Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.
Dneska jsem kámošovi vysvětloval, co to mám v editoru za text (skript v Bashi) a ukazoval co to je zač. Jen tak namátkou jsem chtěl vymazat ~/test
ovací adresář. Píšu tedy rm -rf *
a bouchám do Enteru. Hehe, já hovado bouchl vedle a místo hvězdičky to byl /. Proč se právě starám o blog a ne o oživování systému? V $PATH
mám cestu ~/devel/Bash
, která není u roota a jelikož jsem zrovna potřeboval spustit skript co tam je, přepnul jsem na shell uživatele. Víte jak jsem si oddychl, když jsem si po chvíli šoku, máčkání Poweru, řvaní, zrušení (to celkem trvalo, byl to fofr) a nedýchání uvědomil, že jsem to udělal jako user? Nepřišel jsem naštěstí vůbec o nic. Stihlo to jen hodit extrémní hafo hlášek o tom, že nemá právo to smazat.
Tiskni
Sdílej:
Programemerge
pomocí--pretend
kontrolovati budeš.
--ask
-p
(když potřebuješ mergovat a nejen kontrolovat). Rovnou checkneš a potvrdíš, nemusíš znova štrachat.
Enter
, najskôr sa pripravím na stlačenie Ctrl+C
keby náhodou. Pod rootom (ako aj inde) mám $PATH=~/.bin:$PATH
a tam rôzne wrapery (a vlastné utility začínajúce na '_
').
rm
najprv vypíše hlášku, čo ide mazať (a či rekurzívne, atď.) a čaká 5sek. Potom touch
ne súbor /tmp/rm-unlock-$USER
a spustí normálny rm
. Ak sa rm
spustí opätovne (napr. v cykle so skriptu) a dátum /tmp/rm-unlock-$USER
je mladší ako 2 sekundy, nečaká a rovno vykoná mazanie.
Rozumné??? Tohle rádobybezpečné* nastavení mi pokaždé zvedne krevní tlak, kdykoli se k takovému systému nešťastnou náhodou dostanu.
* - za ta léta, co s počítači pracuji, jsem stoprocentně přesvědčen, že podobné přebujelé "zabezpečující" dotazy mají ve skutečnosti jediný efekt: že si uživatel zvykne příslušný příkaz odesílat dvojím enterem místo jednoho (nebo enter-Y apod.). Nezabrání naprosto ničemu…
rm -i
, potom nový příkaz pojmenovat jinak, třeba del
.
rm -r
' používá '/bin/rm -r
'. Ve výsledku klasické opatření, které vypadá jako zvýšení bezpečnosti, ale reálně ji může nanejvýš trochu snížit.
unalias
je hezká věc, ale celkem k ničemu. Na svém systému bych podobně nastavený alias především nikdy nezavedl, a na cizím do toho dotyčnému nebudu šťourat. A dávat po každém přihlášení (nebo spíš po prvním rm
, mv
nebo cp
) je neskutečná otrava.
rm -i
je vražda. Raději si dám pozor, jestli jsem opravdu napsal hvězdičku.