Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chytroprdem jsem ho nazval proto, že neposkytl (odkaz na) řešení a jen dělal chytrýho. Kdyby dělal chytrýho a zároveň poskytl to řešení, tak neceknu.Řešení se povalují snad na všech mailing listech, IRC a dost možná i na fóru.
Testing je AUR?Ne. Ale v testingu by nemělo být kromě glibc nic, co má věci v /lib. Tudíž to musel být nějaký balíček z AURu, co to pokazil. Případně je tu ještě možnost, že je tam nějaký pochybný bordel, který není součástí žádného balíčku. Jo, teď mě napadá ještě jedna možnost (a řekl bych, že dost pravděpodobná), za kterou může pacman, protože v něm není možné vynutit pořadí aktualizovaných balíčků – k aktualizaci glibc došlo dříve, než k aktualizaci ostatních balíčků a ty tedy neodstranily své soubory z /lib před tím, než glibc začalo čachrovat se symlinky. Pak by pomohlo něco jako
pacman -Syu --ignore glibc && pacman -S glibc
plus je tomuto kroku mírně nakloněnTohle mě zajímá. Nějaké důvody, proč by to mělo být lepší? Zatím jsem nikde neviděl opravdu dobrý důvod, proč to tak mít. Pořád to jsou jen vyjádření typu: Fedora to tak má (proč?), Solaris to tak má (proč?), všechny binárky jsou v /bin i v /usr/bin (máme přece PATH), už vyžadujeme, aby /usr bylo namountováno v initramfs (jak to s tím souvisí?). Když už, tak mi přijde rozumnější udělat merge opačným směrem – ušetří to psaní (což je samo o sobě chabý důvod).
Taky jsem původně navrhoval merge opačným směrem. Ale nechal jsem se přesvědčit, že je lepší mountovat jeden /usr než jednotlivě /bin, /sbin, /lib a k tomu ještě /usr (protože například /usr/include, /usr/share, /usr/doc, …). Nový /usr tak sdružuje všechna neměnná data pohromadě v jednom filesystému.To dává smysl, hlavně vzhledem k počtu adresářů s nestálým obsahem co jsou v /.
Co ale prakticky neexistuje, jsou nějaké relevantní důvody proti tomuto kroku v době, kdy systém bez /usr není tak jako tak považován za plně funkční.To ne, ale přijde mi to takový krok stranou, který nic nezmění.
To ne, ale přijde mi to takový krok stranou, který nic nezmění.Přesně z toho důvodu píšu, že jsem mu nakloněn mírně :). Nemyslím si, že by to něco měnilo, nemyslím si, že by to bylo špatně, a myslím si, že to má nějaké drobné výhody.
čo platilo včera dnes nieje pravda
1. Toto platí u libovolné distribuce, akorát Arch to má "rychlejší".
2. Je to jenom prostě přirozená reakce na aktuální dění v oblasti (svobodného, otevřeného) softwaru.
1. Distrá čo používam používajú v danej verzií backporty, takže nič sa nemení.čo platilo včera dnes nieje pravda1. Toto platí u libovolné distribuce, akorát Arch to má "rychlejší".
2. Je to jenom prostě přirozená reakce na aktuální dění v oblasti (svobodného, otevřeného) softwaru.
Jenom dodám, že tu "cenu" za aktuální software rád "zaplatím".
Tiskni
Sdílej: