Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Quake III: Urban Terror, USE=branding, tmpfs pro temp Portage, ...
Včera mi Mimi MIONS doporučil vyzkoušet Q3 mod Urban Terror. Dostal jsem se k tomu, nainstaloval si verzi 3.7 (kupodivu v Portage není poslední verze, potom musím udělat ebuild).
Pokusil jsem se připojit na server, kde byli lidi. Pořád mi to říkalo, že tohle je pure server a že si musím stáhnout mapu tam a tam. Takže jsem musel vypnout hru, stáhnout pk3 balík, spustit hru a zjistit, že to chce další. Když jsem jich takhle stáhl asi pět, tak už mě to nebavilo a vzhledem k tomu, že mám neomezený připojení a může mi to být jedno, jsem si stáhnul úplně všechny mapy z urbandepot.koroded.net. Většinu času to z toho serveru lezlo jak z chlupatý deky, ale jinak dobrý. Celkem to dá nějakých 2.2 GB. Bacha na KGet, jednak docela nepobírá velký množství souborů a navíc některý soubory ze záhadnýho důvodu nedotáhnul a musel jsem je dotáhnout wgetem.
Po stáhnutí všech těhle map se to už konečně spustilo. Hned zezačátku jsem byl nadšenej z toho, kolik je tam druhů zbraní. Je to realistický mód, takže tam asi nenajdete šílenosti jako raketomet, když jdete hrát normálně do baráku. Je tam spousta druhů samopalů, sniperek, SPAS 12, granátomet, granáty. Neběhaj tam příšery, ale normálně lidi v kuklách s maskáčema. Trochu to připomíná Enemy Territory.
Je tady ale docela podstatná nevýhoda – moc lidí ten mod asi nezná a nějak jsem nenašel server, kde by byl nějakej člověk. Jenom boti. Takže to bude asi spíš hlavně na paření s kámošema, a tak.
Patrně někdy nedávno se objevil USE flag branding, kterej do programů přidává různý Gentoo-specific věci (splash screen, webový zkratky. artwork). Kterých programů se to týká zjistíte spuštěním euse -i branding
(euse
je v balíku gentoolkit
).
Není to nic novýho pod sluncem, ale vzpomněl jsem si na to po docela dlouhý době (dříve jsem to četl na Gentoo Wiki) a když mám teď dvojnásobek RAM (2 GB), tak se to docela hodí. Na /var/tmp
(výchozí) mountnete tmpfs o rozumný velikosti a kompilace je pak rychlejší, protože ji téměř nezdržuje I/O. Podle mýho názoru to chce stroj aspoň s 2 GB RAM, aby při kompilaci něčeho většího něco taky zbylo pro GCC a kamarády. Největší zrychlení se asi koná v případě instalace zdrojáků jádra, protože rozbalování do tempu a následný přesouvání je vopruz. Takhle se to rozbalí do RAM a šup na disk. Pro představu:
# mount tmpfs /20GB/var/tmp/ -t tmpfs -o size=1000M # cd /20GB/var/tmp/ # time tar jxf /300GB/distfiles/linux-2.6.22.tar.bz2 real 0m26.421s user 0m22.511s sys 0m1.671s # time cp -a linux-2.6.22 linux-2.6.22.bak real 0m2.563s user 0m0.085s sys 0m1.006sKompilace jsou ale ovšem taky znatelně rychlejší. Napsal jsem si na to skript (
/usr/local/sbin/temerge
):
#!/bin/sh if [[ "$1" =~ ^[0-9]+$ ]]; then SIZE=${1}M shift fi mount tmpfs /var/tmp -t tmpfs ${SIZE:+-o size=${SIZE}M} time emerge $* umount /var/tmp || echo failed to umount that onePoužití je jednoduchý:
temerge [velikost v MB, default je půlka RAM] parametry pro emerge
P.S.: Pomalu píšu článek o overlayi...
Tiskni
Sdílej:
CAUTUION! It WILL NOT work with nVidias binary drivers. They just ignore VideoRam option! On the other hand it works perfectly with XFree86's nv driver.Takže nic
Hraje ho přes 1000 lidí a serverů je fakt dost... ;)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,size=1G,mode=1777)
tmpfs on /var/tmp/portage type tmpfs (rw,size=1500M,mode=1755)
a mám jen 1GB ram a 2GB swap a v pohodě... jinak tmpfs je super Bacha na KGet, jednak docela nepobírá velký množství souborů a navíc některý soubory ze záhadnýho důvodu nedotáhnul a musel jsem je dotáhnout wgetem.
Jo KGet končí už při asi 20 souborech. Nejlepší řešení co jsem našel je seznam URL v souboru podstrčené wgetu, ale pak zase nefunguje stahování více souborů naráz.
wget -c
. Na spoustu souborů řekl, že už jsou dotažený a těch pár (ne)vyvolených dotáhnul. Už se nemůžu dočkat nějaký stable verze Doliho FatRatu.
Už se nemůžu dočkat nějaký stable verze Doliho FatRatu.tak to jsme na tom podobně