Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Taktování mého stroje...
Jak už jsem zmínil posledně, mám novou základní desku - Asus A8N-SLI Premium. Jsem z ní naprosto nadšenej. Už jsem si ale přestal vyčítat, že jsem kdysi koupil takovej šmejd, protože v době, kdy jsem ho kupoval, tato deska stála 5 tisíc bez DPH. Hned jsem se pustil do taktování...
AMD Athlon64 3000+ je na taktování jako dělanej. Na 2,66 GHz (z původních 1,8 GHz) mi jede stabilně bez zvyšování napětí. Paráda, kompilace jsou o mnoho rychlejší (aby ne, když jsem zvýšil takt o nějakých 47%).
Protože je FSB na 295 MHz, musel jsem násobič HT dát z 5x na 3x. Možná by to sneslo i 4x, ale nechci to moc trápit
Přestože mám jakési noname zmetky, taktovat jdou výborně. Dříve mi běžely na 3-3-3-8 a teď 2-3-3-5. Sám nechápu jak můžou zvládat CL2 při téměř maximálním taktu - dělička 1,33 (266 MHz), tzn. jedou na 391 MHz. Kromě toho jsem si ještě pohrál s hodnotama tRC, tRFC, tRWT, tWR - běží na 7, 10, 1, 2. Minimum u tRWT je sice 9, ale to už nešlo, protože se nedostal ani ke grubu :)
Potřeboval bych ale nějakej benchmark na ty RAMky (něco jako Sandra, nebo tak nějak, ve Windows), protože hdparm -T
je podle mě nicneříkající. Neznáte něco?
Tiskni
Sdílej:
... mi jede stabilně bez zvyšování napětí.
Jen bych připomněl, že stabilita se nepozná ani za deset minut, ani za hodinu, ale po dobu minimálně v délce několika týdnů. (Pochopitelně při 100% zatížení.) Z vlastní zkušenosti vím, že taktování ovlivní stabilitu i v řádu dnů (jeden komp. pravidelně padal po několika dnech).
Nebojis sa, ze viac ublizis ako pomozes?Tak to naštěstí nehrozí, protože každá úloha se počítá minimálně dvakrát, když nesouhlasí výsledky od jednotlivých strojů, tak i víckrát.
taky si myslim ze je skoda aby to nebezelo vsude kde vykon lezi ladem. a taktovani je me volny, ale doma bych to nedelal, precijen me ty stroje musi vydrzet radu let tak proc jim nadmernou zatezi a zahrivanim zivot zkracovat none?
cpulimitem se mu skrti prijem casu cpu v rozsahu 50-80% podle toho co tam pres den potrebuju delatMáš to omezování času CPU nějak zautomatizovaný? Nebo musíš pro každou úlohu nastavit limit znovu?
sice mam v nastaveni projektu nastaveno aby to bezelo trvale na pozadi s 50% zatezi, ale nejak to na to moje nastaveni dlabe, takze to musim kontrolovat rucne.
sice mam v nastaveni projektu nastaveno aby to bezelo trvale na pozadi s 50% zatezi, ale nejak to na to moje nastaveni dlabe, takze to musim kontrolovat rucne.Jo, mám ten samý problém.
Zkrátka kromě teploty procesoru nepoznáš, že tam něco běží.Tady se nemění teplota, jen otáčky chladiče
Spotreba elektriny sa vyrazne nemeni so zmenou zataze. zdroj: …
A co povíte na tento zdroj?
lion:~ # apcaccess status | egrep '^(LOADPCT|TIMELEFT)' LOADPCT : 26.0 Percent Load Capacity TIMELEFT : 32.0 Minutes lion:~ # apcaccess status | egrep '^(LOADPCT|TIMELEFT)' LOADPCT : 59.0 Percent Load Capacity TIMELEFT : 14.5 Minutes
Mezi těmi dvěma příkazy se změnilo pouze to, že jsem vedle spustil 'openssl speed 4096
'. Samozřejmě za to do značné míry může i cpufreqd, ale to nijak nesnižuje význam toho testu pro téma, o kterém se tu bavíme.
Tak jsem našel měřič a zkusil desktop s X2 (Athlon64 X2 4400+ EE, MSI K9A Platinum, 2GB DDR2-800, ATi Sapphire X300SE). Výsledky:
Ten poměr není tak drastický jako u toho prvního stroje, ale pořád plná zátěž procesoru zvyšuje spotřebu celého počítače přibližně o polovinu. Samozřejmě by asi stálo za to vyzkoušet ten první desktop na skutečném měřiči (té UPS se asi tak moc věřit nedá), ale i tak si troufnu vaše tvrzení, že "Spotreba elektriny sa vyrazne nemeni so zmenou zataze.", označit za nepravdivé.
u me je to:
rosetta@home: 152,61seti@home: 109,53
akorat co mam pc a net tak na filmy koukam spis tam nez v bedne, tam je to posledni dobou zabity. uz ani ty animace jako driv nedavaji (a nebo davaji ale tak brzo ze to nema normalni clovek sanci videt).
... spis vyhynem nez sem staci doletet.
jo a dneska sem kompiloval az se ze me kourilo a vysledkem je read/write pristup na wokenni oddily pres fuse a ntfs-3g. zatim se to jevi bezproblemovy a funkcni.
 
moje porucha osobnosti se slibne rozviji ... (viva la BLEK!)
U intelu tu plombu nesundáš, aniž by jsi nepoškodil procesor. Myslím, že se už o to někdo pokoušel a myslím, že se mu to podařilo u jednoho procesoru ze tří. Ostatníma nakrmili popelnici.
To je ovšem opravdu efektivní: místo toho, aby se koupil jeden dražší procesor, koupí se tři levnější, dva se zničí a jeden se podaří přetaktovat… :-)
Náhodou asi nevíš, jaký to má na sobě chipy, co? :-/Netuším
Pokud jsi měl ve všech pokusech nastavenou děličku 1,33, tak je také možné, že ti to taktění nevisí na procáku, ale na těch pamětěchTo nevím, ale s FSB 300 přece byly na výrobním taktu - 400 MHz. A našponoval jsem je až když jsem měl jasno kolik má CPU maximum. Další bod děličky už bude nespíš 1x a to bych musel dát FSB aspoň na 350 aby se to vyplatilo