Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tak jsem se na svém Gentoo64 odhodlal přejít na GCC 4.1.
Byl to nářez. Když nestavíš systém znova od základů, není to úplně sranda, ale dá se to zvládnout.
Nejdříve jsem překompiloval kernel a Quake III potom jsem chtěl jít na Qt, ale tady zásek, chtělo to už Xka kompilovaný novou GCC. Tak jsem se zamyslel a zkompiloval tedy ty Xka a ještě autoconf, automake a podobně. Pak už Qt šla. KDE vypadalo podobně jako Windows 95, protože kdelibs potřebovaly překompilovat. Tak ju, emerge kdelibs. Byl to samej segfault. Kašlal jsem tedy na kdelibs a překompiloval libtool, make, rozjel fix_libtool_files.sh 3.4.5 a pokusil se zkompilovat glibc. Po několika pokusech se to zkompilovalo a mohl jsem jít na kdelibs. To se po ještě víc pokusech taky zkompilovalo
a najednou (logicky) nešlo nic, co využívá libkhtml knihovnu. Namátkou Konqueror, KMail, KMLDonkey... tak jsem už bez problémů překompiloval zbytek KDE a šlo to. Chvilku jsem si zase pobyl na tty{1..4}. No jo, jenže rm se sekal... tedy asi takhle: měl smazat adresář, ale nic nedělal a měl status D, tak jsem ho nemohl zabít. Rm volá unlink z glibc, hm? (Ne, to není z mojí hlavy.) No jo no, s tím se musí počítat, tak emerge glibc. Tentokrát už napoprvé. Reboot, ještě mě pozdravil Kernel panic
restartnul jsem to tedy tlačítkem a trochu doufal... nabootovalo to v pořádku a rm zase pěkně funguje. Vyhodil jsem GCC 3.4.5. Teď už nepočítám s problémy. Co dodat. Přechod byl jednoduchej a pro mě úspěšnej a můžu jen doporučit (pochopitelně si dělám srandu, nezkoušejte to, pokud neznáte aspoň ty základy, co já). Zase jsem o něco malinko chytřejší.
Tiskni
Sdílej:
-ftree-vectorize
použité u zlibu mi způsobí, že Firefox/Mozilla crashují. To mě přivádí k myšlence, jestli je to bug nebo ne - teoreticky by přece kompilátor neměl kvůli jinému CFLAGS vygenerovat chybný kód.
make mrproper && cp /boot/config .config && kompile-kernel
s tím, že to poslední je skript, kterej zařídí zbytek. Každopádně jsem to teď zkusil a zdá se, že to nejde:
CHECK qt sed < scripts/kconfig/lkc_proto.h > scripts/kconfig/lkc_defs.h 's/P(\([^,]*\),.*/#define \1 (\*\1_p)/' HOSTCC scripts/kconfig/kconfig_load.o /usr/qt/3/bin/moc -i scripts/kconfig/qconf.h -o scripts/kconfig/qconf.moc HOSTCXX scripts/kconfig/qconf.o scripts/kconfig/qconf.h:25: error: extra qualification ‘ConfigSettings::’ on member ‘readSizes’ scripts/kconfig/qconf.h:26: error: extra qualification ‘ConfigSettings::’ on member ‘writeSizes’ scripts/kconfig/qconf.h:127: error: extra qualification ‘ConfigList::’ on member ‘updateMenuList’ make[1]: *** [scripts/kconfig/qconf.o] Error 1 make: *** [xconfig] Error 2