Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Podpora: | kompletní |
Pozn.: Následující údaje se týkají kusu s procesorem AMD Turion 64 X TL-60
Model : MS PR210 - MS-1222X
BIOS : American Megatrends Inc. A1222AMS V3.0C (08/15/2007)
CPU : AMD Turion™ 64 X2 Mobile Technology TL-60 2GHz
RAM : 2 x 1GB DIMM Synchronous 333 MHz (3.0 ns)
Grafická karta : RS690M ATI Radeon X1200 series s analogovým výstupem
Typ displeje : WXGA (1280x800)
Úhlopříčka displeje : 12"
HDD : 232GB 5400 ot/min (WDC WD2500BEVS-2) na sata (modul ahci) s 37GB primárním diskovým oddílem, formátovaným na FAT32
Optická mechanika : DVD-RAM writer Slimtype (DVD A DS8A1P) firmware verze CX13 na pata (modul pata-atiixp)
Ethernetová karta : Realtek RTL8111/8168B PCIE Gigabit Ethernet (modul v jádře r8169)
WiFi : AR242x 802.11abg Wireless PCIE Atheros, výstup pro externí anténu
Bluetooth : MSI Bluetooth EDR Device 0db0:a97a (modul v jádře hci_usb) Zapíná se stejným tlačítkem se symbolem satelitu jako wifi
Zvuková karta : integrovaná SBx00 Azalia
Modem : integrovaný SB600
Čtečka karet : integrovaná čtečka paměťových karet ENE PCI SD/MMC od ENE Technology Inc. (modul v jádře sdhci)
USB sloty: 3x USB 2.0
PCMCIA sloty:
HDMI slot: 1x
Biometrický senzor : 147e:2016 UPEK TouchStrip, podporován knihovnou fprint (ovladač upeksonly)
Kamera : Microdia Pavilion Webcam 0c45:62c0 Zapíná se tlačítkem P2
Polohovací zařízení : Synaptics Touchpad (modul v jádře evdev)
Výdrž na baterii : udávány 4 hodiny (s větší 8 článkovou baterií), při šetření (CPU governor ondemand) reálná výdrž cca 5 hodin
Viz Technické parametry
Notebook obsahuje novější verzi biometrického senzoru UPEK TouchStrip (PCI ID 147e:2016), který nemá vlastní biometrický koprocesor a až donedávna nebyl podporován. Ve vývojové verzi projektu fprint však již podpora je (ovladač upeksonly), více viz zprávička. Scannování otisků prstů funguje dobře, nicméně samotné ověřování otisků nemám zatím vyzkoušené (existuje však PAM modul pam_fprint).
Pro X Window server lze použít ovladač ati
, já osobně jsem však měl u něj problém s nastavením VGA režimu. Mnohem vhodnější je použít ovladač radeonhd
ten však prozatím nepodporuje 3D akceleraci. Nicméně volbou vga=791
lze u něj dosáhnout rozlišení 1280x800 také na textové konzoli
Akcelerovaný desktop lze získat s proprietárním ovladačem fglrx verze 8.49.7 (proprietární ovladač ati-driver-installer-8-5-x86.x86_64.run
) Pro jeho kompilaci na jádře 2.6.25.4 je však nezbytně nutné mít jádro zkompilované s následujícími volbami:
CONFIG_UNUSED_SYMBOLS=y CONFIG_PCI_LEGACY=y
Bez toho se modul fglrx.ko nepodaří zkompilovat. Jen tak pro informaci, fgl_glxgears u mě dosahuje v průměru hodnoty 250 FPS
Tento notebook má v sobě wifi s čipsetem Atheros (konkrétně AR5007). Ačkoliv kernel řady 2.6.25 již obsahuje driver ath5k, ten zatím čipset AR5007 nepodporuje.
Ovladač madwifi (modul ath_pci) v současné stabilní verzi taktéž čipset AR5007 nepodporuje, nicméně vývojová verze s novou verzí HAL vrstvy 0.10.5.6 funguje spolehlivě. Snapshot zdrojových kódů si můžete stáhnout zde, více viz bug #1192.
Zařízení lze také uspokojivě rozchodit přes ndiswrapper. Největší problém však bylo najít ten správný driver (pro použití na mé 64-bitové distrbuci mi zafungoval až ovladač pro Win XP 64-bit). S použitím ndiswraperu jsem předtím neměl žádné zkušenosti, takže se pokusím o polopatický postup:
user@stroj:~$ tar -xzf ndiswrapper-1.52.tar.gz user@stroj:~$ cd ndiswrapper-1.52 user@stroj:~$ make user@stroj:~$ sudo make install
stroj:~# ndiswrapper -i net5211.infU Debianu se driver pro ndiswrapper instaluje do adresáře
/etc/ndiswrapper
(jak překvapivé, že?) a při zavedení se vezme vždy ten co je první na ráně. Nefunkční driver lze odinstalovat tak, že se ze zmíněného adresáře smázne. Nainstalované ovladače lze vypsat:
stroj:~# ndiswrapper -l net5211 : driver installed device (168C:001C) present (alternate driver: ath5k)
/etc/modules
přidat ndiswrapper
. A někam do /etc/modprobe.d
přidat blacklist ath5k
/etc/pm/config.d/suspend
a do něj napíšete řádek SUSPEND_MODULES="ath_pci"
Zvuk funguje přes alsa bez problémů, až na jeden drobný (ale nepříjemný) detail - pokud zapojíte do zdířky sluchátka, nadále hrají i reproduktory (a co hůř, nejde reproduktory samostatně ztišit). Řešení je ovšem jednoduché - vytvořte soubor /etc/modprobe.d/alsa
a do něj napište řádek:
options snd-hda-intel model=targa-digPoté ještě notebook restartujte, pak bude fungovat vše jak má (při zapojení sluchátek se reproduktory vypnou).
V notebooku je obsažen winmodem Agere Systems HDA Modem. Zatím jsem jej nezkoušel, ale teoreticky by mohl fungovat s ovladači agrsm nebo martian (při nejhorším případně zkusit i čistě proprietární a rychlostně omezené ovladače hsfmodem, ale tam si nejsem jistý zda nejsou náhodou pro jiné winmodemy než Agere).
Zpočátku jsem měl subjektivní dojem, že tento notebook docela žhaví. Je to tím, že pravá strana notebooku je nejteplejší, protože procesor je pod pravou dlaní a ventilátor v pravém horním rohu těla notebooku (Jen pro doplnění: DVD mechanika je pod levou dlaní, a disk v levém horním rohu těla notebooku). Na každý pád chladící podložka pod notebook není vůbec od věci - dokáže, zvláště při plném zatížení stroje o pár stupňů teplotu srazit.
Pro sledování teplot používám xfce4-battery-plugin, který využívá knihovny libsensors4, jaderný modul k8temp a hddtemp (pro sledování teploty disku). Disk, který je v tomto notebooku pochopitelně podporuje S.M.A.R.T., ale aby bylo možné sledovat také jeho teplotu, je třeba mít hddtemp spuštěný jako démona.
Následující tabulku je třeba brát jako hrubě orientační, protože teploty jednotlivých jader procesoru se liší podle aktuální zátěže. S chladící podložkou jsou teploty na procesoru v průměru nižší o ~10°C, na disku a desce až o ~5°C. Senzor THERM pravděpodobně odněkud načítá nějakou výchozí hodnotu, proto je v tabulce hodnota teploty desky, jak ji načítá utilita yacpi.
senzor | norm. | při zátěži ============================== Core0 | 40-45 | 60-72 Core0 | 40-45 | 60-72 Core1 | 40-45 | 60-72 Core1 |40-45 | 60-72 /dev/sda | 40 | 45 THRM | 45 | 45 yacpi | 47 | 72
Papírově je udávána výdrž různě. Faktem je že jsem byl zpočátku zaskočen absencí informací o baterii v adresáři /proc/acpi
přestože modul battery byl zaveden. Také mne zneklidňovalo, že yacpi stále ukazovalo nabití na 95%, přestože jsem jel už více jak hodinu a půl na baterii. Nakonec jsem zjistil, že lze vcelku pohodlně informace o stavu baterie vytáhnout z adresáře /sys/class/power_suply
a ba co víc, bez problémů funguje xfce4-battery-plugin.
user@stroj:~$ cat /sys/class/power_supply/BAT1/uevent POWER_SUPPLY_NAME=BAT1 POWER_SUPPLY_TYPE=Battery POWER_SUPPLY_STATUS=Full POWER_SUPPLY_PRESENT=1 POWER_SUPPLY_TECHNOLOGY=Unknown POWER_SUPPLY_VOLTAGE_MIN_DESIGN=14800000 POWER_SUPPLY_VOLTAGE_NOW=16768000 POWER_SUPPLY_CURRENT_NOW=0 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL_DESIGN=5200000 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL=5222000 POWER_SUPPLY_CHARGE_NOW=5222000 POWER_SUPPLY_MODEL_NAME=MS-1222 POWER_SUPPLY_MANUFACTURER=MSI Corp. POWER_SUPPLY_SERIAL_NUMBER=
Pokud jde o vlastní výdrž. Jak jsem si ověřil v praxi, tento notebook zvládne s novou baterií na plnou zátěž něco přes 3,5 hodiny provozu. Vzhledem k tomu, že po celou dobu se napájel z USB i větrák podložky, mám za to že by měl v pohodě zvládnout až čtyřhodinový provoz, ovšem optimální z hlediska životnosti baterie je připojit adaptér, při poklesu cca na 50% tj. po dvou hodinách. Nabíjení baterie na plný stav trvalo o něco kratší dobu než její vybití.
