Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Asi mi něco něco uniklo? Nebo se podpora stage1 jen tak potichu vytratila?
Dneska mi vyměnili po reklamaci harddisk za nový, takže jsem se pustil do nové instalace Gentoo. Všechno šlo v pohodě až k části s rozbalením stage tarballu. Tam mě ale čekal docela šok, píšou tam:"Make sure you download a stage3 tarball - installations using a stage1 or stage2 tarball are not supported anymore.", což mě dostalo. Na úvodní stránce Handbooku ja dále uvedeno, že stage3 je jediná podporovaná metoda instalace a že informace okolo instalace ze stage1/2 je ve FAQ. Prý je stage1 a 2 pouze pro vývojové účely a uživatelé by ji neměli používat.
Ještě v létě, když jsem posledně instaloval Gentoo, byly podporovány všechny stage, takže by mě zajímalo, kdy k té změně došlo? A proč vlastně? Vždyť Gentoo si zakládalo na tom, že je od začátku kompilované a optimalizovné pro konkrétní stroj.
PS: Vím že se dá po instalaci stage3 systém rekompilovat, ale není to zbytečné?
Tiskni
Sdílej:
emerge -e system / world
a kompilace od stage1 (skoro) to samé a hlavně se stejným výsledkem?
Vím že se dá po instalaci stage3 systém rekompilovat, ale není to zbytečné?Stejně tak je zbytečná i instalace od stage1.
Právě že vůbec ne, gcc zkompilované s určitou sadou optimalizací (stage3) produkuje jinej binární výstup než gcc sestavené rovnou na míru (obvykle větší/pomalejší)... proto se například po upgradu gcc doporučuje re-emerge system několikrát.
proto se například po upgradu gcc doporučuje re-emerge system několikráttohle nějak nechápu. pochopim, ze je dobre nejprve pomoci gcc ze stage 3 skompilovat vlastni gcc a tim vlastnim gcc si pak skompilovat novy vlastni gcc, ale nevim proc by to mel clovek delat jeste vickrat... k nicemu jinemu se uz prece nedohrabe v problematice kompilatoru se nevyznam, ale take nechapu proc je mnou skompilovane/optimalozovane gcc pomalejsi/vetsi nez ze stage3?
rozbalit stage3, nastavit (/etc/make.conf atd.) emerge -e system emerge -e world- není teď už kompilátor udělaný přesně na míru a s ním zkompilovaný i celý world?
for P in `emerge -pv --depclean | grep -v WARNING | egrep "^.+-.+/.+$"` do equery d "$P" done