Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
KernelWiki se přesouvá (z kernel.watzke.cz) na Linux-FAQs.org.
Doména Linux-FAQs.org patří Zdeňkovi, který přemýšlel jak nám s wiki pomoci, když nemá mnoho času na psaní. Rozhodl se, že mi ji věnuje (a bude ji dál platit). Tak za to mu především extrémně děkuju. Je to super věc. Nejenom proto, že URL nebude vypadat tak egoisticky ;)
Když už píšu o KernelWiki - bylo by hezký vygenerovat pomocí Kconfigů takovej index, aby se to dalo procházet jako při nastavování pomocí make {menu,x,g}config
. Problém je, že to prostě neumím. Musel by se napsat docela složitej parser a do toho se mi jen kvůli tomuhle moc nechce. Takže když budete chtít pomoct, tohle je jedna z věcí, která by se dost hodila.
Chcete-li se k nám přidat, jste též extrémně vítáni. Stačí mi napsat na e-mail.
Update: Ještě tohodle zápisku zneužiju abych se na něco zeptal... Mám PHP funkci
function LastChanged($adresar, $cat) { clearstatcache(); if ($handle = opendir($adresar)) { $pocet = 0; $soubory = array(); while (false !== ($soubor = readdir($handle))) { if (!is_file($adresar.$soubor)) continue; $soubory[0][$pocet] = Date("YmdHis", filemtime($adresar.$soubor)); $soubory[1][$pocet] = ereg_replace("\..*", "", $soubor); $pocet++; } closedir($handle); } array_multisort ($soubory[0], SORT_DESC, SORT_NUMERIC, $soubory[1]); $j = (Count($soubory[0]) >= 10) ? 10 : Count($soubory[0]); for ($i = 0; $i < $j; $i++) { echo "<li>"; tpl_link(wl("$cat:".$soubory[1][$i]), $soubory[1][$i]); echo "</li>\n"; } clearstatcache(); }Jde o funkci, která na hlavní straně generuje poslední změněné položky. Jak vidíte,
clearstatcache()
je zbytečně dole i nahoře, ale stejně se furt používá kešovanej výsledek a dokud hlavní stránku ve wiki nějak neupravím, změny se neprojeví. Proč? Update: Řešením je tedy touch()
na soubor, který chci refreshnout - viz Zdeňkův komentář.
Update 2: Lepším řešením je na začátek dát ~~NOCACHE~~
Tiskni
Sdílej:
[[kernel:CONFIG_REISERFS_FS|Reiserfs support]]atd, atd...
make wikiconfig
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="./css/style.css?v=1" />pricemz s kazdou dalsi upravou zvysim hodnotu
v
. Takhle ho donutim pouzit vzdy novou verzi.
A kdy ti vyjde ta kniha David Watzke: Pokročilá konfigurace Gentoo GNU/Linuxu?
Memôže to byť na strane serveru,To může, zeptám se. Jenže volám
clearstatcache()
, tak o co jde? Kdyby to nešlo, snad by hodil chybu...
alebo dokonca prehliadačaNe.
clearstatcache
s tým nemusí nič mať (a pravdepodobne ani nemá). PHP normálne vygeneruje aktuálne HTML, lenže server ho z nejakého dôvodu nepošle a pošle to nakešované. To je najpravdepodobnejšie. Ďalšia situácia je, že to dokonca odíde čerstvé aj zo servru, ale zahodí to prehliadač. Preto sa ťa pýtam, že či si na 100% istý, v ktorej fáze sa používa keš.
clearstatcache()
máš asi pravdu, na PHP.net píšou:
Tato hodnota se cachuje pouze po dobu běhu skriptu.
?purge=true
, který se přidá k url nebo příkazem touch na zdrojový soubor