Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Od 11.8. do 18.8. jsem byl se Zuzkou na dovolený. Rozhodli jsme se navštívit různá zajímavá města v Holandsku a v Belgii. Jeli jsme mým autem, protože bez auta by se tento typ dovolené realizoval jen těžko (nepohodlně a/nebo draze).
Bylo to pro mě hodně zajímavý, nikdy jsem totiž takovou dovolenou za hranicemi na vlastní pěst nepodniknul a navíc jsem nikdy nebyl u moře, takže na to jsem se taky těšil. Měl jsem ale strach, že budou nějaké komplikace, jako třeba že se někde nedomluvíme, atd.
Vyjeli jsme po snídani, jednak protože jízdu v noci nemám rád a navíc jsem si aspoň nemusel zvykat na nějaký obrácený noční režim. Střídali jsme se v řízení po dvou hodinách a po nějakých 890 km jsme byli v kempu Zeeburg v Amsterdamu, kde jsme si na tři noci rozložili stan.
V Amsterdamu jsem samozřejmě musel ověřit jak je to s těma coffee shopama a docela jsem zíral, když mi maník hned u vchodu říkal, ať se mrknu na menu s trávou a hašišem Projeli jsme se tam loďkou, viděli "red light district" a bylo to fajn. Teda až na ty miliardy pumpičkářů
Navštívili jsme dále město sýrů Edam, Noordwijk u moře, Zaanse Schans s větrnými mlýny, velkolepý moderní Rotterdam a pár dalších míst. Pak jsme odjeli z kempu a přesunuli se do Belgie, kde jsme denně stíhali projít centra dvou měst a pak jsme přespávali v autě na větší benzínce se sprchama. Byli jsme v Antverpách, Gentu, Bruggách, Zeebrugge (zase u moře), De Haan (písečné duny), Oostende, v Bruselu (Atomium je geniální, jízda autem po městě už míň) a samozřejmě v pivním Hoegaardenu, kde jsme si nakoupili zásoby a různé speciály, které u nás nejsou k sehnání. Poslední volné milimetry krychlové v mé Vectře jsme zaplnili nákupem v Liége cestou domů.
Belgie je pro mě zvláštní země. Nejdřív člověku nepřijde, že se někam z Holandska přesunul, protože všichni stále mluví holandsky a pak se najednou jakoby ocitne ve Francii
Spaní v osobním autě má tu výhodu, že kromě toho, že člověk ušetří za ubytování, pak doma taky nefňuká, že by chtěl hned zpátky a je taky trochu vděčnej za krásnou velkou postel
Auto jsem nechal předem zkontrolovat a posloužilo velmi dobře. Klimošku mám sice opravenou trochu s křížkem po funuse, nicméně i tak jsme za ní byli na cestě velmi rádi (chybělo tam prej trochu oleje, proto předtím nešla). Také nám auto celou dobu dobíjelo mobily. Jenom je škoda, že mám jenom jednu 12V zásuvku, mohli jsme jinak zapojit i lednici. Ale nebyla to až tak velká překážka. Důležitější byl přístup k Internetu za rozumnou cenu a to jsme vyřešili přes Vodafone velmi přijatelně. Mapy od Seznamu překvapivě posloužily lépe než ty Googlovské při vyhledávání parkovišť a benzínek. Jinak jsme jezdili pomocí offline Navigonu a nebyl problém až na maličkosti jako různé uzavírky kvůli rozkopané silnici někde ve městě, což člověk snadno objede.
Ujeli jsme skoro 2700 km, spotřebovali nějakých 210 litrů benzínu, strávili víc než jeden den čistýho času jízdou v autě a viděli spoustu zajímavých a hezkých věcí. Nikde nebyl problém se domluvit. Teprve v Hoegaardenu jsem narazil na dva lidi, co mi nerozuměli skoro ani slovo, ale vždycky jim byl na blízku někdo jiný, kdo rozuměl v pohodě.
Pokud nebudete vědět co podniknout, rozhodně doporučuju tohle. Celá dovolená nás vyšla na nějakých 26 tisíc (z toho asi 8k benzín a docela hodně udělalo taky parkování v centrech měst, které nám ale ušetřilo čas a umožnilo stihnout toho víc), včetně závěrečných nákupů.
Tiskni
Sdílej:
Toto je už trochu přehnané i na blogovou část. Prosím, chovejte se aspoň trochu slušně.
Zobrazit komentářTeprve v Hoegaardenu jsem narazil na dva lidi, co mi nerozuměli skoro ani slovo, ale vždycky jim byl na blízku někdo jiný, kdo rozuměl v pohoděTo tedy cunim, to si mel ale skutecne velke stesti. Jak kdyz byl v Holandsku, tak cesky nerozumnel vubec nikdo.
Jenom je škoda, že mám jenom jednu 12V zásuvku, mohli jsme jinak zapojit i lednici.
Mimochodem, jak tak koukám na tu tvojí holku (já vím, že na ní chceš slyšet názor, jinak bys jí sem nedávál), tak Ti řeknu jedno: vem jí do Sarajeva. Fakt. Myslím, že by se jí určitě moc líbilo v Sarajevu.
tak to asi bude fakt docela síla.Je.
Jinak jsme přemýšleli i o Velký Británii - Anglii nebo Irsku, ale i takovej Cardiff ve Walesu bych chtěl jednou vidět, mj. protože jsem fanda seriálu Torchwood.S volantem nalevo to je imho dost nahouby, a to i když máš třeba jinak řízení vlevo zvládnutý... To bych si spíš na místě vypůjčil auto s volantem napravo...