abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:00 | Upozornění

    Národní identitní autorita, tedy NIA ID, MeG a eOP jsou nedostupné. Na nápravě se pracuje [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 16:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia se stal první firmou na světě, jejíž tržní hodnota dosáhla pěti bilionů USD (104,5 bilionu Kč). Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Nvidia již byla první firmou, která překonala hranici čtyř bilionů USD, a to letos v červenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:11 | Komunita

    Po Canonicalu a SUSE oznámil také Red Hat, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:55 | Nová verze

    TrueNAS (Wikipedie), tj. open source storage platforma postavená na Linuxu, byl vydán ve verzi 25.10 Goldeye. Přináší NVMe over Fabric (NVMe-oF) nebo OpenZFS 2.3.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána OpenIndiana 2025.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Zajímavý článek

    České základní a střední školy čelí alarmujícímu stavu kybernetické bezpečnosti. Až 89 % identifikovaných zranitelností v IT infrastruktuře vzdělávacích institucí dosahuje kritické úrovně, což znamená, že útočníci mohou vzdáleně převzít kontrolu nad klíčovými systémy. Školy navíc často provozují zastaralé technologie, i roky nechávají zařízení bez potřebných aktualizací softwaru a používají k nim pouze výchozí, všeobecně známá

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 05:11 | Komunita

    Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.

    🇹🇬 | Komentářů: 34
    dnes 04:44 | Nová verze

    Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:44 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (20%)
     (19%)
     (23%)
     (17%)
     (21%)
     (17%)
     (17%)
    Celkem 281 hlasů
     Komentářů: 14, poslední 14.10. 09:04
    Rozcestník

    Když se podělaj dvě věci najednou...

    14.10.2007 09:23 | Přečteno: 1455× | Problémy | poslední úprava: 14.10.2007 09:40

    To jsem se včera probudil, řekl jsem si, že by nebylo od věci zkusit nový Wine, když je na něj taková chvála. Kompiluju a po chvíli mi vytuhnul komp...

    I když mám 2 GiB RAM, napadlo mě, že by to mohlo být nedostatkem, ale to většinou nevytuhne ihned, tak jsem to znova nahodil a kompilaci spustil ještě jednou, tentokrát jsem to sledoval. Vytuhlo to ještě dřív, a to už při rozbalování, tak jsem pustil find na celej ten oddíl (reiserfs 3.6 na 320 GiB SATA II disku, kde mám portage tree a cache, overlay, /tmp, /root), no a když se po chvíli seknul i ten, nabootoval jsem s init=/bin/bash a zkusil spustit reiserfsck, kterej proběhl v pohodě, jenže moc nepomohl...

    No, zkusil jsem teda rebuild-tree, jenže v tuhle chvíli se objevil starej dobrej problém s libata... aby to naštvalo ještě víc, projevil se samozřejmě až na úplném konci operace (Syncing). A to jak na mém systému, tak na Gentoo LiveCD 2007.0 a 2006.0 (které má dokonce Linux 2.6.15!). Přehodil jsem disk do jinýho řadiče (zjistil jsem, že tohle nějak pomáhá, ale ne že by nějakej řadič byl rozbitej - později to začne blbnout i tak, a pak pomůže vrácení jak to bylo ;)) a pak už to prošlo. Nepřišel jsem o žádný data, takže super.

    Jsem poučen, že by nemuselo být úplně od věci zálohovat Portage cache, protože o tu kdybych přišel, tak asi jdu postal :D

    $ tar cf - /var/db/pkg/ | pv -cN tar | bzip2 -c9 |\
      pv -cN bz2 > portage-cache.tar.bz2
          bz2: 22.3MB 0:00:28 [ 798kB/s] [           <=>  ]
          tar: 48.5MB 0:00:28 [1.71MB/s] [           <=>  ]
    PS: Mimochodem, přeložil jsem GTK-Qt theme engine (zatím je to jen v SVN, cs.po). Někdo kdyžtak dopřeložte tu aMuli...        

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Když se podělaj dvě věci najednou..., obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.10.2007 10:27 Petr "Glubo" Sýkora | skóre: 21 | blog: Glubnik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Jé díky, pv jsem neznal a moc se mi líbí.
    „O mrtvých jen v dobrém." „Pojďme se bavit o Stalinovi."
    15.10.2007 09:48 jan.xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Co je tedy to pv?
    David Watzke avatar 15.10.2007 14:43 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Heron avatar 14.10.2007 16:00 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Nechceš si místo toho CPU raději koupit kvalitnější desku?
    David Watzke avatar 14.10.2007 17:20 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Nechci, není to problém desky. Ta je náhodou super. Jen tak mezi náma, kupoval jsem snad tu nejdražší co jsem mohl (v HardExu neměli levnější 939 s nForce a já jsem ATi chipset fakt nechtěl, protože kdo ví, co je to zač).
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Heron avatar 14.10.2007 18:20 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Nejdraží sice může znamenat nejkvalitnější, ale chybičky se najdou.

    Čím to tedy je?
    David Watzke avatar 14.10.2007 18:45 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Jádrem. Jakmile nastane nějakej problém související s ATA (teď se podělal reiserfs, ale stačí do mechaniky vložit nečitelné CD), hned začne šíleně trojčit - resetuje port, zkouší všechny možný rychlosti a podobný blbosti (a to zdaleka nedělá jen mně), no a hlavně to zařízení dovede do takovýho stavu, že už pomůže jen tvrdej reset. Přitom by asi stačilo jen chvíli počkat.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 14.10.2007 18:46 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Souhlas. Nedávno, když jsem dal do mechaniky nefunkční DVD-RW, vypadalo to, jako by SATA ovladač kvůli tomu cítil povinnost vyresetovat celý vesmír.
    Heron avatar 14.10.2007 19:03 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Hmm tohoto chování jsem si nikde nevšiml. Jádra tam jsou stará, tak vidím, že updatovat jen tak nebudu.
    14.10.2007 21:11 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Takže se to chová stejně blbě jako IDE subsystém, který když se nemůže dočkat dat, tak je nejlepší dát mu 15 minut na vyblbnutí?
    David Watzke avatar 15.10.2007 14:43 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    No, vypadá to tak. Ono to po čtvrt hodině přestane řádit?
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    15.10.2007 18:28 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Pokud nelze přečíst data, která požaduje jádro (např. swap), tak samozřejmě jde systém do háje. V opačném případě jádro po dlouhé době usoudí, že už nemá smysl to znovu zkoušet, procesu řekne, že došlo k chybě, a jede se dál.

    Já jsem se domníval, že ide má problémy kvůli chybné architektuře (kdy půlka řadiče je v disku/mechanice a druhá na desce), případně že jádro je příliš optimistické (vypnutí DMA, opakované pokusy přečíst ten samý sektor, reset řadiče, dlouhé timeouty) a nikomu nestálo za to to udělat nastavitelné, připadně protože tak praví specifikace IDE.

    Si zkuste přečíst soubor z IDE CD/HDD, který je uprostřed nečitelný.
    David Watzke avatar 15.10.2007 18:44 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    To by chtělo tuhle ptákovinu v jádře najít a nějak to řádění zkrátit...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Heron avatar 15.10.2007 19:09 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    K vůli mechnikám asi jo. Z hdd bych byl velmi rád, kdyby ty data z toho dostal.

    Ale doteď mi není jasné v čem spočíval tvůj problém. Buď je tedy vadný disk, nebo řadič, protože po přečtení diskuse jsem nabyl dojmu, že jádro tohle dělá jen když něco nemůže přečíst. Nebo to mám chápat tak, že toto chování způsobil pád reiseru, tedy věci, která je výš než diskový subsystém?
    David Watzke avatar 15.10.2007 20:21 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Mám pocit že jo, ten řadič normálně třeba měsíc funguje a dokud se nenajde třeba zkriplený médium nebo teď tohle, tak pohoda...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    16.10.2007 15:02 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Když se podělaj dvě věci najednou...
    Díval jsem se dokumentace k lib(p)ata a sám autor si tam na řešení chybových stavů stěžuje. Prý je obecně problém v tom, že při chybě se vyhodí přerušení, které řekne, že došlo k chybě, ale už ne k jaké. Na to je třeba vyslat další požadavek a čekat na chybu o chybě.

    Proto asi ide ovladač vypíná DMA a proto se na jednu chybu vyrojí několik chybových hlášek a proto trvá tak dlouho ošetření chyby.

    Dále si stěžuje, že IDE neřeší stav po chybě, takže jediný osvědčený způsob je zařízení restartovat.

    Minimálně bych ale rád viděl nějakou možnost nastavení počtu opakovaných pokusů o přečtení ze strany jádra.

    Pokud mám jediný HDD, tak je asi rozumné se z něj snažit vymáčknout maximum (jak je to udělané teď, že chybný blok je čten ručně sektor po sektoru bez DMA a to mnohdy opakovaně).

    Pokud ale mám RAID kvůli redundanci, tak je podle mě lepší chybující disk netrápit, protože systém je pak zaměstnán tímto diskem (obsluha přehršle přerušení bez DMA) a systém jako celek nepoužitelný.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.