Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek
… více »Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …
Google Chrome 149 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 149.0.7827.53 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Pluto.jl, reaktivní notebook pro programovací jazyk Julia, dospěl do verze 1.0.
Byla vydána nová verze 12.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Předevčírem mě hajma informoval o nové verzi man-pages-cs, kterou zabalil do tar.lzma, díky čemuž jsem si nainstaloval lzma a když už ho tu jednou mám, tak proč ho nezkusit, že? Výsledky jsou opravdu zajímavé.
Skoro hned jsem zjistil, že komprimuje ještě líp než lrzip (že je 7-zip tak dobrej jsem zjistil až v průběhu testu
), to mě teda fakt posadilo na zadek. Navíc má další výhody:
lzma poběží
Tak, dost už bylo keců, tady jsou nějaký výsledky. Asi nemusím zdůrazňovat, že mám ode všeho poslední verzi.
| Soubor | Velikost (KB) | Kompresní poměr |
| linux-2.6.22.tar | 256 760 | 1.000 |
| linux-2.6.22.tar.bz2 | 44 064 | 5.827 |
| linux-2.6.22.tar.lrz | 38 188 | 6.724 |
| linux-2.6.22.tar.7z | 37 540 | 6.840 |
| linux-2.6.22.tar.lzma | 37 236 | 6.895 |
Poznámka: Když jsem balil přímo adresář s Linuxem (a ne tar) do 7z, výsledek byl o trošíčku horší (38 836 KB).
Takhle dopadlo moje /etc
# du -k etc.* | sort -n 625 etc.tar.lzma 633 etc.7z 653 etc.tar.lrz 753 etc.tar.rz 773 etc.tar.bz2 917 etc.tar.gz 5137 etc.tar
Omlouvám se, že tu nejsou časy, ale nebylo by to objektivní, když na tom kompu teď něco dělám...
Jinak nová verze je pro Gentooisty v mé overlayi a ostatní se mrkněte nejdřív jestli nemáte v distru balík a jinak berte spolu s LFSáky zdrojáky, který se sestavěj takhle (po rozbalení):
$ cd CPP/7zip/Compress/LZMA_Alone $ make -f makefile.gccV ideálním případě vznikne binárka
lzma, která se hodí někam do $PATH
Tiskni
Sdílej:
velkokapacitní zařízeníStejně není nutný zbytečně plýtvat... zas tak velký ty (běžný desktopový) harddisky ještě nejsou.
vysokorychlostní linkyTož to ano
Samozřejmě je tam značný rozdíl oproti bz2 a taru (he)Doufám, že tar nepovažuješ za kompresní formát... Já jen že to tak trochu vyzní.
Doufám, že tar nepovažuješ za kompresní formát... Já jen že to tak trochu vyzní.Proto tam mám v závorce to "he" protože vím, že kompresní formát to není (i když, trochu je. Je to přece složení více souborů do jednoho, což je zmenšení obsazeného prostoru na disku).Chtěl jsem řící,že mezi těmito formáty je velikostně obrovský rozdíl, ale mezi 7z, lzma a lrz je (další moje věta: při dnešních rychlostech linky a kapacitách úložných médií) zanedbatelný.
Chtěl jsem řící,že mezi těmito formáty je velikostně obrovský rozdíl, ale mezi 7z, lzma a lrz je (další moje věta: při dnešních rychlostech linky a kapacitách úložných médií) zanedbatelný.Jo, to jo... tohle mělo existovat v éře disket
ostatní se mrkněte nejdřív jestli nemáte v distru balík a jinak berte spolu s LFSáky zdrojáky, který se sestavěj takhle (po rozbalení):Navádíš lidi k takovým nehezkým věcem, pěkně ať si ubalí svůj balíček, ne?$ cd CPP/7zip/Compress/LZMA_Alone $ make -f makefile.gcc
Vždyť tohle je jedna binárka, na kterou člověk jen tak nezapomene
na kterou člověk jen tak nezapomeneJenom aby
time, riadok označený slovíčkom user ?
6.5M etc.tar 950K etc.tar.bz2 537K etc.tar.paq8f
time. Ta bude rovnaka aj na zatazenom stroji.
/usr/src/linux tar 177971200 100% 1s tar.gz 39536661 22.2% 13s tar.bz2 31505311 17.7% 72s tar.lzma 25799338 14.5% 270s /usr/bin + /usr/sbin tar 162611200 100% 1s tar.gz 70221669 43.2% 18s tar.bz2 64440005 39.2% 62s tar.lzma 43098279 26.5% 237sZkoušeno na momentálně nepoužívaném Intel 3GHz, 512KB cache, 1GB RAM, HW RAID-1 disky.
# time tar -czf /tmp/bin.tgz usr/bin usr/sbin real 0m18.496s user 0m18.080s sys 0m0.410s # time tar -cf - usr/bin usr/sbin|lzma e -si /tmp/bin.tar.lzma LZMA 4.49 Copyright (c) 1999-2007 Igor Pavlov 2007-07-05 real 3m57.192s user 3m56.550s sys 0m0.640s
real, %e Elapsed real time (in seconds). sys, %S Total number of CPU-seconds that the process spent in kernel mode. user, %U Total number of CPU-seconds that the process spent in user mode.(t.j, real je nezaujímavý, user je nezávislý na záťaži)