Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takisto sa skuste zamysliet nad tym, aky mate dnes skvely operacny system zdarma.. ktovie kde by to bolo nebyt jedneho vizionara v MS...To jako že máme GNU/Linux díky MS? To snad nemyslíte vážně.
Můžeš nějak zdůvodnit, proč požaduješ aspoň půlhodinu?Abych to nemusel při krátkých výpadcích vypínat.
(asi uspal na disk)Nikdy!
Co mám já ale zkušenost, tak pokud už dojde k nějakému výpadku, tak trvá buď o dost dýl než 20 minut nebo naopak velmi krátce.Taky tu máme sekundové výpadky, ale zrovna tak několikaminutové. Čím dýl to vydrží, tím líp.
Takže, kdybych si já kupoval UPS, tak kapacita na půl hodiny byla skoro k ničemu a byly by to v podstatě vyhozený peníze.Někdo mi říkal, že nevím co s penězma... asi byste s ním souhlasil
Debian jsem vyškrtl proto, že jsem nenašel celý distro (testing) se základními balíky na jednom DVD.No, to bude asi tím, že Debian má čtyři DVD. Ale to nejpodstatnější by mělo být na prvním, které se nechá najít asi tak za půl minuty metodou UTFG
Další věc, co mě štve, je to Debianovský řešení initskriptů. To je podle mě fakt dementní a neměl jsem z toho radost...Když si na to zvykneš, je to vcelku v pohodě. Prostě koukneš a vidíš, v jakém pořadí se co bude dít.
No, to bude asi tím, že Debian má čtyři DVD.No právě...
Ale to nejpodstatnější by mělo být na prvním,To jsem nevěděl a taky jsem nevěděl, že by to první stačilo.
Když si na to zvykneš, je to vcelku v pohodě.Na to se fakt dá zvyknout?
Když si na to zvykneš, je to vcelku v pohodě. Prostě koukneš a vidíš, v jakém pořadí se co bude dít.Mě se to nepovedlo ani pochopit. Jak si na tohle může někdo zvyknout? Podívej se jak jednoduše je tohle řešený v Archu. A nastavení sítě v Debianu je taky zábava...
Mě se to nepovedlo ani pochopit. Jak si na tohle může někdo zvyknout? Podívej se jak jednoduše je tohle řešený v Archu.Právěže na tom nění nic složitého, prostě číslo určuje pořadí, v jakém se něco stane. Předpokládám, že v Archu je to řešené podobně jako v Gentoo, tedy podobně jako v BSD, tedy konfigurák, ve kterém se (mám ten pocit) nějak určuje, co je závislé na čem a systém sám vymyslí, v jakém pořadí startovat.
A nastavení sítě v Debianu je taky zábava...Ani bych neřekl, prostě se vyplní adresa, maska, brána a tím je to hotové. Spíš nuda než zábava
Ani bych neřekl, prostě se vyplní adresa, maska, brána a tím je to hotové. Spíš nuda než zábavaJ, pokud není cílem mít dvě adresy na jedné síťovce, či cokoliv více nestandardního. Pak jsou tu sice if-up.d a podobné skripty, ale zrovna ideální řešení to není. (Jen pro pořádek – tohle píšu coby člověk používající Debian téměř výhradně.)(Prostě a jednoduše, všechno je to jenom o tom, na co je kdo zvyklý)
Tiskni
Sdílej: