Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak jsem si v neděli hrál s Gentoo. Chtěl jsem vyzkoušet, jaký vliv ma OpenGL akcelerace na rychlost Enlightenmentu 0.17. A protože jsem "šťastným" majitelem Radeonu 9550 (RV350), chtěl jsem naistalovat ty jejich binární ovladače, které Xorg verze 7 samozřejmě (doufám že jenom zatím) nepodporují (btw 6.9 podporují, takže nevidím důvod, proč by neměly 7.0), takže jsem downgradeoval xorg-x11 na 6.8, nainstaloval ovladače, vyzkoušel jejich vliv na E17, který byl znatelný (bylo to rychlejší, což dokazovaly i testy), ale zobrazení testu (evas_gl_x11_test) nebylo v pořádku (chybějící části obrázků, podivné barvy některých objektů atd.)
Ten downgrade Xek ale byla chyba. Při instalaci se z původní Xek odinstalovaly pouze 2 balíčky, a to xorg-x11-7.0 a x11-libs/libXft, takže zbytek modulárních Xek zůstal a byl přepsán soubory z Xek 6.8. No a když jsem ty unemergnul, tak si sebou do /dev/null vzaly i části (hodně částí) souborů patřících balíčkům modularních Xek :'-( Takže jsem si z nudy reinstalnul celé Xka. A ještě pořád narážím, na to, že si některé programy stěžují na nějakou chybějící knihovnu...
Tiskni
Sdílej: