Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Poslední dobou sleduju, jak se Wine zlepšuje. S verzí 0.9 mi začal plně fungoval DVD Shrink (Že by předtím nějaký PEBKAC? Nerad bych svoje chyby házel na amd64.) a teď v 0.9.1 v Media Taggeru už nejsou názvy složek jen někde (třeba prvních 10 názvů v adresáři tam nebylo...). Používám ho proto, že neznám prográmek s GUI, kterej by uměl převádět jména souborů do tagů pomocí masky, kterou mu zadám.
Dále jsem vyřešil problém s maskovaným dbusem (který měl jako závislost nový hal a ten zase nový ivman). To jsem udělal následovně: Odmaskoval nový dbus (verze 0.36.2 mi nějak blbla), ivman a hal, emergnul je, etc-updatnul, smazal nějakej adresář v /etc
, kterej vadil halu (selhal emerge a požádal mě o to) modlil se, restartoval je a ... to je všechno! Takže mám dbus-0.50-r1
, ivman-0.6.5
a hal-0.5.4
. No problem. Vlastně jeden zádrhel tam byl... K3b nemohl najít nějaký knihovny dbusu a halu... Takže jsem ho musel remegnout - to nebyl problém, jen že to trochu trvá (nějakých 10 minut).
3. věc, která mě potěšila snad nejvíc ze všeho jsou nová Xka (7.0.0_rc1) o kterých už jsem psal.
Jsem jedinej, kdo má takovou radost z nových fičur a zlepšení? :)
Tiskni
Sdílej:
ACCEPTED_KEYWORDS="~x86_64"
v /etc/make.conf
?
Když si vzpomenu na můj /etc/portage/package.keywords
, který má cca 20 řádků ~amd64
ACCEPT_KEYWORDS
. :)
Jo a je to ACCEPT_KEYWORDS
. :)
Pravdu díš PS: packages.{keywords,unmask} jsou pravda trochu narvaný.package.unmask neznám, já používám jenom package.keywords. Je to k něčemu?Hlavně KDE a X. Ty tam mají hafo položek.
x11-libs/qt-4.0.0 -*do
package.keywords
a šlapalo to.
Neznáš náhodou něco pro Qt?Co takhle mrknout na freshmeat nebo třeba kde-apps.org? Kompiluješ Gentoo, instaluješ vývojové verze X, určitě i najdeš jeden program