Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Včera do hlavního stromu Gentoo přibyl open-source základ browseru Google Chrome, a sice (non-bin verze) Chromium.
Dlouho jsem na to čekal, docela jsem se těšil, i když jsem přesně nevěděl na co. Takže po půl hodině hučení jsem si všiml, že je zkompilovanej a nainstalovanej. Tak jsem ho spustil a hned se mě zeptal, jestli nechci importoval záložky z Firefoxu. Jelikož ve FF mám záložky importovaný z Konqueroru
, tak jsem to potvrdil.
Asi po dvou minutách používání mi bylo jasný, že je to můj novej defaultní webovej prohlížeč. První pocity?
Kromě pěknýho výchozího designu (kterej lze změnit) jsou tu ještě další věci, který mě potěšily. Je to podpora FTP, kterou např. Arora nemá a dále korektní renderování tagu PRE - to je věc, která mi na WebKitu pěkně pila krev.
Chromium (zatím?) nelze nijak zvlášť nastavovat, což mně osobně ani nějak nevadí. Snad jediná věc, kterou bych si nastavil jinak, je focus na nově otevřený taby middleclickem. Jsem zvyklej na ten tab rovnou skočit, Chromium ho otevře na pozadí.
Jen tak jedním okem jsem omrknul (web) developer tools, což se mi určitě taky někdy bude hodit.
Vím, že už vyšla spousta recenzí a tímhle blogpostem mi nejde o to dělat další, jde mi jen o jedno: pokud používáte MicrosoftMozilla Firefox (kterej jsem dovčera používal tam, kde Konqueror nešel) a nejste addon-maniak, omrkněte tohle. Myslím, že zpět už se nevrátíte.
PS: Něco jako Adblock pro Chromium. Stáhněte si rozšíření pro Chromium. Hned se to zeptá, zda to chcete nainstalovat. Po potvrzení a restartu Chromia (nevím jestli je restart nutný) sice nenajdete žádné nastavení nebo tak něco, ale ani reklamy That's good enough for me.
Tiskni
Sdílej:
Přesně tak, kompilí se maximálně nějaký SVN. Chtěl jsem to vyzkoušet, ale odradilo mě to... (nechce se mi zrovna psát pkgbuild)
jo, to sa mi stava tiez. pouzivam chromium balik z auru
ta mi totiz ve verzi 10 zere neskutecne mnozstvi pametiVadím boty, že Chromium jí žere ještě víc.
Jako je fajn, ale divím se, jak je řešeno prohlížení historie, stáhnutí a záložky - žádný sidebar, ale stránka, záložky jen v liště, ostatní dohledávej v menu Other bookmarks... Vím, že mám omnibox, ale takhle se dá i otevírat víc stránek najednou, ne? Proč to tam není?
Pokud jsi to kompiloval, da se snadno odstranit posilani informaci do google? Nebo to pouzivas i s tim?
pěknýHnusný! Kdo chce do GTK stylu pěkně zapadající prohlížeč v GNOME stylu, tak doporučuji Epiphany-webkit. Rychlost stejná, ne-li větší.
zapadá do GTKPak je jistě Chromium ta pravá volba.
To je ale náhodička. Tiež som si Chromium včera nainštaloval z AUR-u a mám podobné pocity. Bol som skalný a dlhodobý (vzhľadom k veku) používateľ FIrefoxu, ale teraz je veľmi reálna šanca na obrat. Na mojom Pentiu 4 1,8Ghz a monitore 1680x1050 je medzi Firefoxom a Chromiom značný rozdiel nielen v rýchlosti práce so stránkami ale aj v odozvách GUI, hlavne pri práci s kartami. Taktiež je to u mňa s prehľadom najplynulejšie scrollujúci linuxový prehliadač, čo zvláda na rozdiel od Opery bez artefaktov, a to si rád stránky zväčším. Chýba mi funkcia trvalého nastavenia zväčšenia (Opera) alebo ukladania zväčšenia pre jednotlivé stránky (Firefox). Okrem toho som bol doteraz zvyknutý otvárať si stránky na nových taboch pravým klikom a klávesou t, čo je však v slovenskej verzii nahradené k a navyše sa občas bije s možnosťou "Kopírovať". Rovnako by som privítal, keby záhlavie okna resp. pozadie kariet preberalo farbu z GTK témy bez prifarbovania. Predpokladám však, že blízkeho vyriešenia týchto problémov je vyššia ako pravdepodobnosť razantného zrýchlenia Firefoxu. Momentálne používam Chromium, ako hlavný prehliadač a zdá sa veľmi pravdepodobné, že Firefox, ktorý ma roky sprevádzal webom zavesím na čas na klinec.
