Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.
Dneska jsem kámošovi vysvětloval, co to mám v editoru za text (skript v Bashi) a ukazoval co to je zač. Jen tak namátkou jsem chtěl vymazat ~/test
ovací adresář. Píšu tedy rm -rf *
a bouchám do Enteru. Hehe, já hovado bouchl vedle a místo hvězdičky to byl /. Proč se právě starám o blog a ne o oživování systému? V $PATH
mám cestu ~/devel/Bash
, která není u roota a jelikož jsem zrovna potřeboval spustit skript co tam je, přepnul jsem na shell uživatele. Víte jak jsem si oddychl, když jsem si po chvíli šoku, máčkání Poweru, řvaní, zrušení (to celkem trvalo, byl to fofr) a nedýchání uvědomil, že jsem to udělal jako user? Nepřišel jsem naštěstí vůbec o nic. Stihlo to jen hodit extrémní hafo hlášek o tom, že nemá právo to smazat.
Tiskni
Sdílej:
Programemerge
pomocí--pretend
kontrolovati budeš.
--ask
-p
(když potřebuješ mergovat a nejen kontrolovat). Rovnou checkneš a potvrdíš, nemusíš znova štrachat.
Enter
, najskôr sa pripravím na stlačenie Ctrl+C
keby náhodou. Pod rootom (ako aj inde) mám $PATH=~/.bin:$PATH
a tam rôzne wrapery (a vlastné utility začínajúce na '_
').
rm
najprv vypíše hlášku, čo ide mazať (a či rekurzívne, atď.) a čaká 5sek. Potom touch
ne súbor /tmp/rm-unlock-$USER
a spustí normálny rm
. Ak sa rm
spustí opätovne (napr. v cykle so skriptu) a dátum /tmp/rm-unlock-$USER
je mladší ako 2 sekundy, nečaká a rovno vykoná mazanie.
Rozumné??? Tohle rádobybezpečné* nastavení mi pokaždé zvedne krevní tlak, kdykoli se k takovému systému nešťastnou náhodou dostanu.
* - za ta léta, co s počítači pracuji, jsem stoprocentně přesvědčen, že podobné přebujelé "zabezpečující" dotazy mají ve skutečnosti jediný efekt: že si uživatel zvykne příslušný příkaz odesílat dvojím enterem místo jednoho (nebo enter-Y apod.). Nezabrání naprosto ničemu…
rm -i
, potom nový příkaz pojmenovat jinak, třeba del
.
rm -r
' používá '/bin/rm -r
'. Ve výsledku klasické opatření, které vypadá jako zvýšení bezpečnosti, ale reálně ji může nanejvýš trochu snížit.
unalias
je hezká věc, ale celkem k ničemu. Na svém systému bych podobně nastavený alias především nikdy nezavedl, a na cizím do toho dotyčnému nebudu šťourat. A dávat po každém přihlášení (nebo spíš po prvním rm
, mv
nebo cp
) je neskutečná otrava.
rm -i
je vražda. Raději si dám pozor, jestli jsem opravdu napsal hvězdičku.