Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chytroprdem jsem ho nazval proto, že neposkytl (odkaz na) řešení a jen dělal chytrýho. Kdyby dělal chytrýho a zároveň poskytl to řešení, tak neceknu.Řešení se povalují snad na všech mailing listech, IRC a dost možná i na fóru.
Testing je AUR?Ne. Ale v testingu by nemělo být kromě glibc nic, co má věci v /lib. Tudíž to musel být nějaký balíček z AURu, co to pokazil. Případně je tu ještě možnost, že je tam nějaký pochybný bordel, který není součástí žádného balíčku. Jo, teď mě napadá ještě jedna možnost (a řekl bych, že dost pravděpodobná), za kterou může pacman, protože v něm není možné vynutit pořadí aktualizovaných balíčků – k aktualizaci glibc došlo dříve, než k aktualizaci ostatních balíčků a ty tedy neodstranily své soubory z /lib před tím, než glibc začalo čachrovat se symlinky. Pak by pomohlo něco jako
pacman -Syu --ignore glibc && pacman -S glibc
plus je tomuto kroku mírně nakloněnTohle mě zajímá. Nějaké důvody, proč by to mělo být lepší? Zatím jsem nikde neviděl opravdu dobrý důvod, proč to tak mít. Pořád to jsou jen vyjádření typu: Fedora to tak má (proč?), Solaris to tak má (proč?), všechny binárky jsou v /bin i v /usr/bin (máme přece PATH), už vyžadujeme, aby /usr bylo namountováno v initramfs (jak to s tím souvisí?). Když už, tak mi přijde rozumnější udělat merge opačným směrem – ušetří to psaní (což je samo o sobě chabý důvod).
Taky jsem původně navrhoval merge opačným směrem. Ale nechal jsem se přesvědčit, že je lepší mountovat jeden /usr než jednotlivě /bin, /sbin, /lib a k tomu ještě /usr (protože například /usr/include, /usr/share, /usr/doc, …). Nový /usr tak sdružuje všechna neměnná data pohromadě v jednom filesystému.To dává smysl, hlavně vzhledem k počtu adresářů s nestálým obsahem co jsou v /.
Co ale prakticky neexistuje, jsou nějaké relevantní důvody proti tomuto kroku v době, kdy systém bez /usr není tak jako tak považován za plně funkční.To ne, ale přijde mi to takový krok stranou, který nic nezmění.
To ne, ale přijde mi to takový krok stranou, který nic nezmění.Přesně z toho důvodu píšu, že jsem mu nakloněn mírně :). Nemyslím si, že by to něco měnilo, nemyslím si, že by to bylo špatně, a myslím si, že to má nějaké drobné výhody.
čo platilo včera dnes nieje pravda
1. Toto platí u libovolné distribuce, akorát Arch to má "rychlejší".
2. Je to jenom prostě přirozená reakce na aktuální dění v oblasti (svobodného, otevřeného) softwaru.
1. Distrá čo používam používajú v danej verzií backporty, takže nič sa nemení.čo platilo včera dnes nieje pravda1. Toto platí u libovolné distribuce, akorát Arch to má "rychlejší".
2. Je to jenom prostě přirozená reakce na aktuální dění v oblasti (svobodného, otevřeného) softwaru.
Jenom dodám, že tu "cenu" za aktuální software rád "zaplatím".
Tiskni
Sdílej: