Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Taky se trochu přiživím na humbuku, který poslední dobou nastal okolo Xgl a Compizu. Ale nebudu tady rozebírat jeho způsob vývoje ani jeho konkurenty, ale hodím vám sem pár screenshotu s komentáři ať víte, jak to celé vlastně vypadá .
Tak mi zase odešel hardisk do věčných křemíkových lovišť. Ale tentokrát alspoň s velkou parádou (nebo spíš pořádným smradem ), ten poslední měl jenom pár badblocků což bych přežil (po vytvoření pár badblocků už si dá harddisk obvykle pokoj a další už se nevytvářejí), ale odnesl to zrovna / Gentoo a XFS na něm to nepřekous, tak šel rovnou na reklamaci, nový hadr jsem dostal zpátky před 2 týdny (reklamace samozřejmě trvala celých 30 dnů).
Tak jsem si v neděli hrál s Gentoo. Chtěl jsem vyzkoušet, jaký vliv ma OpenGL akcelerace na rychlost Enlightenmentu 0.17. A protože jsem "šťastným" majitelem Radeonu 9550 (RV350), chtěl jsem naistalovat ty jejich binární ovladače, které Xorg verze 7 samozřejmě (doufám že jenom zatím) nepodporují (btw 6.9 podporují, takže nevidím důvod, proč by neměly 7.0), takže jsem downgradeoval xorg-x11 na 6.8, nainstaloval ovladače, vyzkoušel jejich vliv na E17, který byl znatelný (bylo to rychlejší, což dokazovaly i testy), ale zobrazení testu (evas_gl_x11_test) nebylo v pořádku (chybějící části obrázků, podivné barvy některých objektů atd.)
Asi mi něco něco uniklo? Nebo se podpora stage1 jen tak potichu vytratila?