Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po dlouhý době se mi hoděj Windows XP (a vlastně i tátovi) a jelikož tady hnijou na virtuálních VMware discích, tak jsem se s tím samozřejmě nepáral od znova...
Problém s VMware Server je ten, že vyjde nový jádro a člověk musí čekat na novej any-any patch a nebo mít čas/náladu na hackování jádra. Jelikož any-any už dloooouho nevyšel a Windows mi opravdu nestojej za to, abych se kvůli nim přetrhnul, vrhnul jsem se na instalaci VirtualBoxu...
... tomu se sice nelíbila moje GCC 4.3 ze SVN, ale 4.2.4 fajn. Tak jsem teda vytvořil novou virtuální mašinu, přidal do ní existující virtuální disky a všecko a zkusil jsem to spustit. Chvíli jsem civěl na prázdný černý okno a pak jsem to vypnul. Zběžně jsem projel nastavení, kromě ACPI povolil ještě IO APIC, pač tam píšou, že to mají Windows rády. Tentokrát jsem se dostal maličko dál, už skoro k tý bootovací obrazovce s tím ukazatelem, ale v tom na mě skočila chyba (BSOD) a vzápětí se VM restartovala. Neměl jsem ani nejmenší šanci z toho cokoliv stihnout přečíst, tak jsem to zapnul znova a připravil jsem si KSnapshot (viz obrázek). Tohle mi moc nepomohlo, protože nouzový režimy dělaly to stejný a do příkazovky jsem se teda nedostal. Tak jsem začal znova hrabat v nastavení a našel tam volbu "IDE Controller Type" a tak jsem to zkusil změnit z PIIX3 na PIIX4 a najednou to začlo jít. Super.
Tak jsem do toho nainstaloval ten VBox guest sw a už to všecko lítalo. Upravil jsem práva k diskům, zkopíroval můj ~/.VirtualBox k tátovi a upravil ho a je to. Teď můžeme oba používat stejný Widle pod různě nastavenýma VM Já mám 512MB RAM a 64MB VRAM, protože dělám s AutoCADem (btw. ten se mi ve VMware docela sekal, kdežto tady jde ok) a tátovi stačí 192MB RAM a 8MB VRAM, poněvadž tam pouští jenom nějakej výukovej program francouzštiny. Ten program vyžaduje CD v mechanice, tak jsem mu to zjednodušil tím, že jsem uložil ISO toho CD na disk a přidal ho jako virtuální mechaniku. Další rozdíl je, že jeho VM nepotřebuje síť... Je to fajn, že to jde takhle pěkně nastavit.
Co mě na VirtualBoxu štve je, že neumí spustit 64-bitový systémy (nebo už jo?) a kvůli tomu jsem tak nějak preferoval VMware Server, ale kdy já používám virtualizaci... leda když se hrabu v Debianu, abych si připomněl, že ne všude je tak krásná konfigurace, jako v Gentoo a nebo když zkouším KDE Four Live (a to ve VBoxu afaik taky nešlo). Každopádně ten Debian jsem teď vyhodil (na nic) a na KDE Four Live kašlu, počkám do léta a pak nahodím KDE 4.1 a bude to.
PS: Chuck Norris naučil šmirgl, jak být drsným.
Tiskni
Sdílej:
Linux version 2.6.25.4-reiser4.20080525 (root@woodstock) (gcc version 4.3.1 20080523 (prerelease) (Debian 4.3.0-5) ) #1 SMP Sun May 25 23:45:36 CEST 2008
Je to bezproblémový 64-bitový Debian, jádro s podporou reiser4, moduly pro vmware i fglrx. Když tak instalační balíky jádra + zdroj mohu dát k dispozici.
user@stroj:~$ lsmod | grep -E "(vm|fg)" vmnet 48448 15 vmblock 18640 3 vmmon 991884 7 fglrx 1935328 21