Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Programemerge
pomocí--pretend
kontrolovati budeš.
--ask
-p
(když potřebuješ mergovat a nejen kontrolovat). Rovnou checkneš a potvrdíš, nemusíš znova štrachat.
Enter
, najskôr sa pripravím na stlačenie Ctrl+C
keby náhodou. Pod rootom (ako aj inde) mám $PATH=~/.bin:$PATH
a tam rôzne wrapery (a vlastné utility začínajúce na '_
').
rm
najprv vypíše hlášku, čo ide mazať (a či rekurzívne, atď.) a čaká 5sek. Potom touch
ne súbor /tmp/rm-unlock-$USER
a spustí normálny rm
. Ak sa rm
spustí opätovne (napr. v cykle so skriptu) a dátum /tmp/rm-unlock-$USER
je mladší ako 2 sekundy, nečaká a rovno vykoná mazanie.
Rozumné??? Tohle rádobybezpečné* nastavení mi pokaždé zvedne krevní tlak, kdykoli se k takovému systému nešťastnou náhodou dostanu.
* - za ta léta, co s počítači pracuji, jsem stoprocentně přesvědčen, že podobné přebujelé "zabezpečující" dotazy mají ve skutečnosti jediný efekt: že si uživatel zvykne příslušný příkaz odesílat dvojím enterem místo jednoho (nebo enter-Y apod.). Nezabrání naprosto ničemu…
rm -i
, potom nový příkaz pojmenovat jinak, třeba del
.
rm -r
' používá '/bin/rm -r
'. Ve výsledku klasické opatření, které vypadá jako zvýšení bezpečnosti, ale reálně ji může nanejvýš trochu snížit.
unalias
je hezká věc, ale celkem k ničemu. Na svém systému bych podobně nastavený alias především nikdy nezavedl, a na cizím do toho dotyčnému nebudu šťourat. A dávat po každém přihlášení (nebo spíš po prvním rm
, mv
nebo cp
) je neskutečná otrava.
rm -i
je vražda. Raději si dám pozor, jestli jsem opravdu napsal hvězdičku.
Tiskni
Sdílej: