Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »/usr/src/linux/arch/x86_64/Kconfig /usr/src/linux/arch/x86_64/pci/mmconfig.cTipuju, ze mas 64-bit...
možná tě bude zajímat toto :
2.6 kernels have added support for Memory-Mapped PCI Configuration Space accesses. Unfortunately, there are many problems with this mechanism, and the latest kernel updates are more careful about enabling this support. The NVIDIA driver may be unable to reliably read/write the PCI Configuration Space of NVIDIA devices when the kernel is using the MMCONFIG method to access PCI Configuration Space, specifically when using multiple GPUs and multiple CPUs on 32-bit kernels. This access method can be identified by the presence of the string "PCI: Using MMCONFIG" in the 'dmesg' output on your system. This access method can be disabled via the "pci=nommconf" kernel parameter.
Já tomu rozumím nějak takhle.
Každé PCI zařízení má 256-bajtový konfigurační prostor. Nacházejí se v něm např. takové registry jako Vendor ID, Device ID, kterými je zařízení identifikováno, a několik registrů popisujících adresy paměťově mapovaných oblastí, se kterými pak pracuje ovladač zařízení.
Způsoby, jak přistupovat k PCI konfiguračnímu prostoru, jsou na různých platformách různé. A i386/x86_64 mají těch způsobů hned několik:
1. Přes I/O porty řadiče PCI. Implementováno v arch/i386/pci/direct.c
. Čtení a zápis na I/O porty 0xCF8 a 0xCFC-... Tento způsob pravděpodobně používáš, když vnutíš pci=nommconf.
2. Přes volání BIOSu. Implementováno v arch/i386/pci/pcbios.c
. Použije se až jako poslední možnost, když ostatní selžou.
3. Pomocí namapování PCI konfiguračního prostoru do paměti. Implementováno v arch/i386/pci/mmconfig.c
. Pokud je povolený, tak je tento způsob preferovaný. Vyžaduje, aby se Linux dozvěděl, na jaké adrese se ten prostor nachází. Řekne mu to ACPI BIOS tabulkou MCFG. Rozšířený konfigurační prostor u PCI Express je dosažitelný pouze tímto způsobem.
Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Samozrejme, toto co jsem psal vyse uvadi Nvidia ve svem README (bod zname chyby) u jednoho z ovladacu. Tudiz vi, ze nektere jeji produkty nepracuji s jadrem dobre tak jak by mely, zda to opravi Nvidia (asi tezko, pokud pouziva nejake "nestandardnosti") ci LKLM je uz vec druha.Jestli ti mmconfig nefunguje, neměl byses spokojit s workaroundem nommconf, ale radši to nahlas v LKML.
Proto je LKML tím správným místem, kde chybu diskutovat.O tom nepochybuji, sam jsem nekolik chyb nahlasil...
Používá se pro některé fičury, které má PCI Express oproti PCI navíc:
Tiskni
Sdílej: