Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Necelý dva měsíce zpátky jsem si zbrkle koupil iPad 3 – hned v ten den, kdy se u nás začal prodávat. Tohle je zápisek o tom, jaký názor mám na koupi teď.
Jailbreak stále nikde, přestože roota pár lidí získalo prakticky ihned, jak se začal prodávat. Takže stále omezen debilním iOSem (kvůli kterému si ani nemůžete uložit soubor) mám aktuálně názor následující: iPad je (kvůli iOSu) bezkonkurenčně nejzbytečnější krám, kterej jsem si kdy koupil. Za dobu co ho mám, jsem ho nabíjel jen asi 5x – tak málo využití pro něj najdu. Pouze ve škole na přednáškách a jednou za 14 dní ve vlaku cestou do/z Prahy...
To samo o sobě by ovšem nebylo tak hrozný, pořád bych ho mohl prodat na Aukru třeba za 10 tisíc... kdybych nebyl střevo a někam nezašantročil záručák Takže jestli ho nenajdu, tak se můžu leda tak koupat ve vlastní blbosti, že jsem si koupil něco, co je mi k ničemu.
Už jsem to naznačil, ale napíšu to ještě jednou explicitně: tohle nedávám za vinu Applu, koupil jsem si tu jejich hrůzu zcela dobrovolně. Tohle je jenom takovej povzdech nad tím, že to byla kravina. Ale úplně zbytečný to není, aspoň jsem nadobro výlečenej od toho, abych si podobnou věc koupil někdy v budoucnu... a cesty ve vlaku fakt docela utečou
Update: Prodám ho za 10 000 Kč - osobní předání v Praze. Je to 32 GB Wi-Fi only verze v černé barvě, prostě tenhle. S orig. krabicí, nabíječkou a záručákem. Je nepoškozenej, jako novej a je v něm původní systém. Máte-li zájem, ozvěte se.
Update 2: Tak už mám zájemce...
Update 3: Prodáno za 10 500 Kč.
Tiskni
Sdílej:
(ještě nějaký raw editor a nemusím kompa zapínan vůbec).ak tomu rozumiem správne, to tam nie je nejaký notepad?
neviem z akého dôvodu som tam videl nie raw, ale text :O
surové obrázky.Jakože sado-maso?
Pokud tam jdou dostávat aplikace i jinak než přes Apple Store, tak to určitě půjde.....a nebo ze stoláku udělat server (pokud ještě nemáš) a hnát to přes VNC, případně na iVěci rozjet Xserver. Mám dojem že Sempron co se mi doma pořád jen fláká (lokální file server, print server, ftp server, PyLoad tam běží,....) by na ten RAW bohatě stačil....pokud ti nevadí chvilku si počkat, ono iVěc nebude o moc rychlejší A VNC určitě na Apple Storu bude.
ještě nějaký raw editor a nemusím kompa zapínan vůbecČistě osobně bych prohásil ideu RAW editoru pro iPad jako pitomost. Pro interní fotoaparát to nemá moc smysl, dostávat do IPadu cizí fotky je problematické, display (i když kvalitní a navíc s color profilem) je moc malý a provádět operace, na které je občas i běžná myš moc hrubá, čistě jen prsty, mi prijde šílené. Na druhou stranu, četl jsem v několika recenzích výrobků od Applu reakce od nadšenců, kteří na iPadu provádějí i celkem složité grafické operace (a tím nemyslím v "mrvítkách" typu Instagram), dokonce tam jeden nadšenec snil o plné verzi Adobe Photoshopu pro iPad
Můžete prosím dát nějaký příklad, co hrozného leze z Bibble/Aftershotu?
Dělal jsem si nedávno takové porovnání (AfterShot Pro, Nikon Capture NX, Capture One, Darktable, Lightroom 4, Photivo, RawTherapee a UFRaw) a rozdíl byl minimální. Možná jsem jen nevhodně zvolil zkušební fotky…
Nejhezčí výstup měl subjektivně Capture One, ale ten bohužel nejde ve wine a ve virtualizovaných Windows je to dost pomalé (ale pořád rychlejší, než Lightroom)… Navíc to bylo všechno při defaultním nastavení, pro témeř stejný obraz by v ostatních programech asi stačilo pohnout pár šoupátky.
Pustil jsem se do toho původně proto, že AfterShot neměl podporu pro Nikon D800 a já potřeboval rychle zpracovat fotky ze svatby. Nová verze už nechutně obrovské RAWy z D800 zvládá, tak zůstávám u něj. Chybí mi asi jen podpora přítlaku z pera tabletu…
Ber to tak, že chybama se člověk učí
To je správnej přístup
Knížky nečtuBARBARE!
jakejkoli pokus zfilmovat stopařovat průvodce je SRAČKA.+1!