Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Quake III: Urban Terror, USE=branding, tmpfs pro temp Portage, ...
Včera mi Mimi MIONS doporučil vyzkoušet Q3 mod Urban Terror. Dostal jsem se k tomu, nainstaloval si verzi 3.7 (kupodivu v Portage není poslední verze, potom musím udělat ebuild).
Pokusil jsem se připojit na server, kde byli lidi. Pořád mi to říkalo, že tohle je pure server a že si musím stáhnout mapu tam a tam. Takže jsem musel vypnout hru, stáhnout pk3 balík, spustit hru a zjistit, že to chce další. Když jsem jich takhle stáhl asi pět, tak už mě to nebavilo a vzhledem k tomu, že mám neomezený připojení a může mi to být jedno, jsem si stáhnul úplně všechny mapy z urbandepot.koroded.net. Většinu času to z toho serveru lezlo jak z chlupatý deky, ale jinak dobrý. Celkem to dá nějakých 2.2 GB. Bacha na KGet, jednak docela nepobírá velký množství souborů a navíc některý soubory ze záhadnýho důvodu nedotáhnul a musel jsem je dotáhnout wgetem.
Po stáhnutí všech těhle map se to už konečně spustilo. Hned zezačátku jsem byl nadšenej z toho, kolik je tam druhů zbraní. Je to realistický mód, takže tam asi nenajdete šílenosti jako raketomet, když jdete hrát normálně do baráku. Je tam spousta druhů samopalů, sniperek, SPAS 12, granátomet, granáty. Neběhaj tam příšery, ale normálně lidi v kuklách s maskáčema. Trochu to připomíná Enemy Territory.
Je tady ale docela podstatná nevýhoda – moc lidí ten mod asi nezná a nějak jsem nenašel server, kde by byl nějakej člověk. Jenom boti. Takže to bude asi spíš hlavně na paření s kámošema, a tak.
Patrně někdy nedávno se objevil USE flag branding, kterej do programů přidává různý Gentoo-specific věci (splash screen, webový zkratky. artwork). Kterých programů se to týká zjistíte spuštěním euse -i branding
(euse
je v balíku gentoolkit
).
Není to nic novýho pod sluncem, ale vzpomněl jsem si na to po docela dlouhý době (dříve jsem to četl na Gentoo Wiki) a když mám teď dvojnásobek RAM (2 GB), tak se to docela hodí. Na /var/tmp
(výchozí) mountnete tmpfs o rozumný velikosti a kompilace je pak rychlejší, protože ji téměř nezdržuje I/O. Podle mýho názoru to chce stroj aspoň s 2 GB RAM, aby při kompilaci něčeho většího něco taky zbylo pro GCC a kamarády. Největší zrychlení se asi koná v případě instalace zdrojáků jádra, protože rozbalování do tempu a následný přesouvání je vopruz. Takhle se to rozbalí do RAM a šup na disk. Pro představu:
# mount tmpfs /20GB/var/tmp/ -t tmpfs -o size=1000M # cd /20GB/var/tmp/ # time tar jxf /300GB/distfiles/linux-2.6.22.tar.bz2 real 0m26.421s user 0m22.511s sys 0m1.671s # time cp -a linux-2.6.22 linux-2.6.22.bak real 0m2.563s user 0m0.085s sys 0m1.006sKompilace jsou ale ovšem taky znatelně rychlejší. Napsal jsem si na to skript (
/usr/local/sbin/temerge
):
#!/bin/sh if [[ "$1" =~ ^[0-9]+$ ]]; then SIZE=${1}M shift fi mount tmpfs /var/tmp -t tmpfs ${SIZE:+-o size=${SIZE}M} time emerge $* umount /var/tmp || echo failed to umount that onePoužití je jednoduchý:
temerge [velikost v MB, default je půlka RAM] parametry pro emerge
P.S.: Pomalu píšu článek o overlayi...
Tiskni
Sdílej:
CAUTUION! It WILL NOT work with nVidias binary drivers. They just ignore VideoRam option! On the other hand it works perfectly with XFree86's nv driver.Takže nic
Hraje ho přes 1000 lidí a serverů je fakt dost... ;)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,size=1G,mode=1777)
tmpfs on /var/tmp/portage type tmpfs (rw,size=1500M,mode=1755)
a mám jen 1GB ram a 2GB swap a v pohodě... jinak tmpfs je super Bacha na KGet, jednak docela nepobírá velký množství souborů a navíc některý soubory ze záhadnýho důvodu nedotáhnul a musel jsem je dotáhnout wgetem.
Jo KGet končí už při asi 20 souborech. Nejlepší řešení co jsem našel je seznam URL v souboru podstrčené wgetu, ale pak zase nefunguje stahování více souborů naráz.
wget -c
. Na spoustu souborů řekl, že už jsou dotažený a těch pár (ne)vyvolených dotáhnul. Už se nemůžu dočkat nějaký stable verze Doliho FatRatu.
Už se nemůžu dočkat nějaký stable verze Doliho FatRatu.tak to jsme na tom podobně