Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Asi mi něco něco uniklo? Nebo se podpora stage1 jen tak potichu vytratila?
Dneska mi vyměnili po reklamaci harddisk za nový, takže jsem se pustil do nové instalace Gentoo. Všechno šlo v pohodě až k části s rozbalením stage tarballu. Tam mě ale čekal docela šok, píšou tam:"Make sure you download a stage3 tarball - installations using a stage1 or stage2 tarball are not supported anymore.", což mě dostalo. Na úvodní stránce Handbooku ja dále uvedeno, že stage3 je jediná podporovaná metoda instalace a že informace okolo instalace ze stage1/2 je ve FAQ. Prý je stage1 a 2 pouze pro vývojové účely a uživatelé by ji neměli používat.
Ještě v létě, když jsem posledně instaloval Gentoo, byly podporovány všechny stage, takže by mě zajímalo, kdy k té změně došlo? A proč vlastně? Vždyť Gentoo si zakládalo na tom, že je od začátku kompilované a optimalizovné pro konkrétní stroj.
PS: Vím že se dá po instalaci stage3 systém rekompilovat, ale není to zbytečné?
Tiskni
Sdílej:
emerge -e system / world
a kompilace od stage1 (skoro) to samé a hlavně se stejným výsledkem?
Vím že se dá po instalaci stage3 systém rekompilovat, ale není to zbytečné?Stejně tak je zbytečná i instalace od stage1.
Právě že vůbec ne, gcc zkompilované s určitou sadou optimalizací (stage3) produkuje jinej binární výstup než gcc sestavené rovnou na míru (obvykle větší/pomalejší)... proto se například po upgradu gcc doporučuje re-emerge system několikrát.
proto se například po upgradu gcc doporučuje re-emerge system několikráttohle nějak nechápu. pochopim, ze je dobre nejprve pomoci gcc ze stage 3 skompilovat vlastni gcc a tim vlastnim gcc si pak skompilovat novy vlastni gcc, ale nevim proc by to mel clovek delat jeste vickrat... k nicemu jinemu se uz prece nedohrabe v problematice kompilatoru se nevyznam, ale take nechapu proc je mnou skompilovane/optimalozovane gcc pomalejsi/vetsi nez ze stage3?
rozbalit stage3, nastavit (/etc/make.conf atd.) emerge -e system emerge -e world- není teď už kompilátor udělaný přesně na míru a s ním zkompilovaný i celý world?
for P in `emerge -pv --depclean | grep -v WARNING | egrep "^.+-.+/.+$"` do equery d "$P" done