V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nedávno tu Saljack psal o 4. semestru na STM a jelikož mám zrovna chuť blábolit, jdu napsat o druhém, kterým jsem si teď prošel já.
Naučil jsem se pár nových věcí v Javě, jako třeba ručně programovat jednoduchý GUI pomocí Swingu a podobný věci. Získal jsem i různé teoretické znalosti. Samotná výuka předmětu pro mě ovšem až tak přínosná nebyla, abych pravdu řekl. Jelo se šnečím tempem, tak jsem přednášky vynechával a na cvikách se taky mnoho nedělo – spíš jsem pomáhal ostatním, když bylo třeba. Všechno potřebný ke zkoušce jsem se naučil během jednoho večera.
Tohle je zajímavej předmět. Naučil jsem se různý návrhový vzory OP (singleton, double dispatch, visitor, observer, proxy/decorator, strategy, factory), včetně jejich praktickýho využití v semestrálce. Ovšem předmět v mém případě taktéž vyžadoval nulovou domácí přípravu (samozřejmě kromě semestrálky).
První část mě nebavila, navrhovali jsme logický obvody a programovali takový primitivní destičky, aby různě blikaly. Druhá část byla lepší, protože se toto programování přesunulo na úroveň 8bitového assembleru. Zkusil jsem si naprogramovat 32bitové odčítání jakožto můj první program v asm
Tento předmět považuju za přínosný po teoretické stránce. Nevím jestli někdy budu počítat pravděpodobnost na této úrovni, ale rozhodně je zajímavé to umět. Statistika nuda je, ... Jen dodám, že by tento předmět snesl cvičení klidně každej tejden (místo každých 14 dní).
Oprášil jsem si výrokovou a predikátovou logiku, naučil se binární relace. Byl to strašák semestru a někdo mi dokonce psal, že těžší než algebra – dle mého názoru ani omylem! Nicméně by i tento předmět rozhodně uživil cvičení každý týden, protože se tam brutálně nestíhalo.
V tomto předmětu jsme si na začátku vybrali téma (většinou technické) a museli jsme pak vypracovat rešerši (krátký text o našem tématu a za ním hromada korektně ocitovaných zdrojů), navrhnout A0 poster a odprezentovat to. Já jsem si vybral téma Objektově orientovaný styl programování. Řekl bych, že to byly 4 kredity zadarmo, i když domácí práce byly vcelku opruz (hlavně první dva úkoly). Přednášky lze s klidným svědomím vynechat a tu jedinou, která by mě fakt mohla bavit (o LaTeXu), jsem prošvih... Přijde mi přehnaný, že je za tenhle předmět stejný počet kreditů (4) jako za logiku či pravděpodobnost a statistiku.
Angličtina s mou oblíbenou angličtinářkou... osvěžil jsem si něco z teorie a dodělal tak svou patrně poslední školní angličtinu.
Zkusil jsem si zapojit zásuvku a žárovku – zajímavá zkušenost. Nic pro mě, elektrikář ze mě nebude
Klasicky posilovna... tak jsem si to odkroutil.
Teď od 3. semestru se prváci rozdělí do 4 oborů: Web a multimédia, Softwarové inženýrství (SI), Manažerská informatika, Inteligentní systémy (řazeno sestupně dle počtu studentů). Doporučený průchod 3. semestrem SI zahrnuje předměty: Matematika pro informatiky, Databáze, Datové struktury a algoritmy, Programování v C/C++ (konečně!!) a Softwarové inženýrství.
K tomu jsem si napsal předmět Historie 1, protože se mi hodí do rozvrhu a taky protože mi tyhle znalosti fakt chyběj. Uvažoval jsem o dobrovolném těláku, ale to jsem pak zavrhnul kvůli práci a nízkému počtu kreditů. Administraci webového serveru si dám taktéž později, jelikož by se mi přednáška kryla s jinou a cvičení by bylo ve čtvrtek, což je pro mě nepřijatelný.
Jsem na to zvědav, protože už tam nejsou žádné triviální předměty... jen to C/C++ by snad mělo jít bez námahy.
PS: pokud vás zajímá, jak probíhalo moje zkouškové, stručně jsem to popsal u mě v blogu.
Tiskni
Sdílej:
...treba na MFF UK...matfyz, to je filozoficky uplne jina skola (jak je na tom jaderka nevim). co mi ale nedochazi, je proc by vubec nekdo mel chtit jit na STMko na FELu, kdyz uz od roku 2009 tu je FIT... *udivujici se smilik*
Tuším, že odpadne něco přes 50% ale možná, že kecám.No, letos šlo do druhého semestru nějakých 45% zapsaných (160 ze 350). Do třetího nevím, ale osobně tipuju že přežije zhruba 50-60%.
Nebo ať přijde na APO (Architektura počítačů), když je všechno nuda. Studentstvo jsem zredukoval o 30%.
Programování v C/C++Někdy se tam dozvíš takový hovadiny, že by jim Bjarne za to utrhal palice.