V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Četl jsem je ve věku kolem deseti let, možná dřív, a určitě i později.
V neděli jsem byl v Muzeu Karla Zemana (vedle Karlova mostu). Za dvě stovky se ty (asi) čtyři místnosti dají projít za zhruba hodinu a půl (sledování částí filmů, dokumentů, textů). Hlavní pozornost je věnována těm třem filmům, co byly vydány koncem minulého roku a začátkem tohoto na DVD - Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron prášil.
V mládí jsem v knihovně zhltl všechny Verneovky a Májovky co tam byly. Verneovky si stále rád přečtu, u Májovek je to horší. Celkem nedávno jsem četl nějakou Májovku z Orientu a strašně mi tam vadilo, jak se neustále rozebíralo křesťanství.
To je pochopitelné, on se na stará kolena definitivně zbláznil.
strašně mi tam vadilo, jak se neustále rozebíralo křesťanstvíOno to je i v těch odehrávajících se na divokém západu.
Z dalších knížek můžu doporučit Rajské fontány od A.C. Clarca.Taky i když dějově se mě to zdálo moc krátký.
Já třeba ve škole odmítal číst veškerou povinnou četbu. Jednak mi ty knihy nepřipadaly zajímavé a taky jsem trochu rebeloval.Tak na střední na konci byli i sci-fi autoři (takže jsem si přečetl všechny Oddyseje) a i ostatní díla byly zajímavý (1984 - měl kámoš, ale přečetl jsem si to taky, Hlavu 22 taky apod.).
Je to zřejmě generační, a podle toho, kde člověk žil - jaké měl kamarády. Třeba v Praze možná četli před dvaceti lety Zelaznyho - Amber sérii?
Na kometě, Hvězda jihu, Švýcarský Robinson... - to jsem nikdy nečetl, zato jsem přečetl Lodivoda Dunajského, Děti kapitána Granta atd.
To sice jo, ale nebylo to tak extrémní. On ten střet Bible a Koránu způsobil, že skoro celá kniha působí jako filozofické dílo a děje tam je minimálně.strašně mi tam vadilo, jak se neustále rozebíralo křesťanstvíOno to je i v těch odehrávajících se na divokém západu.
Nevím. Když jsem to četl, tak to na mně velmi zapůsobilo. Mnohem více než 2001 Vesmírná odysea, které byla v první polovině té knihy. Na navíc první vesmírný výtah se pomalu stává realitouZ dalších knížek můžu doporučit Rajské fontány od A.C. Clarca.Taky i když dějově se mě to zdálo moc krátký.
Jo, ale až ve čtvrťáku a to už jsem měl naprostou většinu tehdy (chvíli po revoluci) doporučované scifi tvorby přečtenou.Já třeba ve škole odmítal číst veškerou povinnou četbu. Jednak mi ty knihy nepřipadaly zajímavé a taky jsem trochu rebeloval.Tak na střední na konci byli i sci-fi autoři (takže jsem si přečetl všechny Oddyseje) a i ostatní díla byly zajímavý (1984 - měl kámoš, ale přečetl jsem si to taky, Hlavu 22 taky apod.).
omylem? né né néJá jsem si tu větu blbě přečetl. Sorry
Me se zrovna z LCD cte v noci hrozne blbe, pokud teda nesnizim tepotu barev (je na to aplikace redshift).Nebo stačí mít starší LCD/notebook a vysvícené CCFT se o to postarají sami
Mas v ankete nizky horni limit. 6 knih je tak na dva dny, kdyz se krotim.Kde na to bereš čas? Já dal maximálně jedná knihu za den, ale to už je brutalita, kdy mám po dočtení pocit, jako kdybych se ožral a vzpomínky mi splývají, takže pořádně nevím co jsem to četl, pamatuju si z toho jen dojem. Typickou ukázkou je třeba Veniss Underground, i když tam je to možná dáno stylem.
Ožral? Kolikrát jsi byl ožralý?Nevím, desetkrát?
To já pro změnu zkouknu tak dva filmy ročně. Většinou to pak ještě týden vztřebávám. Naposledy tuším The Wall...Huh. Já tak tři/čtyři týdně.
Huh. Já tak tři/čtyři týdně.Heh já jsem schopen shlédnout zhruba 10x30 minut Minecraft ultrahardcore multiplayer záznamu na posezení a s klíčovými událostmi navíc v různých pohledech
Rozhodne je dobré si to zobrať do postele keď tam nieje niečo s nedokonalou DNA (prasknuté uprostred) :)Nechápu, myslíš něco jako Hysterical Literature?
...stojí naprosto zahouby (např. že si vybavuju, že Bílý Tesák od Jacka Londona byl jedním z mnoha takových případů). Člověka to docela demotivuje.To určite nestojí, len je to ako s prvým zamilovaním... aby to bolo správne povznášajúce, nemá sa presvišhnúť ten pravý čas a začať s tým príliš neskoro. Niekedy v 6. triede som čítala pod lavicou jednu knižku od Thomasa Manna a učiteľka mi ju zhabala s tým, že je na také knihy privčas a vraj čo budem čítať, keď budem mať na to vek...Aj keď sama podľa všetkého veľa nečítala, mala pravdu v tom, že sa mi potom priskoro ťažšie hľadala knižka z krásnej liter., ktorá by ma ozaj nadchla. S vekom sa to presúva skôr k náučnej literatúre, k literatúre faktu, k tej spomienkovej a životopisnej literatúre. Čo mne u kníh aj u filmov vadí, je úporná, kŕčovitá snaha o nejaký moderný, originálny umelecký výraz... hra na umenie. A je zaujímavé, koľkí znalci skutočného umenia to žerú a tvária sa, že to má - pre zasvätených vyznavačov kultu - nejaký hlbší zmysel. Potom je to niekedy aj veľká sranda, ako včera na STV2 nejaká relácia o prvej výstave videoumenia na Slovensku z doby niekedy na začiatku 21. storočia... To bolo niečo tak trápnosmiešne, aj tie "videoinštalácie", aj sprievodný komentár kurátorky výstavky, aj celá tá relácia, ako sa to hralo na niečo, čo to nebolo, že to bolo do smiechu aj do plaču zároveň.
A teď koukám, že Jiří Kulhánek nedávno vydal novou knihu (Vyhlídka na věčnost), takže tu si hned poznamenávám, Kulhánka můžu.Nerad bych ti kazil chuť, ale osobně mi to přišlo jako mistrova nejhorší knížka. Jinak pokud můžeš Kulhánka, určitě zkus i Kopřivu. Je docela zábavné srovnat Kulhánkovu Vyhlídku na věčnost a Kopřivův Asfalt. Obě jsou o peklu. Obě jsou stejná kategorie, tedy braková sci-fi akčňárna. Obě jsou od českých autorů. Obě mi přišly jako autorovo nej.
Stalo se mi to mnohokrát, že jsem začal číst knihu (Stephensonův Snow crash třeba) a totálně jsem jí nepobral a po pár stránkách odložil. Za pár let jsem to zkusil znova, opět to nevyšlo a když jsem tomu dal třetí pokus, tak jsem na knize ulítl a dodnes si jí nemůžu vynachválit.To se mi pravidelně stává s Dickensem
To se mi pravidelně stává s DickensemDickens - popri tom moralizme - je náhodou aj veľmi vtipný. Žiakom, ktorí v 99,9 % vôbec nikdy nečítali a nečitajú, okrem nejakého toho časopisu zameraného na klebety o celebritách, módu a autá, niekedy okolo zimných prázdnin čítam Vianočnú koledu. Nie je to generácia rozhlasových poviedok a hier pre mládež, ale po nejakej chvíli sa započúvajú a potom už chcú vedieť ako to dopadne:).
Jistě, to je jedna z hlavních příčin jeho fenomenálního úspěchu (za jeho života, tedy - posmrtně se stal symbolem moralismu) . Bohužel 90% vtipu se ztratí překladem.To se mi pravidelně stává s DickensemDickens - popri tom moralizme - je náhodou aj veľmi vtipný.
Žiakom, ktorí v 99,9 % vôbec nikdy nečítali a nečitajú, okrem nejakého toho časopisu zameraného na klebety o celebritách, módu a autá, niekedy okolo zimných prázdnin čítam Vianočnú koledu. Nie je to generácia rozhlasových poviedok a hier pre mládež, ale po nejakej chvíli sa započúvajú a potom už chcú vedieť ako to dopadne:).To je tak často filmově/televizně adaptovaná věc, že to musí znát každý, ne?
Honzovo představivosti
Metro 2033Jo podle wiki to je/bylo na ruským webu autora online. Takže se ještě může naučit rusky
Zober to pekne porade a nemusíš sa báť, že to bude brak :D. Potom dobrý zdroj informácii ohľadom sci-fi a fantasy je táto stránka.
No a čítačku s nasvietením odporúčam, ja mam kindle paperwhite a som veľmi spokojný. Skôr ako v noci nasvietenie využívam za zhoršených svetelných podmienok, ako cesta hromadnou dopravou.
Se čtením su na tom o něco líp, pár knížek jsem přečetl v posledních letech a vždycky mě to bavilo (když nepočítám nějakou sračku do školy psanou veršovanou staročeštinou), ale mám vždycky problém se k něčemu dokopat a navíc bych rád četl anglický knížky, abych se přiučil jazyk. A právě proto uvažuju poslední týdny nad koupí Kindla... Ale spíš asi toho obyčejnýho
Na čtení je nejlepší, že literární vkus je naprosto individuální a co ti někdo vychválí do nebe se tobě vůbec nemusí líbit. A navíc, pokud se skutečně rozečteš, poznáš brzy, co ti sedí a budeš si sám vybírat dál. Proto i mé doporučení ber s rezervou. Také vybírám z jiného soudku, abych se odlišil od všech ostatních, kteří ti zde navrhují jen SF/fantasy/horor, jako by jiná literatura neexistovala
zahraniční:
české
Na čtení je nejlepší, že literární vkus je naprosto individuální a co ti někdo vychválí do nebe se tobě vůbec nemusí líbit.Je to tak. A další věc kterou mám na knížkách rád je ta že jich je fakt hodně, a pokud na to člověk má povahu, je úžasné dobrodružství objevovat nové a nové autory a příběhy. A na rozdíl od filmu u knih není potřeba, aby se k vytvoření dobrého díla sešlo na jednom místě hromada talentovanách lidí s hromadou peněz. Stačí jen jeden člověk, a díky tomu je pak výběr samozřejmě neporovnatelně širší. A pár poznámek k některým tvým doporučením. Foucaltovo kyvadlo od Eca je fantastická kniha, ale rozhodně není žádná sranda ji přečíst, a čtenáře-začátečníka by mohla docela vyděsit
Michail Bulgakov - Mistr a MarkétkaZ tehle knihy mam rozporuplne pocity - ty vnorene kapitoly o Pilatovi me prisly podstatne zajimavejsi a ctivejsi nez zbytek knihy. Jinak z klasiky bych jeste doporucil (tematicky blizkeho) Fausta od Goetheho.
Franz Kafka - k tomu je možná třeba trochu se pročíst, třeba Proces by tě mohl zaujmout, pokud se ti líbilo Orwelovo 1984IMHO interpretovat Proces ve stylu Orwellova 1984 je prvoplanove zkratkovite. V te knize je spousta naznaku, ze tam vubec nejde o statni moc, ale spis o tlak a dopad kolektivniho mineni spolecnosti na jedince.
A co Babička?Doufám, že si děláš prdel
Tiskni
Sdílej: