Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Tak jsem si za shromážděný peníze k narozeninám (už jsem velkej kluk, je mi 16!) koupil tenhle mazlík od nVidia.
Objednal jsem ji 20. 7. (o narozky) ve 2:27 a takhle to pokračovalo. V pondělí v 8 ráno zvoní telefon (to jsem šel spát zrovna někdy ve 3, jediný štěstí, jinak by mě neprobudilo ani bourací kladivo). Tak jsem se probudil, vidím skrytý číslo, tak to zvednu a říkám "Ano?". Začal mluvit nějakej pán, mluvil strašně rychle a já jsem mu nerozumněl ani slovo (patrně jsem byl ještě slušně mimo, že mě někdo probudil uprostřed noci), tak říkám "Cože?" a on mi to zopakoval. Tak říkám OK, mezi 11 a 12 budu doma. No, jak si lze všimnout na jejich webu, měli půl hodiny zpoždění, ale dočkal jsem se. Jo, ještě jsem se chtěl zmínit o tom krámu kam se člověk podepisuje, když si bere balík. To je děs, písmo pak vypadá jak když to psal nějakej dement a s mým podpisem to nemá nic společnýho.
Vyhodil jsem z kompu ten starej šrot, dal tam tuhle novou a jedem. Podle očekávání to samozřejmě nenaběhlo na první pokus, něco jsem se s tím nazlobil. Nejdřív nějakej hardware error a potom když už to naběhlo a povedlo se mi to přetaktovat až moc, že byl nutnej restart, tak to pak nechtělo naběhnout. Prostě checking all filesystems... [OK] a konec, zastavilo se to. Po nějakym čase jsem zjistil, že za to může autoload modulu nvidia, asi se mu nelíbí:
options nvidia NVreg_DeviceFileMode=432 \ NVreg_DeviceFileUID=0 NVreg_DeviceFileGID=27 \ NVreg_ModifyDeviceFiles=1
Po zakázání autoloadu to šlo už dobře. Teď jenom zkoumám proč se to tak brání taktování. Původní takt je 600/1600 MHz. Dost lidí to rozjelo stabilně na 700/1750 MHz a u mě to začne dělat haldy i při 650/1600 MHz. Pozoruhodný je, že se mi už stalo, že začal blbnout obraz i když už byl takt dávno zrušenej. Je to divný, protože teplota se v klidu drží na 48°C a ještě jsem si nevšiml, že by někdy byla vyšší než 56°C. Na ovladače to asi hodit nemůžu, ale proč mi to nejde clocknout, když ostatním jo? Mám 500W zdroj, super desku, tak o co mu jde :-/
Jinak k výkonu, v glxgears dává kolem 12400 FPS. TrackMania United jede pěkně úplně se vším na maximum na 1280x1024. Quake 3 jede s 16xQ FSAA a 16x aniso kolem 200-250 FPS. Quake 4 jede na high (bez vyhlazování) v klidu kolem 60 FPS a v akci to chvílema klesne až na 20 FPS. Nexuiz jede pěkně na Ultra (50-120 FPS), Ultimate už je trochu moc. UT2004 je dost rozmanitý, ale se vším zapnutým a na max. to jede. GTA Vice City asi ani nemusím zmiňovat.
Jsem spokojenej, hodně se zrychlilo i 2D, hlavně renderování GUI a vyhlazování písem je rychlejší.
Za ty prachy super... 8800 GTS by sice byla lepší, jenže kde bych na to vzal :-/
Tiskni
Sdílej:
Na druhou stranu je 8600GT i 8600GTS o dost silnější než 7600GT a v případě 8600GTS je lepší i než 7900GS. A to tak, že o dost.DX10 je mi ... volný.
Jen tak mě to bavit nepřestane.
ale i dost starších lidí paříPatří tam i '74 ?
Je to open-source multiplatformní hra na bázi Quake3 enginu (ioquake3) ,je to mix FPS a RTS
HomePage hry , CZ Tremulous komunita , Informace o Tremulous na Wikipedii
btw. já jsem si taky koupil novou grafiku (Gigabyte Nvidia 7600) a nový procesor (AMD 3800+ 64 X2) a musel jsem koupit novou základní desku,ale bohužel ta deska co jsem koupil byla vadná (PC se vůbec nezaplo) - je už měsíc na reklamaci. Holt mám smůlu,no :(
Přidávám si do TODO: Stáhnout UrbanTerror :))
Thx za tip.
spis kdyz uz vyhazovat tak za neco minuaturniho, neslysitelnyho a pritom s dostatecnym vykonem na bezny ukony. neco jako via epia nebo amd geode, ale dotazeny k dokonalosti ...
Co máš s tím čezem? Výkon zdroje nemá nic společného s aktuální (nebo průměrnou) spotřebou. 1.5 měsíčního platu? Ta grafika stojí asi 3500kč.
pravda, DW neni ucebnicovej priklad plejtvakus machrensis, ale ono se jich i tak najde dost. a rejpnout sem si musel ... 
Byl bych ještě horší, než učebnicovej, kdybych měl penízepravda, DW neni ucebnicovej priklad plejtvakus machrensis, ale ono se jich i tak najde dost. a rejpnout sem si musel ...
ted uz ani nehraju, tak akorat tetris, solitaire a crack attack 