diky za info, uz kompiluju :)
Musím uznad, dobrý browser i na linuxu. Z gtk toho moc nepoužívají, a to je asi jenom dobře. Přijde mi, že skoro celé UI není gtk (až na pár věcí). Rychlost mě ani nepřekvapila, je to svižné :)
Jojo, už chvíli ho používám a musím říct, že mě ještě nezklamal :)
Ale jedu na Google Chrome.
musel by být lépe integrovaný do GNOMETeď píšu z ephy-wk, protože dnešní build chromia pro jauntyho je poněkud rozbitý a spíš než lepší integraci Cr do Gnome bych uvítal lepší integraci epiphany do X, abych nemusel jak blb mačkat ctrl-c a ctrl-v při přenášení textu.
... a například nepoužívat vlastní okenní dekoraci.Někdo tady byl líný prolézt nastavení. A že se tam toho moc nastavovat nedá. :P
Teď píšu z ephy-wk, protože dnešní build chromia pro jauntyho je poněkud rozbitý a spíš než lepší integraci Cr do Gnome bych uvítal lepší integraci epiphany do X, abych nemusel jak blb mačkat ctrl-c a ctrl-v při přenášení textu.Jo, to je fakt. Dost věcí se přechodem na WebKit rozbilo. Což je asi také důvod proč ještě sedím za Epiphany s Geckem.
bych uvítal lepší integraci epiphany do X, abych nemusel jak blb mačkat ctrl-c a ctrl-v při přenášení textu.Tak to já nemusím. Funguje to normálně (Ubuntu 9.10.).
Někdo tady byl líný prolézt nastavení.Líný jsem, ale hlavně bych to v těch nastaveních nečekal. Dík. Teď píšu z Chromia. Je vážně trochu rychlejší než Firefox.
apt-cache search chromium
chromium - transitional dummy package for chromium-bsu
chromium-bsu - fast paced, arcade-style, scrolling space shooter
chromium-bsu-data - data pack for the Chromium B.S.U. game
chromium-data - transitional dummy package for chromium-bsu-data
Jak ta střílečka souvisí s webem fakt nechápu. No nic, ještě že nás skalních fandů se to netýká.
-browser
jenom tak. :P
Ano, planujem vyskusat, mozno aj aktivne pouzivat.
Opera mi totiz nevyhovovala koli dost sproste vyriesenemu flash wrapperu, ktory sa kedykolvek rozhodol vytazit jedno jadro CPU na maximalnu uroven.
Vacsinou pomahal iba restart celeho browsera, eventualne kill -9 na operapluginwrap proces.
S Firefoxom je to nieco podobne, tu mi vsak predovsetkym vadia povestne memory leaky, ked po niekolkych dnoch je schopny zozrat aj 300 - 400 Mb RAM, nehovoriac o jeho pravidelnych a nahodnych padoch.
Pouzivam Arch Linux a nainstaloval som Chromium, no este pred tym, nez som objavil toto - http://www.srware.net/en/software_srware_iron.php
Ako vsak teraz sakra to Chromium odinstalovat? :) Nikde nevidim ziadny uninstall script, ani nic tomu podobne.
Co sa tyka browseru Iron - je postaveny na opensource zdrojaku Chromium a riesi vsetky nevyhody, ktore mne osobne prekazaju.
- nevytvara unikatne ID, pri odosielani 'anonymnych' statistik
- nepamata a neodosiela rozne casove udaje (napriklad moment instalacie)
- neodosiela vobec nic, neexistuje ziadna dodatocna komunikacia browser => google (alebo naopak), pokial samozrejme osobne nezajdete na ich servery.
- vstavany ad blocker. :)
- moznost uplne modifikovat user agenta.
Takze moja otazka na Chrome/Chromium user basement - ako to odinstalovat?