V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tak jsem se konečně dostal ke svému dlouhodobému restu - hodit manuál ke GlusterFS z poznámek do wiki, a když už jsem byl v ráži, tak byl již existující manuál k LVM rozšířen o kapitolu na téma Thin Provisioning a využití SSD jako LVM cache.
Pokud se někdo pozastavil nad tím, jakou má souvislost LVM s GlusterFS, tak pokud je svazek sestaven z bricků nad tzv. thin LV, je možné u GlusterFS verze 3.6 svazky snapshotovat.
Možná si někdo říká, proč raději místo tohoto blogpostu ty manuály nevisí tady - licence pánové..
Tiskni
Sdílej:
boost je pekna vec:) a stale se mi nekompiluje tak dlouho jako FF , nebo LO
-bin
, FF jsem dosud používal -bin
, ale zjistil jsem, že je to špatně, nešly mi ani základní věci z HTML5 video, teď mi zřejmě zbývá jedna, bez které stojí youtube pořád zaprd. Ale pořád se dá nahodit -bin, spustit a pak teprve kompilovat, ale u boostu to nejde, když ho to chce kompilovat ještě během instalace před rebootem. Nehledě na to, že genkernel-next na něm taky bůhvíproč prostřednictvím thin-provisioning-tools závisí.
Mimochodem jsem právě narazil na to, že thin-provisioning-tools vyžadují boost a ten že se ukrutně dlouho kompiluje.Boost podle mne potřebuje hlavně hodně paměti. Na starším HW to bylo vždy utrpení, teď na i5-4210M CPU @ 2.60GHz se 16GB RAM a 6GB ramdiskem pro /var/tmp/portage to je v pohodě. Nejvíce mi pije krev webkit-gtk.
# qlop -tH boost boost: 11 minutes, 14 seconds for 2 merges # qlop -tH firefox firefox: 36 minutes, 58 seconds for 4 merges # qlop -tH libreoffice libreoffice: 2 hours, 6 minutes, 0 seconds for 2 merges # qlop -tH dev-qt/qtwebkit qtwebkit: 29 minutes, 16 seconds for 3 merges # qlop -tH net-libs/webkit-gtk webkit-gtk: 1 hour, 4 minutes, 49 seconds for 2 merges
# qlop -t boost boost: 3145 seconds average for 1 merges # qlop -g boost boost: Wed Feb 11 03:09:50 2015: 3145u seconds boost: 1 timesTo jsem ho nainstaloval až v rámci kompletního rebuildu, který běžěl přes noc a ani to nestačilo :).
MAKEOPTS Use this variable if you want to use parallel make.Z toho mi logicky vyychází, že 1.
a co CEPH ?
Blokový přístup do GlusterFS svazku je fajn, ale neumožňuje aby stroj při výpadku původního nodu komunikoval přes jiný (tak jak to udělá klient co jede přes fuse).Opravdu? Já myslel, že ten bd-xlator nemění síťové chování glusteru, tedy že klient je připojen ke všem relevantním serverům a při výpadku jednoho zůstane připojený (resp. při přidání dalšího se k němu připojí). To, co píšeš, zní jako ty NFS/SMB/... brány do glusteru, které se samy chovají jako gluster klient, a představují SPOF... Jinak kolik strojů hodláš použít pro glusteří cluster?
licence pánové..Jen aby se místní dámy necítily dotčeny
lvcreate --type cache-pool -L CacheSize -n CachePoolLV VG FastPVsCo se týče bcache, bohužel jak jsem si teď ověřil, problém s vytuháváním projevující se od jádra 3.13 výš trvá i v jádře 3.19. Teď jsem našel nějaký relativně čerstvý patch, který by to snad měl řešit, zítra ho vyzkouším...