Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Čau lidi... dneska budu vyprávět o tom, jak jsem si užil s Windows XP
Nedávno se mi podělal GRUB, musel jsem to opravit přes LiveCD, nakonec jsem tam dal lilo, protože... prostě jsem tam dal lilo. No a Linux zase nabootoval. Jednoho dne jsme potřebovali nabootovat do Windows, ale co se nestalo. DISK BOOT ERROR nebo jak byla ta chyba. Tak jo, no. Nemohl jsem najít instalační CD a nebylo to zase tak důležitý, tak jsem na to pekl. Včera jsem se k tomu vrátil a CD jsem našel. Tak jo, boot z CD. Stiskněte libovolnou klávesu. Povídal jsem: To půjde jen těžko, Bille, protože mi ještě nenaběhla USB klávesnice, muhehe. V BIOSu to nejde povolit, tak mám smůlu. To je jedno, dneska jsem ve sklepě našel starou PS/2 klávesnici. Oprášil a zapojil jsem ji. Znova boot z CD. A hele, ono to jde. Dobře, vyčkal jsem tu dobu, než se dostanu do tý blbý konzole. Jsem tam a píšu fixboot. Restart. Sakra, furt stejná chyba. Tak znova, ale tentokrát fixmbr. Odsud jsem si to natáčel svým foťáčkem. Říkal jsem si, že to bude legrace. Můžete se na to podívat, je to necelý dvě minuty dlouhej mpeg a měří 5 MB. Docela sranda. Jak vidíte, opravilo se to a já nabootoval do Windows. Měl jsem radost, že se to povedlo bez reinstalace, ale dlouho mi tedy nevydržela. Spustil jsem grabování v DVD Shrinku. Zapnul jsem si Firefox a četl si jednu diskusi. Firefox z ničeho nic naprosto v klidu, bez jakýkoliv přičiny spadnul. Čuměl jsem jak vrána. Zapnul jsem ho znova, dočetl a restartoval se počítač... prostě najednou bum ho Jde o poměrně čerstvou instalaci a neinstaloval jsem žádný pochybný SW. No nic, když už to tak rychle startuje (aspoň něco), nechám to naběhnout, protože jsem ještě chtěl upgradnout firmware na LG mechanice. Tak, hotovo, let's get outta here. Nabootoval jsem do Linuxu, dal vypalovat DVD (jedno se mi přeci jen nakonec povedlo načíst) v K3b (byl jsem shnilej to napsat). A to byla chyba. Na 41% se to zastavilo. Mohl jsem jen hýbat myší, bylo to tuhý. Reagovalo to jen na Alt+SysRq+B. DVD v prdeli. Táta byl docela znechucen, šlo totiž o jeho DVD, tak mi dal lekci, je to moje vina, vina Linuxu a firmwaru. Podruhý to už šlo... Nemám ponětí, co to mělo znamenat, ale to je jedno. No nic. Teď si pohraju s Wine, aby byl DVD Shrink zase rychlej a nezkoušel na mě nějaký 4 hodiny aby mohl načíst jediný DVD
Kdybych to nechal chvíli na pokoji
Update #1: DVD Shrink už zase šlape fofrem i přes Wine. Stačilo přesunout ~/.wine, vytvořit nový a vrátit tam jen adresář dosdevices (s těmi symlinky) a do system.reg přidat info co je co... nějak takto:
[Software\\Wine\\Drives] 1137774027 "D:"="hd" "E:"="hd" "F:"="cdrom" "G:"="cdrom" "H:"="floppy" "I:"="hd"
Tiskni
Sdílej:
Další HW chyba, hmmm to fakt vypadá na vadnou desku (předpokládám, že zvukárnu máš integrovanou).
stresslinux.orgDíky...
pokud se ti nebude zdát možnost pustit na svém PC jiné distro jak GentooZas' takovej chlívák nejsem, hehe. Už tu běželo Klax KDE, SUSE LiveCD, Kororaa
No tak třeba u dílu, kdy se jedou vysrat do toho železářství, on to v autě neudrží a ten kameraman se poblije, jsem měl poměrně problémy
"Počkejte, vraťte se! To si uklidíte!"