V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tenhle blogpost jsem začal psát včera a jaká náhoda, že mi při tom zrovna vypadl proud (máme na prd pojistky a nahoře spadl lustr a vyhodilo to proud v celym domě - 19 dní uptime, měl jsem fakt radost). Rozhodl jsem se koupit UPS za keš co dám dohromady přes Vánoce.
Budu na něj mít asi tak 4 tisíce (možná 5). Asi bych chtěl nějaký od APC, protože se mi líbí jejich podpora Linuxu. Chtěl bych aby mi to komp udrželo tak tu půl hodinku. Doli mi říkal, že svou UPS kupoval už před lety a tenkrát ho stála asi 4 tisíce a jeho šílenej komp to udrží 25 minut. Taková by byla super. Co mi ale nejde do hlavy jsou ty dnešní ceny, koukal jsem na CZC a přijde mi to dost drahý.
No, hlavně se v tom vůbec nevyznám, tak jsem se chtěl zeptat na vaše zkušenosti ideálně s nějakým kouskem, co je skladem na CZC.cz nebo jiném spolehlivém e-shopu. Koukám např. na tenhle...
Předem dík.
Update: Tak nakonec jsem koupil tu, co jsem si kousek vejš sám navrhnul
Tiskni
Sdílej:
Takisto sa skuste zamysliet nad tym, aky mate dnes skvely operacny system zdarma.. ktovie kde by to bolo nebyt jedneho vizionara v MS...To jako že máme GNU/Linux díky MS? To snad nemyslíte vážně.
Můžeš nějak zdůvodnit, proč požaduješ aspoň půlhodinu?Abych to nemusel při krátkých výpadcích vypínat.
(asi uspal na disk)Nikdy!
Co mám já ale zkušenost, tak pokud už dojde k nějakému výpadku, tak trvá buď o dost dýl než 20 minut nebo naopak velmi krátce.Taky tu máme sekundové výpadky, ale zrovna tak několikaminutové. Čím dýl to vydrží, tím líp.
Takže, kdybych si já kupoval UPS, tak kapacita na půl hodiny byla skoro k ničemu a byly by to v podstatě vyhozený peníze.Někdo mi říkal, že nevím co s penězma... asi byste s ním souhlasil
Debian jsem vyškrtl proto, že jsem nenašel celý distro (testing) se základními balíky na jednom DVD.No, to bude asi tím, že Debian má čtyři DVD. Ale to nejpodstatnější by mělo být na prvním, které se nechá najít asi tak za půl minuty metodou UTFG
Další věc, co mě štve, je to Debianovský řešení initskriptů. To je podle mě fakt dementní a neměl jsem z toho radost...Když si na to zvykneš, je to vcelku v pohodě. Prostě koukneš a vidíš, v jakém pořadí se co bude dít.
No, to bude asi tím, že Debian má čtyři DVD.No právě...
Ale to nejpodstatnější by mělo být na prvním,To jsem nevěděl a taky jsem nevěděl, že by to první stačilo.
Když si na to zvykneš, je to vcelku v pohodě.Na to se fakt dá zvyknout?
Když si na to zvykneš, je to vcelku v pohodě. Prostě koukneš a vidíš, v jakém pořadí se co bude dít.Mě se to nepovedlo ani pochopit. Jak si na tohle může někdo zvyknout? Podívej se jak jednoduše je tohle řešený v Archu. A nastavení sítě v Debianu je taky zábava...
Mě se to nepovedlo ani pochopit. Jak si na tohle může někdo zvyknout? Podívej se jak jednoduše je tohle řešený v Archu.Právěže na tom nění nic složitého, prostě číslo určuje pořadí, v jakém se něco stane. Předpokládám, že v Archu je to řešené podobně jako v Gentoo, tedy podobně jako v BSD, tedy konfigurák, ve kterém se (mám ten pocit) nějak určuje, co je závislé na čem a systém sám vymyslí, v jakém pořadí startovat.
A nastavení sítě v Debianu je taky zábava...Ani bych neřekl, prostě se vyplní adresa, maska, brána a tím je to hotové. Spíš nuda než zábava
Ani bych neřekl, prostě se vyplní adresa, maska, brána a tím je to hotové. Spíš nuda než zábavaJ, pokud není cílem mít dvě adresy na jedné síťovce, či cokoliv více nestandardního. Pak jsou tu sice if-up.d a podobné skripty, ale zrovna ideální řešení to není. (Jen pro pořádek – tohle píšu coby člověk používající Debian téměř výhradně.)(Prostě a jednoduše, všechno je to jenom o tom, na co je kdo zvyklý)