Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Začal jsem se zajímat o vývoj aplikací pro Android. Nastudoval jsem základy Androidího SDK a začal programovat SHweather (viz níže). Mám ovšem pár problémů...
Nahodil jsem Eclipse a ADT plugin. Eclipse nemám moc rád, občas se nesmyslně zasekává při listování dostupných metod a o spotřebě paměti nemluvím (i když ta mě ani nějak netíží).
Pro Android lze programovat GUI věcičky několika způsoby. Buď můžete všecko udělat přes XML, ale Designer v Eclipse stojí za prd a 3rd party DroidDraw, ač je o dost lepší, taky nedostačuje. Alternativou je programovat vše ručně. Touto cestou jsem se vydal já, protože mi to přišlo nejschůdnější, ale je to docela opruz. Ideální by pro mě bylo kombinovat ty dvě metody, jako to dělám v Qt, což lze, ale jak říkám, to by musel bejt nějakej pořádnej designer. Zajímalo by mě, jak to lidi programující pro Android řeší. Je totiž možný, že mi něco nějak uniklo nebo že něco dělám špatně, protože s tím teprv začínám.
Začal jsem programovat aplikaci zvanou SHweather. Doluje aktuální počasí ze Strahovské meteorologické stanice (weather.siliconhill.cz). Zatím je velice primitivní, ale časem bych ji chtěl udělat schopnější a doplnit tam i možnost prohlížení různých grafů, a tak. Dobrý by bylo vytvořit tomu i widget, abych se to naučil. Přikládám screenshot z emulátoru.
Do diskuze prosím pište svoje zkušenosti s Android SDK a případně nějaké relevantní tipy.
PS: obecně jsem se s blogováním přesunul k sobě na blog.watzke.cz.
Tiskni
Sdílej:
Já to řeším tak, že to píšu v tom XML. Sice to je trochu opruz, ale zas tak hrozný to rozhodně není. Dokonce bych řekl, že to možná ani není pomalejší než to kreslit v nějakém GUI návrháři. Při použití "našeptávače" (Ctrl+Alt+Space) ani nemusíš tolik psát - pro atribut "android:background" stačí napsat "ba" a vybrat to z našeptávače. Další tip je používat (i pro Javu) automatický formátovač (Ctrl+Shift+F), doporučuju nastavit aby dával každý XML atribut na samostatný řádek.
Jinak jako dlouhodobý uživatel Eclipse na něj nedám dopustit Jediná věc co mě štve jsou ty občasný záseky. Když se s tím IDE pořádně sžiješ, možná změníš názor
Nutné klávesové zkratky pro vývoj v Javě:
No problem... :)
O chybějících zastávkách vím, seznam zastávek mám přímo z idos.cz, ale tak 2x do roka to měněj.
Port QT uz zacina byt pouzitelny.No neviem, mam trosku strach s miesanim java a native libraries. Uz v pripade klasickej x86 jvm a qtjambi je to pekny opruz a neviem si to nejak predstavit v mobile, nehovoriac o best-practices k androidu, kde pouzivanie "native" znacne neodporucaju.