Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nedávno tu Saljack psal o 4. semestru na STM a jelikož mám zrovna chuť blábolit, jdu napsat o druhém, kterým jsem si teď prošel já.
Naučil jsem se pár nových věcí v Javě, jako třeba ručně programovat jednoduchý GUI pomocí Swingu a podobný věci. Získal jsem i různé teoretické znalosti. Samotná výuka předmětu pro mě ovšem až tak přínosná nebyla, abych pravdu řekl. Jelo se šnečím tempem, tak jsem přednášky vynechával a na cvikách se taky mnoho nedělo – spíš jsem pomáhal ostatním, když bylo třeba. Všechno potřebný ke zkoušce jsem se naučil během jednoho večera.
Tohle je zajímavej předmět. Naučil jsem se různý návrhový vzory OP (singleton, double dispatch, visitor, observer, proxy/decorator, strategy, factory), včetně jejich praktickýho využití v semestrálce. Ovšem předmět v mém případě taktéž vyžadoval nulovou domácí přípravu (samozřejmě kromě semestrálky).
První část mě nebavila, navrhovali jsme logický obvody a programovali takový primitivní destičky, aby různě blikaly. Druhá část byla lepší, protože se toto programování přesunulo na úroveň 8bitového assembleru. Zkusil jsem si naprogramovat 32bitové odčítání jakožto můj první program v asm
Tento předmět považuju za přínosný po teoretické stránce. Nevím jestli někdy budu počítat pravděpodobnost na této úrovni, ale rozhodně je zajímavé to umět. Statistika nuda je, ... Jen dodám, že by tento předmět snesl cvičení klidně každej tejden (místo každých 14 dní).
Oprášil jsem si výrokovou a predikátovou logiku, naučil se binární relace. Byl to strašák semestru a někdo mi dokonce psal, že těžší než algebra – dle mého názoru ani omylem! Nicméně by i tento předmět rozhodně uživil cvičení každý týden, protože se tam brutálně nestíhalo.
V tomto předmětu jsme si na začátku vybrali téma (většinou technické) a museli jsme pak vypracovat rešerši (krátký text o našem tématu a za ním hromada korektně ocitovaných zdrojů), navrhnout A0 poster a odprezentovat to. Já jsem si vybral téma Objektově orientovaný styl programování. Řekl bych, že to byly 4 kredity zadarmo, i když domácí práce byly vcelku opruz (hlavně první dva úkoly). Přednášky lze s klidným svědomím vynechat a tu jedinou, která by mě fakt mohla bavit (o LaTeXu), jsem prošvih... Přijde mi přehnaný, že je za tenhle předmět stejný počet kreditů (4) jako za logiku či pravděpodobnost a statistiku.
Angličtina s mou oblíbenou angličtinářkou... osvěžil jsem si něco z teorie a dodělal tak svou patrně poslední školní angličtinu.
Zkusil jsem si zapojit zásuvku a žárovku – zajímavá zkušenost. Nic pro mě, elektrikář ze mě nebude
Klasicky posilovna... tak jsem si to odkroutil.
Teď od 3. semestru se prváci rozdělí do 4 oborů: Web a multimédia, Softwarové inženýrství (SI), Manažerská informatika, Inteligentní systémy (řazeno sestupně dle počtu studentů). Doporučený průchod 3. semestrem SI zahrnuje předměty: Matematika pro informatiky, Databáze, Datové struktury a algoritmy, Programování v C/C++ (konečně!!) a Softwarové inženýrství.
K tomu jsem si napsal předmět Historie 1, protože se mi hodí do rozvrhu a taky protože mi tyhle znalosti fakt chyběj. Uvažoval jsem o dobrovolném těláku, ale to jsem pak zavrhnul kvůli práci a nízkému počtu kreditů. Administraci webového serveru si dám taktéž později, jelikož by se mi přednáška kryla s jinou a cvičení by bylo ve čtvrtek, což je pro mě nepřijatelný.
Jsem na to zvědav, protože už tam nejsou žádné triviální předměty... jen to C/C++ by snad mělo jít bez námahy.
PS: pokud vás zajímá, jak probíhalo moje zkouškové, stručně jsem to popsal u mě v blogu.
Tiskni
Sdílej:
...treba na MFF UK...matfyz, to je filozoficky uplne jina skola (jak je na tom jaderka nevim). co mi ale nedochazi, je proc by vubec nekdo mel chtit jit na STMko na FELu, kdyz uz od roku 2009 tu je FIT... *udivujici se smilik*
Tuším, že odpadne něco přes 50% ale možná, že kecám.No, letos šlo do druhého semestru nějakých 45% zapsaných (160 ze 350). Do třetího nevím, ale osobně tipuju že přežije zhruba 50-60%.
Nebo ať přijde na APO (Architektura počítačů), když je všechno nuda. Studentstvo jsem zredukoval o 30%.
Programování v C/C++Někdy se tam dozvíš takový hovadiny, že by jim Bjarne za to utrhal palice.