DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.24.0. Toto velké opravné vydání implementuje SABR (Server-Based Adaptive Bit Rate), což řeší část nedávných problémů s načítáním videí z YouTube, a aktualizuje základní komponenty jako Electron nebo přehrávač Shaka Player.
Včera došlo k výpadku připojení Karnevalu v okolí Teplic (a asi ještě někde v Praze a Pardubicích, ale to je mi jedno), kvůli "rozšiřování datové sítě" (jak jsem se dozvěděl na jejich hotline už od automatu). No skvěle, zrovna o prázdninách
Jenže ono by to nebylo tak krutý. Úplně to vypadlo jen na pár hodin. Hlavní problém je, že mi DHCP server nechce dát mou IP adresu, ale cpe mi pořád nějakou dynamickou (což mě nepřekvapuje - vždy když něco vyváděj, tak se to stane a pak to zas jde OK). No jenže s touhle dynamickou mi to doteď nešlo. Prostě se zdálo, že se normálně připojil, ale vše ihned timeoutovalo. V Debianu ve VMware, Gentoo LiveCD a Klax* KDE šlo vše v pohodě. Snažil jsem se to tedy vyřešit, aby mi to dočasně šlo alespoň s touhle dynamickou. Ping mi na seznam.cz řekl "host not found" a na nějakou IP zase "sendmsg: Operation not permitted". Zkoušel se připojit ručně pomocí ip a taky strace, ale k ničemu jsem nedošel. Málem už jsem se zeptal ve zdejším fóru.
Dneska ráno u wgetu, který vypisoval "Temporary failure in name resolution" mě napadlo pustit na něj strace, kde bylo mimo jiné "sendto: Operation not permitted". Až v tomhle bodě mě napadlo vypnout firewall. Achjo. V firewallu je pravidlo
-A OUTPUT -s 84.242.75.233 -j ACCEPTkterý je třeba spustit i pro tu adresu, co mi náhodně přidělí.
Konečně zase online. Teď už mi nezbývá než čekat, až mi milostpáni vrátí mou adresu
*) V Klaxu se Slackware nezapře - Linux 2.4.29. To jsem se vážně divil, že mi to s ním vůbec naběhne. Během startu to - pravda - vyhodilo pár backtraců, ale nic, co by omezovalo funkčnost. Jen jsem tam nemohl rozjet zvuk.
Update: Tak se svou IP se můžu rozloučit. Přišla mi odpověď na e-mail s dotazem, co se děje:
Dobry den, z duvodu presmerovani cmts doslo k presmerovani ip adres a tudiz jiz neni mozne Vam pridelovat 84.242.75.233 puvodni ip byla zmenena na 84.242.68.181 prosim overte pridelovani pripadne si nastavte mac na muj.karbeval..atdSkvělý
Tiskni
Sdílej:
. A to jsem zjistil teprve v pondělí, že tenhle čtvrtek opravdu nebyl státní svátek. Už ani nevím, jak jsem na to příšel
iptables -P OUTPUT ACCEPT