Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V úterý (26. 9. 2006) jsem se rozhodl, že založím wiki, která se bude zabývat jednotlivými položkami nastavení Linuxového jádra.
Nejdřív jsem chtěl napsat vlastní PHP bastl, ale to mě nebavilo, a tak jsem nahodil dokuwiki. Po chvíli nastavování jsem s tím byl spokojenej; napsal jsem pár hlavních stránek a začalo se. Naše wikina je na Kernel.Watzke.cz.
O sepsání popisu každé položky v menuconfigu. Nejenom překlad helpu z menuconfigu - postupně se tam budou přehledně shromažďovat užitečné/odborné/podrobné informace o tom, jak například jednotlivé součásti fungují, atp.
Chcete-li se k nám přidat, napište mi na Jabber nebo e-mail (obojí david@watzke.cz).
Hádám, že nemusím připomínat, že si rád přečtu vaše názory a připomínky.
Update, viz nový blogpost.
Tiskni
Sdílej:
Bude to jen překlad menuconfigu, nebo tam bude taky něco navíc?Je to napsaný v blogu... Bude tam i něco navíc, postupně tam budeme shromažďovat různé informace, například o tom, jak například jednotlivé součásti fungují atp.
Bude to jen překlad menuconfigu, nebo tam bude taky něco navíc? Pokud se jedná jen o překlad, tak se mi to zdá trochu zbytečné. Ale snaha se ceníNejdřív popíšeme co která volba znamená a potom budeme přidávat další podrobnosti - jen překlad to nebude..
Držim palce. Je to dost dobrá věc, i takhle jde propagovat dobrou věc.
Mezi námi chlapy: ten David je čim dál lepší
Už jsem se o tohle snažil, ale jednoduše řečeno - mé vědomosti silně zaostávájí. Zůstalo to u překopírování několika stránek několika autorů do jedné. Pokud jde o mně osobně - prostuduju to od A do Z. Vyloženě se na to těším!!!!
Žebych konečně přesvědčil své GENTOO, že ovládnu já jeho a ne obráceně?!?!?!?!?
Když tak nad tím přemýšlím, tak ten přechod na gentoo asi nebude dobrý nápad.Proč?
Že bych dal té mandrivě ještě šanci, zaslouží si ji?Ne!
Proč?
Protože mezi Gentoo lifetime cykly (synchonizace portage, stahování, kompilace, synchonizace portage, stahování, ...) nějak není prostor na rozumnou práci.
No doufám že te ten smajlík na konci význam věty zásadním způdobem obracíProtože mezi Gentoo lifetime cykly (synchonizace portage, stahování, kompilace, synchonizace portage, stahování, ...) nějak není prostor na rozumnou práci.
Protože mezi Gentoo lifetime cykly (synchonizace portage, stahování, kompilace, synchonizace portage, stahování, ...) nějak není prostor na rozumnou práci.Ale je. Jenom musíte ten cyklus trochu prodloužit. Pravda, když během té latentní fáze cyklu stihne vyjít několik nových profilů a důležitých upgradů Portage, profily pro jádro 2.4 jsou označeny za zastaralé a vyhozeny nebyly jen z toho důvodu, že je kromě vás opravdu ještě pár šílenců používá, já následná updatovací fáze cyklu poněkud dobrodružnější. Což mi připomíná, že bych měl zase někdy updatovat…
ls -l /etc/make.profile lrwxrwxrwx 1 root root 53 May 27 20:20 /etc/make.profile -> ../usr/portage/profiles/default-linux/x86/no-nptl/2.4/
Abych se přiznal, tak se na stránce příliš nevyznám, takže bude to vypadat jako "menuconfig", tzn. kliknu na "Processor type and features" objeví se ...Tak nějak by to mělo vypadat
rád přispějuTo je fajn, ozvi se mi na jabber, nebo e-mail.
Ještě bych se ale přimlouval za uvedení nějakých "Legal notices", tzn. licenci, pod kterou je obsah uváděn.Ano, uvedu to tam - GNU/FDL.