimem knihoven?
split brain jaké komponenty máš na mysli? U HDFS se to pokud vím stát nemůže, pač journalnody (JN) dohlíží na to, že pouze jedna namenode (NN) zapisuje. A JN zase fungují pouze když mají quorum, jinak smůla.Nejsem žádný expert na HDFS, ale to, co zmiňujete, IMO nepomůže, pokud quorum není nadpoloviční většina všech serverů, co máte. A takové quorum se IMO nepoužívá, neboť to vede ke špatné dostupnosti systému (pokud například máte dvě identické serverovny a jedna vám vypadne, tak jste ztratil quorum). A pokud je quorum polovina serverů nebo méně, tak už vás to před split brainem nezachrání - například se rozpadne spojení mezi dvěma serverovnami a namenode pojede v každé z nich zcela nezávisle.
v jedné německé firměNemecko je velmi siroky pojem. Ta zeme je velika a nakonec i u nas jsou jiz znacne regionalni rozdily. Tim spise tam. S jakymi Nemci 'bojujete' konktertne.
Protože už mám rodinu, nemůžu se jen tak sebrat a odejít do Prahy nebo Brna.To je ale hloupá racionalisace. Rodina není nemovitost.
Obecně ne, ale zrovna tak není pokaždé pravda, že manželka se může (a nebo chce) jen tak sebrat, nechat práce, kterou má, a hledat novou jinde. Ani u dětí to není nic příjemného.
Doba přeci jen trochu pokročila od starozákonního "XY s dvaceti ženami, padesáti velbloudy a sto otroky".
kvalita ovzduší je v Praze objektivně mnohem horší
Tahle věta nedává smysl. Slovo "horší" slouží k porovnání dvou hodnot, takže by bylo potřeba říct, horší než kde to má být. A určitě by se našla místa, pro která by to pravda nebyla (možná i právě to, které má Aleš Kapica napsané v profilu).
Pro mne osobně je spíš málo pochopitelné, že by se někdo chtěl stěhovat do toxické stoky jménem Praha.Za mě:
Chtělo to větší výzvu
Kafka clusteryTo zní hrůzostrašně, ještě že nevím, o co jde
Tiskni
Sdílej: