Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.
Dneska jsem kámošovi vysvětloval, co to mám v editoru za text (skript v Bashi) a ukazoval co to je zač. Jen tak namátkou jsem chtěl vymazat ~/test
ovací adresář. Píšu tedy rm -rf *
a bouchám do Enteru. Hehe, já hovado bouchl vedle a místo hvězdičky to byl /. Proč se právě starám o blog a ne o oživování systému? V $PATH
mám cestu ~/devel/Bash
, která není u roota a jelikož jsem zrovna potřeboval spustit skript co tam je, přepnul jsem na shell uživatele. Víte jak jsem si oddychl, když jsem si po chvíli šoku, máčkání Poweru, řvaní, zrušení (to celkem trvalo, byl to fofr) a nedýchání uvědomil, že jsem to udělal jako user? Nepřišel jsem naštěstí vůbec o nic. Stihlo to jen hodit extrémní hafo hlášek o tom, že nemá právo to smazat.
Tiskni
Sdílej:
Programemerge
pomocí--pretend
kontrolovati budeš.
--ask
-p
(když potřebuješ mergovat a nejen kontrolovat). Rovnou checkneš a potvrdíš, nemusíš znova štrachat.
Enter
, najskôr sa pripravím na stlačenie Ctrl+C
keby náhodou. Pod rootom (ako aj inde) mám $PATH=~/.bin:$PATH
a tam rôzne wrapery (a vlastné utility začínajúce na '_
').
rm
najprv vypíše hlášku, čo ide mazať (a či rekurzívne, atď.) a čaká 5sek. Potom touch
ne súbor /tmp/rm-unlock-$USER
a spustí normálny rm
. Ak sa rm
spustí opätovne (napr. v cykle so skriptu) a dátum /tmp/rm-unlock-$USER
je mladší ako 2 sekundy, nečaká a rovno vykoná mazanie.
Rozumné??? Tohle rádobybezpečné* nastavení mi pokaždé zvedne krevní tlak, kdykoli se k takovému systému nešťastnou náhodou dostanu.
* - za ta léta, co s počítači pracuji, jsem stoprocentně přesvědčen, že podobné přebujelé "zabezpečující" dotazy mají ve skutečnosti jediný efekt: že si uživatel zvykne příslušný příkaz odesílat dvojím enterem místo jednoho (nebo enter-Y apod.). Nezabrání naprosto ničemu…
rm -i
, potom nový příkaz pojmenovat jinak, třeba del
.
rm -r
' používá '/bin/rm -r
'. Ve výsledku klasické opatření, které vypadá jako zvýšení bezpečnosti, ale reálně ji může nanejvýš trochu snížit.
unalias
je hezká věc, ale celkem k ničemu. Na svém systému bych podobně nastavený alias především nikdy nezavedl, a na cizím do toho dotyčnému nebudu šťourat. A dávat po každém přihlášení (nebo spíš po prvním rm
, mv
nebo cp
) je neskutečná otrava.
rm -i
je vražda. Raději si dám pozor, jestli jsem opravdu napsal hvězdičku.