Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak mi zase odešel hardisk do věčných křemíkových lovišť. Ale tentokrát alspoň s velkou parádou (nebo spíš pořádným smradem ), ten poslední měl jenom pár badblocků což bych přežil (po vytvoření pár badblocků už si dá harddisk obvykle pokoj a další už se nevytvářejí), ale odnesl to zrovna / Gentoo a XFS na něm to nepřekous, tak šel rovnou na reklamaci, nový hadr jsem dostal zpátky před 2 týdny (reklamace samozřejmě trvala celých 30 dnů).
Až do sobotní skoro-půlnoci jel v pohodě, potom jsem restartoval kvůli výměně chladiče na grafice, vypnu zdroj, vyndám grafárnu, vyměním chladič, vrátím grafárnu, zapnu zdroj, zmáčknu čudlík a nic. Takže zkontoluju jestli je všechno tam kde má být a znova zkouším zapnout komp a zase nic. No nic, radši jsem šel spát.
Ráno (nebo spíš dopoledne, ráno jsem spal) jsem se dopátral toho, že chyba bude někde u napájení hardisku (když byl i třeba jenom hardisk připojen ke zdroji, zdroj se prostě nenechal zapnout a asi věděl proč...), nejdřív jsem si myslel, že chyba je v redukci z molexu na sata (můj zdroj nemá napájecí sata kabely přímo, musím používat redukci) takže jsem si večer šel ke kamarádovi půjčit jeho redukci. S tou to ale dělalo to samé, takže chyba musela být jinde, tj. v disku. Pro jistotu jsem se k němu ale ještě stavil vyzkoušet harddisk na jeho zdroji... Po jeho připojení už byl cítit jenom smrad jako když se pálí harddisk a na spodku disku byla jedna dobře usmažená součástka (dal bych sem fotky, ale moc toho z nich není vidět :'-( ). Takže teď je disk na reklamaci a já doufám, že tentokrát se mi vrátí dřív než za 30 dní a já můžu konečně vyzkoušet všechny live distra, co se mi válejí doma :)
BTW ten první disk byl Seagate 120GB pro SATA, ten druhý taky, akorát už měl navíc NCQ.
Tiskni
Sdílej:
Například poslední disk SATA II Seagate 160GB zaseknul desku DFI ještě před možností dostat se do BIOSu, a potom co jsem ho přehodil na režim SATA I (o kterém na disku neni ani prd, musel jsem dost hledat abych zjistil jak se to dělá), tak jsem ho zapojil, nainstaloval a při kopírování velkých souborů se to v systému zaseklo, nastartuju znovu najednou podělanej filesystem (NTFS), takže formát a nakonec už to jede, jinak chipset který tam Seagate dává (do posledních verzí) extrémně hřeje, teploty jsou v normálním pokoji kde disk ležel na stole chipsetem nahoru aby mohlo teplo stoupat vzhůru měl cca 62°C.
U starých disků Seagate to byla pro změnu abnormální hlučnost oproti PATA verzi a samozřejmě jsem měl i víc reklamací, moc disků se mi do ruky nedostalo, ale můžu říct, že ani jeden nebyl bez problému.
To ani nemluvím o lámajících se konektorech, které jsou nepochopitelně křehké, argumenty jako že je třeba si dávat pozor fakt neberu, nenarazil jsem na jiný tak křehký konektor v PC.
...jinak chipset který tam Seagate dává (do posledních verzí) extrémně hřeje, teploty jsou v normálním pokoji kde disk ležel na stole chipsetem nahoru aby mohlo teplo stoupat vzhůru měl cca 62°C...Těch 62°C je bráno z hodnot SMARTu? Nebo jinak, těch 62 je jenom na tom chipsetu nebo i uvnitř disku?
To ani nemluvím o lámajících se konektorech, které jsou nepochopitelně křehkéHeh, tak to slyším prvně. Mě se zdají pevné dost. A navíc jsou obvykle "zapuštěné" (jakože okolo nich není moc prostoru, do kteráho by se daly lámat). Zato jsem viděl spustu pokřivených pinů na PATA discích/CD mechanikách...
No včera jsem měl taky den. Nejdříve jsem zjistil, že za to podivné chování mého systému může procesor.
(Po restartu se záhadně ztrácely soubory, které se po dalším restartu zase objevily, jako by se nic nedělo, sem tam překřížené soubory......)
No a když už jsem se ted smířil s tím, že musím sehnat nový procesor, tak mi v tom druhém, funkčním počítači odešel zdroj. Blik, cvak, tma a pojistka vyražená
Takže mám dva počítače a oba nefunkční. A to jsem ještě zvědavý, co všechno si zdroj vzal s sebou do křemíkového nebe. Včera o půlnoci jsem už na to neměl sílu.