Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dnes jen stručně o řešení hnusných fontů v Chrome/Chromium a ve Steamu.
Rozhodl jsem se omezit využívání služeb Google v (opožděné) reakci na jejich paktování s NSA a podobně.
Poslední dobou mám docela stres z blížících se státnic (Bc. na FEL ČVUT, SW inženýrství). Vysvětlím proč. A také proč je hloupé se tím stresovat a proč si stejně nemůžu pomoct.
Jen krátce ohledně upgradu glibc
na 2.16.0-2 na Arch Linuxu v testingu.
Následující text je hate-post o lidech a obecně o celém hloupém světě. Budu používat pojem "lidi" většinou ve smyslu neprázdné podmnožiny zemské populace (ale například první výskyt je výjimka potvrzující pravidlo).
Dneska brzo ráno si takhle píšu s Dolim a najednou moje LCD začlo zobrazovat jen půlku obrazu a druhá byla zmršená. Takovým způsobem, že jsem na ní viděl jen porušenej obraz. Jinak jakoby fungovala, KSnapshot tu půlku v pohodě vyfotil... Hmm, WTF?
Po dlouhý době se mi hoděj Windows XP (a vlastně i tátovi) a jelikož tady hnijou na virtuálních VMware discích, tak jsem se s tím samozřejmě nepáral od znova...
Problém s VMware Server je ten, že vyjde nový jádro a člověk musí čekat na novej any-any patch a nebo mít čas/náladu na hackování jádra. Jelikož any-any už dloooouho nevyšel a Windows mi opravdu nestojej za to, abych se kvůli nim přetrhnul, vrhnul jsem se na instalaci VirtualBoxu...
To jsem se včera probudil, řekl jsem si, že by nebylo od věci zkusit nový Wine, když je na něj taková chvála. Kompiluju a po chvíli mi vytuhnul komp...
Včera došlo k výpadku připojení Karnevalu v okolí Teplic (a asi ještě někde v Praze a Pardubicích, ale to je mi jedno), kvůli "rozšiřování datové sítě" (jak jsem se dozvěděl na jejich hotline už od automatu). No skvěle, zrovna o prázdninách
Dneska jsem šel pokecat na TeamSpeak server jednoho Quake3 clanu a zjistil jsem, jak příšerná je moje znalost angličtiny Rozhodl jsem se to tedy napravit, sháním nějaký výukový software.
V tomto blogpostu nepůjde o nic jiného než o základní desku, kterou si 20. 7. tohoto roku dopřeju k narozeninám.
Čau lidi... dneska budu vyprávět o tom, jak jsem si užil s Windows XP
Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.
Jsem jeden z bláznů, kteří jsou do školy v tričku i když mrzne a podobně, ale tohle je hrůza...
Nevím co to se mnou je, ale je mi prostě zima. Nikomu jinýmu - ani mojí mámě, která vždycky mrzne - není taková zima jako mě. Mám pořád studený ruce ať dělám co dělám. Nemůžu mít náhodou zimnici? Nesnáším zimu, je to hnusný roční období. Dříve to šlo, to mě ještě bavilo bobování a neměl jsem Linux, ;) ale teď je to hrůza. Desetikilová bunda, čepice... prostě hrůza.
Máte někdo rádi zimu? Proč proboha?
UPDATE: Mrznou mi i nohy. :(
Update z 29. 8. 2006: Já byl tenkrát vůl ;-)
Update z 10. 1. 2007: No, možná ani ne...