DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
10:1, tomu říkám připojení...
No jo, ale ten desetinásobek na druhé straně musí někdo zaplatit
No že ta stovka bude mastná...
Jo, přesně tohle jsem tady naznačoval
a nebo jako u me 50/50 nebo 100/100
+1 , k tomu tech 100/100 je zhruba za 500kc :), ale vzhledem k triple-play sluzbam se nedostanete pod 900kc:)
100/100 za 500 Kč nelze sehnat prakticky nikde.Tak jsem na něj reagoval tím, že za cenu o polovinu vyšší to někde sehnat jde. Já to ale nemám, nesedím na optice, takže nemůžu potvrdit reálnou rychlost.
Někdo tvrdil, žeA měl pravdu :).100/100 za 500 Kč nelze sehnat prakticky nikde.
Speedtest.net requires at least version 10 of Flash. Please update your client.
Jestli pouzivas adblock, tak si v nem tu stranku hod do vyjimek.Momentálně mám ve Firefoxu jen tři pluginy: Certificate Patrol, DNSSEC Validator a HTTPS Everywhere. Méně je někdy více.
Další odmítač flashe z náboženskejch důvodů?Ony ty důvody jsou řekl bych docela praktické. Firefox je bez flashe potřeba restartovat v delších časových intervalech. Další adept na odstranění je právě Firefox, pokud budu mít slušnou náhradu, taky mě obviníš z náboženských důvodů, nebo na mě pošleš Tomeše? Já jsem flash používal... na každý počítač jsem ho nainstaloval, když jsem k tomu měl dostatečný důvod. Od instalace Fedory 15 (v té době ještě beta) jsem žádný pádný důvod nenašel. Akorát bych ke flashi ještě musel instalovat flashblock. Takhle jsem si dva pluginy ušetřil.
a iq testy na netuNejen na netu...
Prezentuju jen to co nás naučili.Sračky. (Jen můj osobní názor.)
Tak si ho nech pro sebe. Ten názor.Pozdě.
A to ti vážně nechybí?Nemám Flash. Teda ten od Adobe. Mám gnash odkedy v ňom funguje youtube. Aj to len na jednom z 5 systémov, ktoré používam. A na tom jednom mám vo FF flashblock. Raz za uhorský rok, chcem vidieť nejaké flashové video (typicky linkované zo slashdot-u). Inak mi flash nechýba. A mám silné podozrenie, že je to príčinou toho, že na rozdiel od 99% ľudí nemám pocit, že by FF bol nejaký žrút pamäte.
A mám silné podozrenie, že je to príčinou toho, že na rozdiel od 99% ľudí nemám pocit, že by FF bol nejaký žrút pamäte.Mám Firefox 5, 2 GB RAMky, FF si vzal 60%, procesor využívá na 70%, kvůli čemuž mi hučí větrák. otevřených mám cca 10-12 tabů. Nebo si top vymýšlí a Firefox za nic nemůže?
23013 rastos 20 0 632m 178m 17m S 2 4.7 6:41.42 firefox-binZ čoho usudzujem na 632MB v najhoršom prípade. To by ani na 2GB RAM nebolo moc. Nedávno som sa dozvedel o url about:memory, ktorá tvrdí Memory mapped: 200,278,016 Memory in use: 146,556,034 Daily v prílohe.
čoho usudzujem na 632MB v najhoršom prípade. To by ani na 2GB RAM nebolo moc.To je zatraceně moc! Nehledě na to, že u mě to včera sežralo daleko víc. Asi je firefox vhodný jen na každodenně restartované počítače.
procesor využívá na 70%Kdy? Při navštívení nějaké stránky s náročným/zacykleným Javascriptem? S tou RAM jsou na tom dnešní moderní prohlížeče dost podobně, to si moc nevybereš. Ale s tím CPU je to divné, můj FF 5 se takhle nechová
To ale sledují vlastníci těch autorských práv a pak s tím prudí* místní správce sítě – a ti mají prudit uživatele, nebo aspoň napsat, že to byl zavirovaný počítač a že ho odpojili/odvšivili. *) dokonce na to mají robota, který posílá stížnost v XML podepsaném PGPčkem.Tak me ted napadlo (jako admina) napsat automaticky odpovidac "Vami nahlaseny pocitac jsme vyhledali a proverili a zjistili na nem nekolik viru. Pocitac byl odpojen a preinstalovan" a kdyz ne automaticky odpovidac, tak aspon vytvorit sablonu a manualne pak odpovidat na tyhle hlasky
žádný FUP, žádná IPv6 a dynamická veřejná IPv4 za 999 Kč. Jsem si zas jednou udělal radost.Tak to bych si radost neudělal... Zaplatil bych 999 Kč měsíčně navíc. Přišel bych o veřejný rozsah IPv4 /28. Přišel bych o veřejný rozsah IPv6 /52. Zpomalil by se mi násobně upload. Že by se mi zrychlil download, to už by ně k jásání nepřesvědčilo. Pravda, bydlím v Praze a občas pracuju pro svého ISP, ale co už :).
Ovšem zrovna většina CzFree spojů stojí na WiFi technologiích, které jsou half-duplexJak kde, že jo. Není žádné jedno CzFree. Dobrý, i když trochu vyčnívající, příklad je Pilsfree. Tam už je WiFi co se týče počtu lidí myslím v menšině. I freenety dnes staví optiku a profi radiové spoje vč. licenčních pásem nebo gigabitových spojů v 80 GHz. Nakonec i to venkovní WiFi je s příchodem "n" čipsetů, a technologií jako MIMO a TDMA už kapacitně někde jinde, když se to udělá dobře.
Nko samo o sobě tomuhle pomůže taky akorát v momentě, kdy tam ty rádia jsou dvě a každej směr jde po jednomTohle nemá s "n" co dělat. To se používá mnoho let v normálním "a", např. na Mikrotiku pod názvem nstreme dual, a samozřejmě to vezme 2 kanály. Samo o sobě "n" standard přináší především levný hardware s podporou pokročilejších modulačních technik, a skutečného MIMO, resp. "dual chain" a standardizaci 40 MHz kanálu. Když se nad to dá nějaký TDMA protokol - Mikrotik nv2 nebo UBNT AirMax, tak i v point-multipoint nasazení jsou výsledky zajímavé. To MIMO skutečně funguje, použití druhé polarizace navýší propustnost třeba o 70%. Dnes už ani cena není tak hrozná, spíš lidi co už mají nějaké zařízení nechtějí moc dál investovat, protože jim ta vyšší rychlost za to nestojí - ale to je jiný problém. Dá se pak udělat sektor, který v součtu obou směrů reálně pustí třeba 70 Mb/s, na rozumnou vzdálenost.
Tiskni
Sdílej: