Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Po dlouhý době se mi hoděj Windows XP (a vlastně i tátovi) a jelikož tady hnijou na virtuálních VMware discích, tak jsem se s tím samozřejmě nepáral od znova...
Problém s VMware Server je ten, že vyjde nový jádro a člověk musí čekat na novej any-any patch a nebo mít čas/náladu na hackování jádra. Jelikož any-any už dloooouho nevyšel a Windows mi opravdu nestojej za to, abych se kvůli nim přetrhnul, vrhnul jsem se na instalaci VirtualBoxu...
... tomu se sice nelíbila moje GCC 4.3 ze SVN, ale 4.2.4 fajn. Tak jsem teda vytvořil novou virtuální mašinu, přidal do ní existující virtuální disky a všecko a zkusil jsem to spustit. Chvíli jsem civěl na prázdný černý okno a pak jsem to vypnul. Zběžně jsem projel nastavení, kromě ACPI povolil ještě IO APIC, pač tam píšou, že to mají Windows rády. Tentokrát jsem se dostal maličko dál, už skoro k tý bootovací obrazovce s tím ukazatelem, ale v tom na mě skočila chyba (BSOD) a vzápětí se VM restartovala. Neměl jsem ani nejmenší šanci z toho cokoliv stihnout přečíst, tak jsem to zapnul znova a připravil jsem si KSnapshot (viz obrázek). Tohle mi moc nepomohlo, protože nouzový režimy dělaly to stejný a do příkazovky jsem se teda nedostal. Tak jsem začal znova hrabat v nastavení a našel tam volbu "IDE Controller Type" a tak jsem to zkusil změnit z PIIX3 na PIIX4 a najednou to začlo jít. Super.
Tak jsem do toho nainstaloval ten VBox guest sw a už to všecko lítalo. Upravil jsem práva k diskům, zkopíroval můj ~/.VirtualBox k tátovi a upravil ho a je to. Teď můžeme oba používat stejný Widle pod různě nastavenýma VM Já mám 512MB RAM a 64MB VRAM, protože dělám s AutoCADem (btw. ten se mi ve VMware docela sekal, kdežto tady jde ok) a tátovi stačí 192MB RAM a 8MB VRAM, poněvadž tam pouští jenom nějakej výukovej program francouzštiny. Ten program vyžaduje CD v mechanice, tak jsem mu to zjednodušil tím, že jsem uložil ISO toho CD na disk a přidal ho jako virtuální mechaniku. Další rozdíl je, že jeho VM nepotřebuje síť... Je to fajn, že to jde takhle pěkně nastavit.
Co mě na VirtualBoxu štve je, že neumí spustit 64-bitový systémy (nebo už jo?) a kvůli tomu jsem tak nějak preferoval VMware Server, ale kdy já používám virtualizaci... leda když se hrabu v Debianu, abych si připomněl, že ne všude je tak krásná konfigurace, jako v Gentoo a nebo když zkouším KDE Four Live (a to ve VBoxu afaik taky nešlo). Každopádně ten Debian jsem teď vyhodil (na nic) a na KDE Four Live kašlu, počkám do léta a pak nahodím KDE 4.1 a bude to.
PS: Chuck Norris naučil šmirgl, jak být drsným.
Tiskni
Sdílej:
Linux version 2.6.25.4-reiser4.20080525 (root@woodstock) (gcc version 4.3.1 20080523 (prerelease) (Debian 4.3.0-5) ) #1 SMP Sun May 25 23:45:36 CEST 2008
Je to bezproblémový 64-bitový Debian, jádro s podporou reiser4, moduly pro vmware i fglrx. Když tak instalační balíky jádra + zdroj mohu dát k dispozici.
user@stroj:~$ lsmod | grep -E "(vm|fg)" vmnet 48448 15 vmblock 18640 3 vmmon 991884 7 fglrx 1935328 21