Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Delší dobu přemýšlím nad ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"
(pro neznalé Gentoo: prostě testing/unstable větev). Nebylo by to špatný, musel bych dávat pozor na důležitý balíky (zřejmě bych zapl FEATURES="buildpkg"
, kdyby se náhodou podělalo něco kolem kompilátoru, abych se měl k čemu vrátit).
Zajímá vás jak jsem k tomuto rozhodnutí dospěl? Snadno! V /etc/portage/package.keywords
(soubor, ve kterém se jednotlivě odmaskovávají testovací balíčky) mám už přes 250 položek. To je celkem dost, ne? Dalším důvodem je glibc-2.3.6-r1, kterou jsem odmaskoval pod keywordem -*, což je u takovýhle knihovny kolikrát smrtelný. Říkám si: Když jsem přežil tohle, nesloží mě už nic. Jsem si jistej, že se pletu, ale co, někdo to přece musí testovat, díky komu myslíte, že máme potom pěkný stabilní a hlavně nový balíky? :)
Rád bych se vás tedy zeptal, zda máte rádi nové verze a používáte unstable balíky a podobně, odmaskováváte jen to, co je nutné, a nebo požadujete hlavně stabilitu a testovací balík se u vás neobjeví?
Tiskni
Sdílej:
vim
em, equery
, ekeyword
, esearch
a emerge
. emerge -uD world
Já to nějdřív kontroluju: emerge -pvuNDt world
. Navíc jak jsem psal, zapnul jsem FEATURES="buildpkg". Akorát bych od toho očekával, že udělá balík pro verzi, kterou právě mám, ne pro tu, která se právě emergla. :/
A ty Xka určitě zkus, jsou super-duper rychlý.
Pomůžeš odladit chyby v balíkách.Jo, to je fakt. Namátkou třeba
xorg-server-0.99.3
a kopete-3.5.0_rc1. 