V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Osobně řídím jen když musím a jsem ochoten raději jít kilometr-dva pěšky než jet autem.+1 Nebo provětrám kolo, když jde jet po stezkách, kudy nejezdí auta... Skoro 10 let viselo na háku v garáži, než jsem mu opět přišla na chuť
Kotyz neběhá a neřídí. Nikdy. Zapiš si to za uši.Pořád ještě může fandit běžcům a sbírat je, když se po závodu sotva pohnou
(resp. pod tlakem, abych vyjel hned jak skočí zelená)Tak s ařaď už na žluté...
vidím to opravdu na ten diesel, protože je ekonomičtějšíTím bych si při ceně nafty nebyl tak jistý, ale kalkulace jsem nedělal.
1.8T je taky trošku jiná výkonová liga, 1.9TDi dá určitě i 1.6 74/75kW. Diesel bude na normální provoz levnější, ale když se tam něco posere (jakože u 12 let starýho auta s kdovíjakou historií se s tím musí počtat), tak to taky bude pěkná pálka.
řadit tam můžeš na základě náhodných čísel a ono to stejně nějak pojede.
Já jezdil na pouhé 1.6 Felicii a i tak když jsem omylem místo trojky zařadil pětku, jediný negativní efekt byl, že "to nějak netáhlo". Instruktor mne chvíli nechal trápit a pak suše poznamenal: "No, to asi nebude trojka, co?"
Myslím, že 1.2 HTP by ho naučilo vícNejsem až takový sadista, abych doporučoval něco, čemu chybí jeden válec. Ale jinak souhlas.
si na triko namaluju pět hvězdiček, zavážu si oči a za pokřiku "jsem nesmrtelnej superhrdina!" poběžím směrem k rokli
rovná se řídit fiat? S tím by se dalo souhlasit.
Není vůbec nesmyslná. Ty testy velmi dobře simulují síly působící při nejčastějších typech nehod a výsledky z nich mají velkou vypovídací hodnotu.
P.S.: znovu a znovu: "syntetický" neznamená "umělý" a v kombinaci se slovem test už vůbec ne.
Bezpečnost z hlediska fyzikálních zákonů je ale jasná věc a lidský faktor s ní nesouvisí.Jedině v případě, že se bavíš ideálním světě obývaném ideálními bytostmi. Ovšem pak se můžeš vážně bavit třeba i o utopickém komunismu nebo utopickém libertariánství.
Bezpečnost z hlediska fyzikálních zákonů je ale jasná věc a lidský faktor s ní nesouvisí.Mě ale zajímá moje skutečná bezpečnost na silnici, ne pouze jedna její složka. Ono totiž se to možná nezdá, ale v dnešní době stále ještě většinu aut řídí lidé. Takže lidský faktor je pro bezpečnost na silnici setsakra relevantní.
opatření typu „zrušme/nepoužívejme bezpečnostní prvky, svádí lidi k prasení“ z toho plynoucí jsou asi tak na úrovni předběžné opatrnosti environmentalistických fundamentalistůSouhlasím, však taky jsem nikde nic takovýho neprosazoval. Zkus si znova přečíst můj původní komentář, přijde mi, že celou dobu reaguješ na něco úplně jinýho.
Jenže prokazatelně existují lidé (vím minimálně o několika), kteří záměrně kupují silná a těmito technologiemi vymakaná auta, aby se mohli jezdit rychleji a chovat ještě agresivněji a nebezpečněji než dřív, čímž ohrožují ostatní.Stejně to funguje na lyžích, snowboardu, kole atd. Čím víc ochranných pomůcek (přilba, pás na záda apod.) člověk má, tím víc může riskovat. Jen je otázka, co je příčina a co následek – jestli si kupuje to vybavení, aby mohl víc riskovat, nebo jestli riskuje, protože se v důsledku lepšího vybavení přestal bát (a původně to nebyl jeho záměr). A u těch aut to nemusí být jen o bezpečnosti, ale i o ceně – někdo má třeba starou stodvacítku nebo favorita a prasí s tím a nevadí mu, když někoho nabourá, protože to auto má minimální cenu – zatímco kdyby měl auto, na které dlouho šetřil, tak by si dával větší pozor.
Jen je otázka, co je příčina a co následekV tomhle případě je to celkem jedno, "risk compensation" (na český termín si teď nevzpomenu) prostě funguje a jediný zůsob jak mu účinně čelit je zařídit, aby pociťovaná míra rizika byla stejná nebo větší než skutečná - což se v otřípísmenozkratkovaných autech neděje. Viz taky tady.
Dá se najít statistika tažených čísel ve sportce. Když ty nejlepší vsadím, vyhraju? Statisticky bych měl mít větší šanci.
Neměl, leda že by ty odchylky byly statisticky významné a byly způsobené nějakou systematickou chybou toho losování (přičemž losovací mechanismus se za tu dobu několikrát kompletně změnil a jeho komponenty se mění ještě častěji).
Jo, taky mám v autě airbagy, ať tam jsou, ale já dál budu jezdit jako dřív, jako by nebyly.
Pokud to neznamená "budu jezdit bez pásů", tak ano, to je správný přístup, který je potřeba k tomu, aby zvyšovaly pravděpodobnost, že se z případné nehody dostanu živý/zdravý.
Možná by mě někdy zachránily, ale to mě nezajímá. Já to prostě nechci nikdy zažít a hodlám pro to dělat maximum.
Mne to zajímá, protože vím, že i když udělám maximum proto, abych neboural, stejně tím nezaručím, že se účastníkem havárie nestanu. Proto chci, aby pokud už k tomu dojde, jsem měl co největší šanci z toho vyváznout. Stejně jako sice udělám co nejvíc pro to, abych nevyhořel, ale musím počítat s tím, že mi přesto dům vyhořet může z cizí viny, takže se raději pojistím.
no jo ale kde je ta mez kdy už to je "dost bezpečný"?
To si musí každý rozhodnout sám. Určitá minimální úroveň je ale samozřejmě nutná už k tomu, aby auto vůbec dostalo homologaci.
Ale bezpečnostní pás si lidi zapínají proto aby nedostali pokutu a hlavně proto že to auto s tím hlasitě nesouhlasí.
V autě s airbagem - což už jsou v podstatě všechna kromě hodně starých a těch, kde už airbag vystřelil a majiteli bylo líto zaplatit výměnu - si pás nezapne jen naprostý idiot (ano, bohužel jich mezi řidiči není málo).
zkus si všímat zaparkovaných aut, možná budeš překvapený kolik jich bude mít pás zapnutý přes prázdné sedadlo
Viz poznámka v závorce na konci mého minulého příspěvku.
Předpisování bezpečnostních vehemencí nebere konce, jedna větší radost než druhá. Počínaje našima lékárničkama, konče francouzskýma alkotestama.
To je tím, že se kašle na věci jako impact assessment.
Seš si jistej s tou cenou oprav? U Feldy určitě, u těch novějších bych tomu moc nefandil, vždyť je to VW v jiné kastli...
Zvlášť motory jsou mezi všema VW úplně stejný - a on takovej dvanáctiletej sazomet může vyžadovat dost velkou investici...
a k te skodovce, protozte te vyjde servis levneji - platilo mozna v dobe favoritu.
Možná ještě tak v začátcích éry Felicií, ale dnes už ani omylem. Přesto tomu ale pořád spousta lidí věří, což je důvod, proč může Škodovka u nás prodávat svá auta dráž a s horší výbavou než kdekoli v zahraničí (svou roli možná hraje i ta zvláštní konvence, podle které české magazíny a pořady zásadně škodovky řadí v přehledech o třídu výš, než kam reálně patří).
Třeba i menší a klidně i "podauta". Většina hospodských moudrostí o francouzských a italských a kdovíjakých jiných autech jsou jen kecy.Letos jsme na horach meli celej vikend pod -20 (pres den) a startovani po tom vypadalo uplne jak v tom znamem vtipu.
A v Prahe sa už dá parkovať?To má být vtip? V Praze se parkuje velice často a hromadného parkování se účastní velké množství motoristů – zejména v ranních a odpoledních hodinách. Ale na vhodných místech se dá parkovat i v poledne a vlastně celý den.
No 2 míle za ten čas ... neskutečnéTo přece odpovídá. 5 km jsem zaběhnul za 29:22, takže těch 6 km za 36 min (6:00 min/km) bych taky dalNo my jsme na vojně museli běžet 6 km za 36 min.
Dá se sehnat za 60k z roku 2000, což mi přijde docela fajn.12 let starej vrak za 60k ti příde fajn?
Sakra s tím běháním Sem se na to běhání taky dal, jezdím na kole na kraj města běhat do lesoparku, po večerech. Jenže dneska sem to nějak nezvládl a chtěl sem jít moc pozdě, což se ještě zdrželo tím, že sem nemohl najít sluchátka, který mě, jak jsem nakonec zjistil, máti vyprala
. Takže tam tak přijdu, zamču kolo k dřív vyhlídnutýmu stromu, kterej je dost tlustej na to, aby ho někdo nezlomil a dost úzkej na to, abych to o něho zamčel a běžím. Jenže je tma jak v prdeli a nejspíš bych to hned napral někde do stromu
Takže vytahuju mobil, svítím si na cestu. Po dvou kilácích mě to začlo štvát, tak sem šel pěšky zpátky. Přijdu na start, nemůžu najít kolo
. Tak tam chvilu procházím ty keře až ho najdu. Sedám na kolo a v tu chvilu začnou štěkat psi, o kterých sem neměl ani tušení, sem se málem posral
Byli za neprůhledným plotkem, znělo to, že se přibližují a já jsem je nemohl vidět... Asi začnu chodit dřív
Problém vidím v tom, že pokud někdo deset let jezdí autem, tak si na problémy postupně zvyká, zatímco na nového majitele spadnou všechny najednou (klasický efekt uvařené žáby). Sám jsem si to mohl vyzkoušet na vlastní kůži, když jsem z Escorta, se kterým jsem jezdil deset let (celkem měl 13 let a 230000 km) přesedl do nového Focusu a po pár měsících si sedl do toho Escorta. Najednou mi neskutečně lezlo na nervy, že
Všechno to jsou věci, na které jsem si zvyknul a které jsem neřešil, protože oprava by stála víc, než bych byl ochoten za ni zaplatit, ale pro případného nového majitele by bylo daleko těžší si na to všechno zvyknout.
Kromě toho bylo prorezlé výfukové potrubí tak, že byla jen otázka času, kdy bude potřeba vyměnit i přední člen (ten nejdražší, s katalyzátorem), a vše nasvědčovalo tomu, že v dohledné době bude potřeba vyměnit i čepy řízení. To jsou klasické časované bomby - tedy ty, o kterých jsem věděl. A to podotýkám, že až do 195000 jsem jezdil v doporučených intervalech na servisní prohlídky, což většina řidičů přestane dělat podstatně dřív.
Zvláštní, že tu nikdo nezmínil LPG, je to i ekonomičtější.Ale tím si na straně pozitiv skončil, ne? :)
že to narozdíl od benzinu a nafty je těžší než vzduchRýp: a benzín s naftou je lehčí?
Tiskni
Sdílej: