Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak mi zase odešel hardisk do věčných křemíkových lovišť. Ale tentokrát alspoň s velkou parádou (nebo spíš pořádným smradem ), ten poslední měl jenom pár badblocků což bych přežil (po vytvoření pár badblocků už si dá harddisk obvykle pokoj a další už se nevytvářejí), ale odnesl to zrovna / Gentoo a XFS na něm to nepřekous, tak šel rovnou na reklamaci, nový hadr jsem dostal zpátky před 2 týdny (reklamace samozřejmě trvala celých 30 dnů).
Až do sobotní skoro-půlnoci jel v pohodě, potom jsem restartoval kvůli výměně chladiče na grafice, vypnu zdroj, vyndám grafárnu, vyměním chladič, vrátím grafárnu, zapnu zdroj, zmáčknu čudlík a nic. Takže zkontoluju jestli je všechno tam kde má být a znova zkouším zapnout komp a zase nic. No nic, radši jsem šel spát.
Ráno (nebo spíš dopoledne, ráno jsem spal) jsem se dopátral toho, že chyba bude někde u napájení hardisku (když byl i třeba jenom hardisk připojen ke zdroji, zdroj se prostě nenechal zapnout a asi věděl proč...), nejdřív jsem si myslel, že chyba je v redukci z molexu na sata (můj zdroj nemá napájecí sata kabely přímo, musím používat redukci) takže jsem si večer šel ke kamarádovi půjčit jeho redukci. S tou to ale dělalo to samé, takže chyba musela být jinde, tj. v disku. Pro jistotu jsem se k němu ale ještě stavil vyzkoušet harddisk na jeho zdroji... Po jeho připojení už byl cítit jenom smrad jako když se pálí harddisk a na spodku disku byla jedna dobře usmažená součástka (dal bych sem fotky, ale moc toho z nich není vidět :'-( ). Takže teď je disk na reklamaci a já doufám, že tentokrát se mi vrátí dřív než za 30 dní a já můžu konečně vyzkoušet všechny live distra, co se mi válejí doma :)
BTW ten první disk byl Seagate 120GB pro SATA, ten druhý taky, akorát už měl navíc NCQ.
Tiskni
Sdílej:
Například poslední disk SATA II Seagate 160GB zaseknul desku DFI ještě před možností dostat se do BIOSu, a potom co jsem ho přehodil na režim SATA I (o kterém na disku neni ani prd, musel jsem dost hledat abych zjistil jak se to dělá), tak jsem ho zapojil, nainstaloval a při kopírování velkých souborů se to v systému zaseklo, nastartuju znovu najednou podělanej filesystem (NTFS), takže formát a nakonec už to jede, jinak chipset který tam Seagate dává (do posledních verzí) extrémně hřeje, teploty jsou v normálním pokoji kde disk ležel na stole chipsetem nahoru aby mohlo teplo stoupat vzhůru měl cca 62°C.
U starých disků Seagate to byla pro změnu abnormální hlučnost oproti PATA verzi a samozřejmě jsem měl i víc reklamací, moc disků se mi do ruky nedostalo, ale můžu říct, že ani jeden nebyl bez problému.
To ani nemluvím o lámajících se konektorech, které jsou nepochopitelně křehké, argumenty jako že je třeba si dávat pozor fakt neberu, nenarazil jsem na jiný tak křehký konektor v PC.
...jinak chipset který tam Seagate dává (do posledních verzí) extrémně hřeje, teploty jsou v normálním pokoji kde disk ležel na stole chipsetem nahoru aby mohlo teplo stoupat vzhůru měl cca 62°C...Těch 62°C je bráno z hodnot SMARTu? Nebo jinak, těch 62 je jenom na tom chipsetu nebo i uvnitř disku?
To ani nemluvím o lámajících se konektorech, které jsou nepochopitelně křehkéHeh, tak to slyším prvně. Mě se zdají pevné dost. A navíc jsou obvykle "zapuštěné" (jakože okolo nich není moc prostoru, do kteráho by se daly lámat). Zato jsem viděl spustu pokřivených pinů na PATA discích/CD mechanikách...
No včera jsem měl taky den. Nejdříve jsem zjistil, že za to podivné chování mého systému může procesor.
(Po restartu se záhadně ztrácely soubory, které se po dalším restartu zase objevily, jako by se nic nedělo, sem tam překřížené soubory......)
No a když už jsem se ted smířil s tím, že musím sehnat nový procesor, tak mi v tom druhém, funkčním počítači odešel zdroj. Blik, cvak, tma a pojistka vyražená
Takže mám dva počítače a oba nefunkční. A to jsem ještě zvědavý, co všechno si zdroj vzal s sebou do křemíkového nebe. Včera o půlnoci jsem už na to neměl sílu.