Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Začal jsem se zajímat o vývoj aplikací pro Android. Nastudoval jsem základy Androidího SDK a začal programovat SHweather (viz níže). Mám ovšem pár problémů...
Nahodil jsem Eclipse a ADT plugin. Eclipse nemám moc rád, občas se nesmyslně zasekává při listování dostupných metod a o spotřebě paměti nemluvím (i když ta mě ani nějak netíží).
Pro Android lze programovat GUI věcičky několika způsoby. Buď můžete všecko udělat přes XML, ale Designer v Eclipse stojí za prd a 3rd party DroidDraw, ač je o dost lepší, taky nedostačuje. Alternativou je programovat vše ručně. Touto cestou jsem se vydal já, protože mi to přišlo nejschůdnější, ale je to docela opruz. Ideální by pro mě bylo kombinovat ty dvě metody, jako to dělám v Qt, což lze, ale jak říkám, to by musel bejt nějakej pořádnej designer. Zajímalo by mě, jak to lidi programující pro Android řeší. Je totiž možný, že mi něco nějak uniklo nebo že něco dělám špatně, protože s tím teprv začínám.
Začal jsem programovat aplikaci zvanou SHweather. Doluje aktuální počasí ze Strahovské meteorologické stanice (weather.siliconhill.cz). Zatím je velice primitivní, ale časem bych ji chtěl udělat schopnější a doplnit tam i možnost prohlížení různých grafů, a tak. Dobrý by bylo vytvořit tomu i widget, abych se to naučil. Přikládám screenshot z emulátoru.
Do diskuze prosím pište svoje zkušenosti s Android SDK a případně nějaké relevantní tipy.
PS: obecně jsem se s blogováním přesunul k sobě na blog.watzke.cz.
Tiskni
Sdílej:
Já to řeším tak, že to píšu v tom XML. Sice to je trochu opruz, ale zas tak hrozný to rozhodně není. Dokonce bych řekl, že to možná ani není pomalejší než to kreslit v nějakém GUI návrháři. Při použití "našeptávače" (Ctrl+Alt+Space) ani nemusíš tolik psát - pro atribut "android:background" stačí napsat "ba" a vybrat to z našeptávače. Další tip je používat (i pro Javu) automatický formátovač (Ctrl+Shift+F), doporučuju nastavit aby dával každý XML atribut na samostatný řádek.
Jinak jako dlouhodobý uživatel Eclipse na něj nedám dopustit Jediná věc co mě štve jsou ty občasný záseky. Když se s tím IDE pořádně sžiješ, možná změníš názor
Nutné klávesové zkratky pro vývoj v Javě:
No problem... :)
O chybějících zastávkách vím, seznam zastávek mám přímo z idos.cz, ale tak 2x do roka to měněj.
Port QT uz zacina byt pouzitelny.No neviem, mam trosku strach s miesanim java a native libraries. Uz v pripade klasickej x86 jvm a qtjambi je to pekny opruz a neviem si to nejak predstavit v mobile, nehovoriac o best-practices k androidu, kde pouzivanie "native" znacne neodporucaju.