Přiznám se, že mi u starého notebooku docela vadilo, že se bez varování vypnul již při dosažení oné optimální hladiny. Musel jsem si tedy ošetřit hlídání vlastním hlídacím skriptem, který mne upozornil zvukovým signálem jak blízko jsem k vypnutí stroje. Díky tomu že u tohoto notebooku funguje výše zmíněný plugin, tak toho není třeba.
cat /sys/class/power_supply/BAT1/uevent
Zvyk je železná košile, proto jedním z hledisek při výběru nového notebooku pro mne bylo rozvržení klávesnice. Z mého pohledu byla klávesnice na mém starém HP nx6125 špičkově navržena, proto jsem hledal něco podobného.
Z hlediska zdvihu kláves a pohody při psaní jsem, přes drobné mušky, spokojen.
..jsem provedl upgrade paměti na 4GB a výměnu HDD za Seagate 320GB se 7200 otáčkami (původní disk jsem umístil do externího boxu s USB + eSATA). Touto výměnou se můj PR210X posunul opět o kategorii dále a s překvapením jsem zjistil že k dnešnímu dni stále není na trhu notebook, u kterého by byl výhodnější poměr následujících parametrů:
Zatímco můj předchozí notebook HP nx5125 morálně zastaral do půl roku, tento kousek se stále drží na špici a jediné co u něj občas postrádám je čtyřjádrový procesor. Můj stroj jede denně minimálně 10 hodin, někdy i několik dní v kuse. Často jej přenáším. Přitom kloub displeje stále drží bez problémů, na rozložení klávesnice jsem si zvyknul a touchpad přestal prudit (nevím ale jestli je to je změnou stylu psaní, nebo opravou softwarové chyby).
S ohledem na to, že časem klesá kapacita LiOn baterií přidávám také aktuální výpis stavu baterie.
user@stroj:~$ cat /sys/class/power_supply/BAT1/uevent POWER_SUPPLY_NAME=BAT1 POWER_SUPPLY_TYPE=Battery POWER_SUPPLY_STATUS=Charging POWER_SUPPLY_PRESENT=1 POWER_SUPPLY_TECHNOLOGY=Unknown POWER_SUPPLY_VOLTAGE_MIN_DESIGN=14800000 POWER_SUPPLY_VOLTAGE_NOW=16828000 POWER_SUPPLY_CURRENT_NOW=184000 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL_DESIGN=5200000 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL=5060000 POWER_SUPPLY_CHARGE_NOW=5046000 POWER_SUPPLY_MODEL_NAME=MS-1222 POWER_SUPPLY_MANUFACTURER=MSI Corp. POWER_SUPPLY_SERIAL_NUMBER=
..jsem vypucoval větrák. Občas když jsem neměl notes na chladiči mi při plném zatížení teplota stoupla na 90°C a stroj se po nějaké chvíli kvůli tomu vypnul. Po vyčištění větráku kosmetickým kartáčkem a profouknutí větracích průduchů jede jako za mlada. Obvyklá teplota 45°C. Přesto raději, když na něm pracuji mimo chladič raději srážím frekvenci procesoru na režim "powersave"
Aktuální provozovaná verze jádra:
Linux version 2.6.33.3-1.reiser4 (root@charlie-brown) (gcc version 4.5.1 20100419 (prerelease) (Debian 4.5.0-2) ) #1 SMP Fri Apr 30 18:29:58 CEST 2010
Se silným rozladěním jsem zjistil že stále není k dnešnímu dni notebook, u který by jej byl schopem nahradit. MSI sice nabízí lehce výkonnější stroj podobné váhy se stejným rozlišením, jenže bez DVD vypalovačky. A tu přeci jen čas od času používám.
Kloub displeje stále drží bez problémů. Dokonce ochranná folie na víku stále drží jako nová a to strkám několikrát denně notes do batohu a zpět. Pouze u klávesnice se už začíná projevovat opotřebení. Klávesy ↓ a → už budou za chvíli asi prošoupané skrz.
Opět přidávám také aktuální výpis stavu baterie.
user@stroj:~$ cat /sys/class/power_supply/BAT1/uevent POWER_SUPPLY_NAME=BAT1 POWER_SUPPLY_TYPE=Battery POWER_SUPPLY_STATUS=Unknown POWER_SUPPLY_PRESENT=1 POWER_SUPPLY_TECHNOLOGY=Unknown POWER_SUPPLY_VOLTAGE_MIN_DESIGN=14800000 POWER_SUPPLY_VOLTAGE_NOW=16656000 POWER_SUPPLY_CURRENT_NOW=0 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL_DESIGN=5200000 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL=4656000 POWER_SUPPLY_CHARGE_NOW=4558000 POWER_SUPPLY_MODEL_NAME=MS-1222 POWER_SUPPLY_MANUFACTURER=MSI Corp. POWER_SUPPLY_SERIAL_NUMBER=
Aby bylo možné vyměnit HDD nebo paměti, je třeba sundat spodní desku. To obnáší mj. odstranit dvě lepky s důrazným varováním o ztrátě záruky, které zakrývají dva šroubky - bohužel jiná možnost jak se dostat dovnit není.
Kryt je třeba nejprve po vytažení šroubků poposunout směrem k slotu na baterii a teprve potom opatrně zvednout. Na obrázcích jsou šipkami označená místa, kde jsou na plastovém krytu pacičky, které jej drží.
Je snadná. Ve svém lůžku je uchycen plechovým rámečkem a dvěma šroubky. Pod jedním z nich je uchyceno i očko uzemnění, na to je třeba dát pozor, až budete rámeček s novým diskem vracet zpět. Samotný disk v rámečku drží dva šrouby.
Původní paměti jsou dva 1GB DDR2 moduly, pokud tedy chcete zvednout množství paměti na 4GB je nutné vyměnit oba dva. Při vyndavání je třeba dát pozor, neboť těsně kolem pamětí vede drátek antény wifi.
Mě se na první pokus výměna pamětí nezdařila. Stroj nenajel. Nevím jestli pomohl delší interval bez baterie, nebo ruce kamaráda, každopádně poté co tam na druhý den ty nové moduly vrazil on, stroj normálně najel.
..jsem vyměnil klávesnici. Ta původní už totiž měla prošoupané kurzorové klávesy. Při té příležitosti jsem mu opět pročistil větráček - od minulého zápisu jsem ho už čistil asi dvakrát. Funguje stále dobře, i když je mírně hlučnější než býval. Ovšem ve srovnání s větráky jiných i nových notebooků je téměř neslyšitelný.
Na výměnu jsem šel zbytečně složitě. Téměř jsem stroj rozebral, abych nakonec zjistil, že se musí odloupnout čtyři malé přilepené krytky u jejího horního okraje. Ty ukrývají přístup k malým kovovým pacičkám, které se musí odtlačit směrem dovnitř a teprve pak se s použitím menšího násilí dá klávesnice - třebas za pomocí kreditní karty - vyloupnout.
U konektoru, přes který je připojena se vysune díl, který svírá pásek s kontakty docela snadno. O to horší je pak zasunout kontakt té nové klávesnice. Já u toho klel jak pohan. Během zmíněné detailní rozborky se mi rozpadnul plast u jednoho z pantíků, kterými je přichycen displej. Zůstal prakticky jen takový kovový plíšek. Kupodivu ale pant drží stále dobře i přes tuto drobnou nehodu.
Aktuálně provozovaná verze jádra:
Linux version 3.3.5 (root@woodstock) (gcc version 4.7.0 (Debian 4.7.0-8) ) #1 SMP Thu May 10 09:35:35 CEST 2012
Opět aktuální výpis stavu baterie. Jen bych poznamenal, že součástí blogpostu Baterie na notebooku a její stárnutí II je rovněž graf, ze kterého je patrné jak ta baterie - oproti mé předchozí zkušenosti - sice stále, ale mnohem pomaleji degraduje.
user@stroj:~$ cat /sys/class/power_supply/BAT1/uevent POWER_SUPPLY_NAME=BAT1 POWER_SUPPLY_STATUS=Full POWER_SUPPLY_PRESENT=1 POWER_SUPPLY_TECHNOLOGY=Unknown POWER_SUPPLY_CYCLE_COUNT=0 POWER_SUPPLY_VOLTAGE_MIN_DESIGN=14800000 POWER_SUPPLY_VOLTAGE_NOW=16721000 POWER_SUPPLY_CURRENT_NOW=0 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL_DESIGN=5200000 POWER_SUPPLY_CHARGE_FULL=4160000 POWER_SUPPLY_CHARGE_NOW=4160000 POWER_SUPPLY_MODEL_NAME=MS-1222 POWER_SUPPLY_MANUFACTURER=MSI Corp. POWER_SUPPLY_SERIAL_NUMBER=
Dokument vytvořil: Aleš Kapica, 6.5.2008 16:11 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 5.11.2012 11:03 | Další přispěvatelé: vogo, xm | Historie změn | Zobrazeno: 4532×
Tiskni
Sdílej: