Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po dlouhý době se mi hoděj Windows XP (a vlastně i tátovi) a jelikož tady hnijou na virtuálních VMware discích, tak jsem se s tím samozřejmě nepáral od znova...
Problém s VMware Server je ten, že vyjde nový jádro a člověk musí čekat na novej any-any patch a nebo mít čas/náladu na hackování jádra. Jelikož any-any už dloooouho nevyšel a Windows mi opravdu nestojej za to, abych se kvůli nim přetrhnul, vrhnul jsem se na instalaci VirtualBoxu...
... tomu se sice nelíbila moje GCC 4.3 ze SVN, ale 4.2.4 fajn. Tak jsem teda vytvořil novou virtuální mašinu, přidal do ní existující virtuální disky a všecko a zkusil jsem to spustit. Chvíli jsem civěl na prázdný černý okno a pak jsem to vypnul. Zběžně jsem projel nastavení, kromě ACPI povolil ještě IO APIC, pač tam píšou, že to mají Windows rády. Tentokrát jsem se dostal maličko dál, už skoro k tý bootovací obrazovce s tím ukazatelem, ale v tom na mě skočila chyba (BSOD) a vzápětí se VM restartovala. Neměl jsem ani nejmenší šanci z toho cokoliv stihnout přečíst, tak jsem to zapnul znova a připravil jsem si KSnapshot (viz obrázek). Tohle mi moc nepomohlo, protože nouzový režimy dělaly to stejný a do příkazovky jsem se teda nedostal. Tak jsem začal znova hrabat v nastavení a našel tam volbu "IDE Controller Type" a tak jsem to zkusil změnit z PIIX3 na PIIX4 a najednou to začlo jít. Super.
Tak jsem do toho nainstaloval ten VBox guest sw a už to všecko lítalo. Upravil jsem práva k diskům, zkopíroval můj ~/.VirtualBox k tátovi a upravil ho a je to. Teď můžeme oba používat stejný Widle pod různě nastavenýma VM Já mám 512MB RAM a 64MB VRAM, protože dělám s AutoCADem (btw. ten se mi ve VMware docela sekal, kdežto tady jde ok) a tátovi stačí 192MB RAM a 8MB VRAM, poněvadž tam pouští jenom nějakej výukovej program francouzštiny. Ten program vyžaduje CD v mechanice, tak jsem mu to zjednodušil tím, že jsem uložil ISO toho CD na disk a přidal ho jako virtuální mechaniku. Další rozdíl je, že jeho VM nepotřebuje síť... Je to fajn, že to jde takhle pěkně nastavit.
Co mě na VirtualBoxu štve je, že neumí spustit 64-bitový systémy (nebo už jo?) a kvůli tomu jsem tak nějak preferoval VMware Server, ale kdy já používám virtualizaci... leda když se hrabu v Debianu, abych si připomněl, že ne všude je tak krásná konfigurace, jako v Gentoo a nebo když zkouším KDE Four Live (a to ve VBoxu afaik taky nešlo). Každopádně ten Debian jsem teď vyhodil (na nic) a na KDE Four Live kašlu, počkám do léta a pak nahodím KDE 4.1 a bude to.
PS: Chuck Norris naučil šmirgl, jak být drsným.
Tiskni
Sdílej:
Linux version 2.6.25.4-reiser4.20080525 (root@woodstock) (gcc version 4.3.1 20080523 (prerelease) (Debian 4.3.0-5) ) #1 SMP Sun May 25 23:45:36 CEST 2008
Je to bezproblémový 64-bitový Debian, jádro s podporou reiser4, moduly pro vmware i fglrx. Když tak instalační balíky jádra + zdroj mohu dát k dispozici.
user@stroj:~$ lsmod | grep -E "(vm|fg)" vmnet 48448 15 vmblock 18640 3 vmmon 991884 7 fglrx 1935328 21