Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
V tomto blogpostu nepůjde o nic jiného než o základní desku, kterou si 20. 7. tohoto roku dopřeju k narozeninám.
Je veřejným tajemstvím, že o HW vím... pramálo. Proto bych se rád zeptal jakou desku si koupit. Problém (?) je v tom, že budu mít tak 3 tisíce, víc asi ne.
Moje požadavky:
Teď je tu dilema. VIA, nebo nForce4? nForce4 mám teď a nemám žádný problém, od jedněch slyším, že by nForce4 nechtěli ani zadarmo, od jiných zase opak, takže je to těžký. VIA chip jsem nikdy neměl. Nechci tu o tom rozpoutat flame a tak bych prosil, aby se k VIA vs. NF4 vyjadřovali jen ti, co mají zkušenosti s oběma chipy. Díky.
Samozřejmě, že jsem hledal sám a došel jsem k DFI LanParty UT NF4Ultra-D, Asus A8N-E - nForce4 Ultra, MicroStar K8N Neo4-FI - nForce4 Ultra a podobným. Co mě ale trápí je, že tam jdou max. PC3200 paměti, což znamená 400 MHz. A je mi úplně jasný, že je to buď pro můj případ maximum, nebo deska, která zvládá rychlejší paměti by stála 2x tolik, než si můžu dovolit.
Poradíte mi prosím kterou si vybrat?
UPDATE: No tak asi žádnou, no... zjistil jsem pár nových věcí (nebudu to shrnovat, ať nejsem za blbce) a došel k tomu, že je pravda, že nová deska nejspíš není potřeba... Achjo, to jsem celej já...
Tiskni
Sdílej:
Pokud ti ale nevadí hrát na nižší detaily, nebo nehraješ náročný hry, NForce asi nemá moc smysl.Vadí. Díky
1) procesor Athlon64 s. 939 už používáš, což znamená, že ho v nějaké desce musíš mít ... jaký je důvod měnit ji za lowend desku?Teďka mám shitku, která nepodporuje SATAII, to je hlavní důvod.
2) opravdu v tom chceš mít 8 disků (resp. 7 disků a 1 DVD, 6 disků a 2 DVD apod.2xDVD mechanika, 2xIDE disk a další disky, co budu nakupovat už budou SATAII: myslím do budoucna.) nebo se ti prostě jenom tak líbí ta možnost?
3) k čemu tolik USB portů na desce? (resp. proč na tom trvat, když se tam v případě potřeby dá strčit karta nebo připojit hub?) ... já bych to bral tak napůl s FireWire, resp. kdyby výrobci z nějakého nepochopitelného důvodu nepreferovali USB a byla možnost si ve stejné cenové kategorii vybrat, tak bych se bez něj obešel úplněHm, máš pravdu, o tom jsem nevěděl - psal jsem, že tomu nerozumím.
4) proč toužíš po integrované zvukovce? (když dneska seženeš starší soundblaster za pár korun a těch výhod to má více než jen hw mix ...)Ani nevím... máš recht (zase
5) proč ti vadí, pokud jdou do desky "jenom" PC3200 paměti, když s. 939 má FSB 200 MHz (= DDR400 = PC3200), takže vyššího výkonu těžko dosáhneš? (nebo mi něco uniklo?)Neuniklo ti nic, prostě nemám přehled... Díky za vysvětlení.
Teďka mám shitku, která nepodporuje SATAII, to je hlavní důvod.jaká je propustnost SATA? a jaká je přenosová rychlost disku? - myslímže cokoliv rychlejšího než UDMA66 je prozatím zbytečný přepych btw, a po SCSI nepošilháváš?
ok, já si jen představil tu bednu, do které by se to vešlo a ve které by to šlo uchladit, ten hluk a tu spotřebu ...2) opravdu v tom chceš mít 8 disků (resp. 7 disků a 1 DVD, 6 disků a 2 DVD apod.2xDVD mechanika, 2xIDE disk a další disky, co budu nakupovat už budou SATAII: myslím do budoucna.) nebo se ti prostě jenom tak líbí ta možnost?
tak teď nevím, o čem jsi nevěděl3) k čemu tolik USB portů na desce? (resp. proč na tom trvat, když se tam v případě potřeby dá strčit karta nebo připojit hub?) ... já bych to bral tak napůl s FireWire, resp. kdyby výrobci z nějakého nepochopitelného důvodu nepreferovali USB a byla možnost si ve stejné cenové kategorii vybrat, tak bych se bez něj obešel úplněHm, máš pravdu, o tom jsem nevěděl - psal jsem, že tomu nerozumím.
ok, já si jen představil tu bednu, do které by se to vešlo a ve které by to šlo uchladit, ten hluk a tu spotřebu ...Bednu mám jak kráva
tak teď nevím, o čem jsi nevědělNevěděl jsem, že se dá koupit karta s dalšíma USBčkama
reakce na diskusi: pokaždé mě udivuje, jak si někdo do linuxové stanice může dát grafickou kartu Ati. Některé věci asi nepochopím.když jsem stavěl současný stroj, zbyly mi ze starých šrotů dvě grafiky - nVidia GeForce2 MX400 a ATI Radeon 7500 ... prvně jsem použil ten Radeon, a šlapal krásně - bohužel musel jsem ho vyndat a nahradit GF, protože wokna to s ním nerozdejchala a jela v nějakém šíleně pomalém vesa režimu ... takže tolik linux a ati :)
výkon neodpovídá výkonu ve Windechto vážně ne