Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Škola mě už z větší části nebaví. Teda, nikdy jsem nebyl ze školy nadšenej, ale už tam chodím 9+4+3 = 16. rokem a začínám toho mít dost.Uzij si to dokud to jde, pak bude jeste mene zabavy a mene casu.
Nebo třeba to, že kvůli chození do školy nevydělám tolik, abych si mohl sehnat vlastní bydlení a začít fungovat jako dospělej člověk?Jo. Třeba to, že pak už musíš fungovat jako dospělej člověk, musíš každý měsíc zaplatit náklady na bydlení a tak nějak se očekává, že se každý měsíc dokážeš postarat i o ty ostatní věci jako jídlo, hadry, léky, rozbité domácí vybavení, prostě cokoli, co je zrovna potřeba. V něčem je to fajn, v něčem zase ne :). Zkušenost je nepřenositelná, takže dělej, jak myslíš :).
Škola mě už z větší části nebaví. Teda, nikdy jsem nebyl ze školy nadšenej, ale už tam chodím 9+4+3 = 16. rokem a začínám toho mít dost.počkaj až pôjdeš do praxe... a to je už na doživotie:)
Bohuzel je to rok od roka horsi co se tyce ohleduplnosti lidi.
všeobecná nasranost stoupá a tím automaticky klesá všeobecná ohleduplnost, protože každý má dost starostí se svojí situací:-/
a samozrejme, ze nad Vami bydli pouze zenske, kterym tecku dat nemuzeteTak snad rovnopravnost, ne?
Co tě baví víc? Programování nebo adminování?
No, úplně jasně řečeno to tam není, ale dejme tomu Mě naopak baví spíš to adminování, ale někdy si taky říkám, že programátor > admin. Jeden kámoš třeba razí názor, že adminování je podřadná práce programátora, nicméně, taky podle toho to jeho adminování vypadá... V tom progrmování mám docela problém v tom, že vždycky nějakej čas něco dělám, samozřejmě nic velkýho, někdy to třeba i dokončím
, pak nějakou dobu nic a zakrním... Ne že by mě to vyloženě nebavilo..
O tom nepochybuju
admin ? programátor
, kde ? je > nebo < v závislosti na milionu okolností...
zjistil jsem, ze dotycni maji na starosti pouze uzkou oblast (pouze a jen beh aplikace) a na ostatni si ani nesahnou (ani nastaveni os, ani virtualky, hw, ani zalohovani, ani sitovani, proste nic). To by me urcite nebavilo a podle me to nemohou delat dobre, chybi jim kontext.V tomhle máš znova pravdu. Proto naprosto nejlepší není ani programátor ani admin, ale naopak osoba která dělá obojí. Ono častokrát nejhorší nejsou problémy technického rázu, ale naopak to rozhraní mezi dvěma osobama (však ten druhý se o to postará, myslí si oba).
Proto naprosto nejlepší není ani programátor ani admin, ale naopak osoba která dělá obojí.DevOps ... nemam primou zkusenost presne s touto metodou, ale mohu rict, ze starat se (aspon nejaky cas) napr. o produkcni server, kde bezi aplikace, na ktere vyvojar dela, je velmi cenna zkusenost. Tedy aspon za predpokladu, ze vytizeni toho serveru je vetsi nez male. To si pak clovek velmi dobre rozmysli, jak to naprogramuje, co vsechno bude cpat do pameti a atd. A taky ma pak mnohem vetsi motivaci psat zdanlive zbytecne testy, na ktere by se jinak vykaslal s tim, ze to je starost QA.
od admina se ocekava, ze bude umet vsechno od opravy kavovaru pocinaje, pres hw a linux (bez specifikace distra) az po posledni cisco router u zakaznika konce. Asi jak kde, ale co jsem videl, tak u admina se by default ocekava, ze bude umet uplne vsechno, co se pocitacu alespon vzdalene tyka (s vyjimkou programovani).Jo jo, tak nějak. A i to programování se očekává, i když možná nepřímo (webové stránky, skripty, databáze). Admin dále musí znát každou ptákovinu v Excelu, Wordu či Powerpointu, musí být grafik, DTPák, případně cokoli, v čem se daná firma pohybuje, měl by se orientovat ve všech informačních systémech, s nimiž se zaměstnanci dostanou do styku i ve všech možných či nemožných programech. Může za to, že program padá, i za to, že uživatel něco nepochopí. A pak se najdou tací, co začnou před vedením nadhazovat, že by je zajímalo, co že ten admin vlastně celé dny dělá (pokud se mu zrovna nepodělá nějaký HW)…
Zatimco programator si, alespon co jsem se setkal, pracuje de fakto porad na stejne technologii, tak od admina se ocekava, ze bude umet vsechno od opravy kavovaru pocinaje, pres hw a linux (bez specifikace distra) az po posledni cisco router u zakaznika konce. Asi jak kde, ale co jsem videl, tak u admina se by default ocekava, ze bude umet uplne vsechno, co se pocitacu alespon vzdalene tyka (s vyjimkou programovani).No, pro zajímavost: Pokud to děláš v poměru zaměstnaneckém, tak neděláš admina nýbrž vola. Ale jinak si to popsal naprosto přesně. Admin se neser do peněz a rozhodování, ale jinak je jeho náplní práce úplně všechno ostatní (rozbitým kávovarem počínaje).
s vyjimkou programovaniA někdy ani to ne.
Tak tak, děláme v jobu úplně všechno, někdy jsme dokonce požádání, zda by jsme nepřidělali vysunovací poličku na klávesnici ke stolu, nebo nepřidělali plátno k projektoru na zeď atd. To, že lidem vysvětlujeme, jak funguje pracovní telefon (přesměrování hovorů atd.), či případně řešíme jeho nefunkčnost, či praskání ve sluchátku apod. je zcela běžná věc.To mi připomíná něco co jsem slyšel (nebo četl nebo už ani nevím…možná vymyslel): „Well, you're the geek, you have no life, so what's the problem?“ Velmi smutné, jen co musím dodat.
Pokud jde o programování, tak neumím a v práci mi chybí. Na něco už mi lehčí skriptování nestačí a chce to trochu silnější kalibr.Tak proč se nějaký jazyk nenaučíš?
No jo, já to chápu, ale ono to má svůj důvod. Ve VW Polo bych se sotva nacpal za volant... chtěl bych něco prostornějšího, ne žádnýho prcka.No, na tohle bacha, vnější velikost auta kolikrát s prostorností interiéru nemusí až tak souviset, někdy skoro naopak. Jedni moji známí maj velký rodinný auto, Renaulta (nevim jakej typ, ale takovej ten Galaxy-like) a interiér to má tak blbě řešenej, že i já jsem si v tom připadal tlustej. Na druhou stranu ale taky znám týpka, co má 120kg a po městě jezdí ve Smartu a naprosto bez problému. Ten interiér si to chce ověřit bez ohledu na věnšjí rozměry...
Tiskni
Sdílej: