V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
XBMC neumí nahrávat (např. z TV)Aha, tak to je dobrý vědět.
Gentoo nemusí být zas až tak od věci, Sabayon má speciální XBMC režim…Ze hry jsem ho nevyloučil, ale když najdu něco bezproblémovýho, co nebude třeba kompilovat, tak to možná dostane přednost, alespoň na zkoušku.
jestli jsem to dobře pochopil, potřebuje pro svůj běh MySQL, což mi přijde dost přehnaný, k čemu to máNa vsechno, jedinej konfiguracni soubor co myth pouziva je textak se jemenem databaze heslem a uzivatelem, moje databaze ma dvou letech 60MB. A ano taky se mi to zdalo prehnane, ale uz jsem si nejak zvykl.
Ja mam reseni na mythtv asi dva roky. Ma to nejake mouchy ale protoze to stalo trochu prace a casu ktery ted nemam a funguje to tak jak se ocekava, tak na tom nebudu nic menit dokud ten pocitac neumre.
Cele to bezi na C2D 1.86GHz + 2 GB ram, pokud na tom chces delat i dodatacne enkodovani do kompaktnejsiho formatu nez je mpeg2 kuli dlouhodobejsimu skladovani tak o slabsim procesoru moc nepremyslej. Pamet bohate staci. Pocitac je obyc desktop(bez monitoru) v koute. K samotnemu divani se na video slouzi nase notebooky prilezitostne pripojene k poradnemu monitoru.
Dalkove ovladani jsem dostal ke kazde TV karte a po trose trapeni fungovali nejednicku, jen ted uz nejsou potreba.
To je asi tak vse co me ted napada, jo jinak jede to na gentoo :)i když bych se teda nezlobil, pač je to ostuda, ale to není na měProč by to měla být ostuda? IMHO se není opravdu za co stydět. Zvláště pokud je to z analog z kabelovky? Měl jsem analog a CRT televizi, teď mám LCDčko a DVB-T a oproti tomu je to opravdu hnus. Fakt by mě zajímalo o jaké bitrate to posílají. Stačí nějaký vhodný pohyb a celé logo se úplně rozmaže. A to mám signál 95% (nebo čeho) a ještě nezmínil problémy s poměrem stran.
chce to cist recenze.Chce to především vzít rozum do vlastních rukou, nevěřit žádným přiblblým recenzím a značkám. Víc k tomu asi nemám co dodat, když se chci vyvarovat urážek.
A mas FullHD nebo ses nechal nachytat a mas HD Ready? Rozliseni HD Ready je tak idiotsky, ze pri upsamplingu z PAL na HD Ready dochazi k tomu ze jedna svisla cara je pres jeden pixel, druha pres dva pixely, pak zase pres jedenTeda pardon, ale tohle je hrozná pitomost. Jak na HD ready, tak na fullHD se používají sofistikované metody interpolace, takže je úplně jedno, jaké to rozlišení je, pokud tedy není výrazně menší než rozlišení zdroje. A paradoxně ještě na HDready zobrazovadlech (zejména na plazmách) vypadají SD a méně kvalitní zdroje signálů vesměs lépe než na FullHD, protože hrubší rastr s černou výplní mezi pixely tomu dává takový ten CRT efekt. Doporučuju navštívit nějakou prodejnu přesvědčit se na vlastní oči.
Btw. akcelerace HD na AMD kartách v Linuxu asi ne co?Proč ne? (dokonce ne jeden) I Intel. Osobně nechápu co to tady furt blbnete. 1.6Ghz, dvě jádra (nebo kolik to ten Atom má) to musí dát levou zadní.
takže si postavíte HTPC, od kterého hned od začátku víte, že je v něm potencionální výkonový problém
Ano, protože překódovávat/stříhat video není třeba, pokud bude, času je dost. Pro toto využití je miniITX deska mnohem zásadnější (výhodou).
VámAle no ták, to budu muset žádat v každém novém vlákně?
Mám EEEčko.A to má ten dvou-jádrový Atom, jo?
Jeho výkon je horší, než výkon VIA procesoruA spotreba vyrazne nizsi.
Atom je procesor očesaný o všechny predikční a rozhodovací jednotky, které samozřejmě zvyšují spotřebu, ale raketově o několik řádů zvyšují výkon procesoru.'o nekolik radu' urcite ne.
Pokud k tomu nedáte čipset jako u Intelu, kde ten čipset žere desítky W.Neni kazdy chipset od Intelu stejny. Prvni mini-ITX desky obsahovaly nejaky dosti zravy chipset, ale AFAIK dnes se jiz bezne prodavaji mini-ITX desky, kde je 'notebookovy' chipset (jako je treba v Eee PC) a ty pak zerou vyrazne mene. Treba cely Eee PC notebook zere 6-10 W.
Nicméně výkon Atomu mizerný je.Vykon Atomu je srovnatelny s osm let starymi procesory (napr. takovy Athlon XP ma stejne frekvenci ve fixed point dost podobny vypocetni vykon). Nicmene IMHO to uz jsou procesory, ktere plne dostacuji na bezne cinnosti, ktery clovek dela s pocitacem.
zdaleka není srovnatelný s dnešními nároky na procesor do HTPC.V podstate jde o to, jake kdo ma naroky na HTPC. zejmena zda: 1) pozaduje, aby tam sly prehrat HD videa. 2) pozaduje, aby tam probihala komprese videa. Pokud pozaduje 1) nebo 2), tak urcite Atom neni vhodny. Pokud ani jedno nepozaduje (a napr. chce pouzivat HTPC na prehravani a nahravani DVT-T, internetovych streamu a SD Mpeg2/4 videa (DVD ripu) stazeneho z Internetu, coz je vcelku rozumny use case), tak by IMHO Atom spolehlive stacil.
Budeme konkrétní, mnou navržený Athlon II X2 240e bude mít rozhodně až o řád vyšší výkon,A o rad vyssi spotrebu.
odhaduji v realitě někde mezi 5–10 násobek.Pokud ocekavas vyuziti obou jader u Athlon X2 (oproti jednomu jadru u Atomu), tak s tim 5-10 nasobkem bych i souhlasil.
HTPC není pouhý router, ani NAS, kde Atom má své výhody.Na (bezny) router nebo NAS je Atom overkill, tam bych sel do AMD Geode.
128 kbps mp3 je dostatečná a že 196 kbps mp3 nemůže lidské ucho poznat od originálu, což před pár lety byl oficiální i odborný názor.Odborný názor koho prosím? (čti [citation needed]) Určitě nikoho z oficiálních míst. To že banda warézáků všechno tlačí do 128kbps jen z toho důvodu, že to dělala další banda warézáků před nimi určitě nepovažuju za
odborný názor. Jinak meta byla 64kbps.
Stejně tak DVD bylo něco úžasně kvalitního a pro domácnost naprosto předimenzovaného …Souhlas. A naopak pro DVB-T 576i MPEG-2 o 3,7Mbps a do toho multiplexu jich chtějí cpát ještě víc a neustálé kecy o
kvalitěa digitálu. Za to by zasloužil někdo zavřít.
Nevíš o tom, protože jsi na to už příliš mladýAle prd. První L3enc ještě pamatuju.
Pokud pozaduje 1) nebo 2), tak urcite Atom neni vhodny.Je naprostá blbost přehrávat HD videa na HTPC přes procesor, protože ten to neumí efektivně a sežere u toho mnohem víc šťávy než grafárna.
Je naprostá blbost přehrávat HD videa na HTPC přes procesor, protože ten to neumí efektivněA ktera graficka karta (a jeji open source linuxove drivery) umi nejak vyznamne akcelerovat prehravani videa (nepocitam-li YUV video overlay)?
Prijde mi, ze v dnesni dobe uz nema smysl stavet HTPC. V soucasne dobe nad tim taky premyslim a jako nejlepsi reseni mi prijde mit domaci sit, ve ktere bude datove uloziste a dekodovaci zarizeni, ktere bude posilat obraz i zvuk do TV.To je velice omezený pohled na to, k čemu slouží HTPC. Co nahrávání TV pořadů? Co PVR? Co gamesení? Co možnost na tom provozovat nějaké služby, když už to běží 24hodin denně? HPTC opravdu není zdaleka jenom o přehrávání videa. To se dá dnes řešit daleko jednodužšími způsoby.
Jenom ten TV tuner ho bez problémů na 20-30% vytíží při běžném prohlížení. Pokud ještě navíc nahrává a online komprimuje video při ukládání na disk, jsme už jinde.Huh? To je analogove TV, nebo digitalni TV? Prehravani analogoveho vysilani procesor prakticky nic nestoji (AFAIK by obraz mel byt busmasterove presouvan do video overlay graficke karty). Pokud to nejak vyrazne zere CPU, tak je to bud bugovymi drivery, nebo bugovym software (koneckoncu, co jsem videl software a ovladace pro televizni karty pro Windows, tak to byla vzdy naprosta tragedie). Nahravani na disk (resp. komprese) je ale dost narocne a nevim, jak by to Atom stihal. V pripade digitalniho vysilani by prehravani mohlo vyznamne zatizit procesor, ale na druhou stranu ukladani na disk je prakticky zadarmo (protoze neni duvod provadet kompresi).
Já jsem notebookový HDD nevolil.
Já ano. Nižší spotřeba, nižší hlučnost, teoreticky vyšší životnost.
To dálkové ovládání se dá koupit přes eBay/Aukro, ten odkaz jsem dával kvůli popisu, který jsem nikde jinde nenašel.
Pro HTPC bych volil něco s výkonějším procesorem.Proč?
Rozhodnu se sestříhat video v Kdenlive. Na Atom/ION to nepůjde.
Ale půjde...
Stále se zapomíná na miniITX skříně, které se prostě do obývacího pokoje vlezou/hodí lépe.
Tak teda jo, koupil jsem za necelých pět tisíc tohle:
Ještě nemám skříň (nějaký miniTower za tisícovku) a dořešené chlazení.
Tak teda jo, koupil jsem za necelých pět tisíc tohle:
Tiskni
Sdílej: