Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
ja u sveho 2600K stejne musel vypnout hyperthreading.Proč?
Intel je ve vyšší třídě pěkně předraženej. A to všechno je tím, že ve vyšší třídě nemá konkurenci.
Kdybych teď já stavěl nový PC, tak bych šel do desky s AM3+ a do toho Phenom II. Zdroj nejméně 80+ bronze.
Nejhorší je, že v podstatě nic lepšího od AMD neseženeš (poměr výkon/cena). Podle testů "Bulldozery" zklamaly.
Ještě je třeba zmínit, že u "Bulldozeru" to není "poctivých" osm jader. Jádra jsou sdružena po dvou, přičemž každá z dvojic sdílí prostředky.
3GHz osmijádro za 5000 Kč od Intelu prostě nekoupím
Co se týká desktopu, tak např. AMD FX-8150 lze výkonově spíš srovnávat s čtyřjádrem ze série i5 (Sandy Bridge). Navíc Intelu (Sandy Bridge) stačí na stejný výkon přibližně polovina tranzistorů, než co má bulldozer.
Co se týká desktopu, tak např. AMD FX-8150 lze výkonově spíš srovnávat s čtyřjádrem ze série i5 (Sandy Bridge).
Což o to, srovnávat se dá ledacos. Viz jeden z předchozích příspěvků: desktop je hodně široký pojem. Je asi jasné, že pokud pro mne kritériem bude výkon jednothreadových aplikací, nebudu si na to pořizovat osmijádro. Bohužel drtivá většina těch testů, ve kterých Bulldozer propadl, byla zaměřena právě na tohle.
Jasně. Bulldozer bude za cenu kolem 5000,-- Kč lepší ve vícevláknových aplikacích, to ale ostatně platilo např. i o Phenomu II. Intel bude ale za tuto cenu určitě lepší v aplikacích vytěžujících hlavně jedno jádro (dost Windows her).
Ta diskuze je docela humorná - jak se najednou houfem všichni distancujou od Gigabyte kvůli jednomu hloupému vyjádření. Stejně jde hlavně o podporu chipsetu - a ten buď je v Linuxu podporován a nebo není a na výrobci desky prd záleží. Žvanit si můžou co chtěj. Výrobci desek stejně žádnou podporu a ovladače pro Linux většinou neposkytují. Snad tedy až na Intel. Ale potenciál desek Intel na přetáktování bývá nulový (tedy krom nějakých speciálních přetakt. desek), Intel desku jsem kdysi měl.
S Gigabyte jsem neměl nikdy žádný problém. Luxusní BIOS s mnoha možnostmi nastavení pro přetaktování, zajímavé technologie a Dual Biosem disponují snad i největší šunky od tohodle výrobce. Není důvod se obávat desek Gigabyte v Linuxu jen proto, že nějací joudové blbě žvaní.
Nojo. A vy znáte nějakého výrobce, který reaguje ve stylu "Ano, namastíme driver pro Linux a všechno bude krásné". Já tedy žádného takového výrobce neznám. Ono to totiž vyjde úplně nastejno. Akorát si v Gigabyte pustili hubu na špacír a uvedli to na pravou míru. S jinými výrobci to bude prašť jako uhoď navlas to samé. Akurát že nevydávají žádná prohlášení.
Ale za ten hřejivý pocit na srdci to určitě musí stát, mít desku od jiného výrobce, který nedoporučuje přechod na Windows
Asi jsem to neřekl dost jasně: tady vůbec nejde o Linux nebo Windows. Tady jde o dodržování specifikací, o nic jiného. V okamžiku, kdy se dodržují specifikace, je úplně jedno, jaký systém používáte. A vlastně i když se nedodržují.
On je to totiž problém i pod Windows. Tamní nešvar, že na všechno včetně monitoru, jsou potřeba speciální drivery (nebo "drivery") a že i na stejný chipset potřebujete deset různých driverů podle toho, jaké logo je namalované na krabičce, vede k tomu, že něco funguje jen se starými Windows, něco jen s novými a vy nakonec nenajdete verzi, kde by fungovalo všechno. Zrovna tento týden jsem na to narazil u rodičů, protože jejich tiskárna sice pořád perfektně funguje, ale výrobce (HP) se rozhodl, že pod Windows 7 ji podporovat nebude a že ji mají vyhodit a koupit si novou (to si nevymýšlím, to na té stránce opravdu bylo napsáno - tedy ta druhá půlka, to o vyhození si člověk musel domyslet sám). Kdyby místo hraní si na drivery člověk prostě jen nastavil, že tiskárna podporuje PostScript level tolik a tolik nebo třeba PCL5, tenhle problém by vůbec nevznikl.
Tohle mi PC taky dělávalo, Gigabyte GA-K8NE. Stačilo resetovat bios.....ale pak se dostavil problém kdy deska naskočila (post, hledání disků) a tam to zamrzlo. Měl jsem disky nastavený na AHCI a občas se to zaseklo, pár dní potom už to bylo tak, že jsem nabootoval na jeden z dvaceti pokusů. A (nečekaně) to bylo opravdu diskem, šel na druhou reklamaci a pak zase fungoval nějakou dobu dobře ....dokud se zase nepodělal, pak jsem místo WD Green koupil rovnou dvakrát Samsung (do RAID0) a doteď oba drží jako bych je zrovna vybalil
... uvazuj o silnejsim zdroji, postupne ztraci vykon a ma-li to vydrzet treba nejaky 4 roku, chces spis 600 W.zdroj teto informace?
Jo, a pokud chces aby to dlouho vydrzelo, uvazuj o silnejsim zdroji, postupne ztraci vykon a ma-li to vydrzet treba nejaky 4 roku, chces spis 600 W.Zdroje neztrácí výkon, ale může se stát, že v důsledku stárnutí (převážně vysychání) filtračních elekrolityckých kondenzátorů se zhoršuje jejich tvrdost (tj. stálost napětí bez ohledu na zátěž), takže zaprvé roste zvlnění výstupního napětí na výstupu, zadruhé zdroj hůře reaguje na rychlé změny proudu způsobené změnou příkonu zátěže. Protože čím silnější zdroj je, tím větší kapacitu kondenzátory mají, je tedy logické, že u výkonějšího, ale málo zatíženého zdroje se pokles kapacity projeví mnohem méně než u zdroje zatíženého blízko jeho nominálního výkonu. Jenže každý zdroj je dimenzovaný na určitý výkon a optimálně pracuje jen v jistém rozsahu, mimo něj je jejich účinost mnohem horší (tady je příklad i s grafem, i když poněkud staršího data). U moderních zdrojů je to většinou od 20% do 100% nominální zátěže (nejtvrdší verze 80 PLUS, 80 PLUS Titanium. garantuje účinnost min. 80% už od 10%), tj. zmíněný 600W zdroj má tento "minimální" výkon na 120W. Ale moderní desktopové procesory se v důsledku použití různých úsporných technologiií (podtaktování, snížení napětí, vypínání jader) můžou dostat v klidu na spotřebu řádově desítky wattů (běžné 30-50W), což může být u výkonného zdroje pod hranicí, kdy je garantovaná minimální účinnost. Takže když je v sestavě silně předimenzovaný zdroj, může se stát, že zdroj bude fungovat většinu času jen na např. deset procen nominálního výkonu a pokud nemá onu nejtvrdší verzi standardu 80 PLUS, může mít klidně účinnost jen okolo 50%. Takže pokud je běžný typ provozu vašeho počítače běh s minimální zátěží, tak namísto zdrojů s výkonem blízkých jednomu kilowattu volte raději zdroj odpovídající příkonu komponent a na místo výkonu raději volte účinnost, tj. například místo 600W zdroje pro stroj s integrovanou grafikou a maximálním příkonem komponent řekněme 150W raději vzít 350-400W "normální" zdroj nebo maximálně 500W zdroj, ale s garancí 80 PLUS. Navíc vzhledem k dnešní (ne)kvalitě komponent je dost možné, že pokles kapacity kondenzátorů pod kritickou mez proběhne až v době, kdy bude zbytek sestavy beznadějně zastaralý, navíc je mnohem pravděpodobnější, že ve zdroji odejde dříve jiná komponenta (např. spínací tranzitory) monohem dříve.
Intel initially proposed FMA4 in AVX/FMA specification version 3 to supersede the 3-operand FMA proposed by AMD in SSE5. After AMD adopted FMA4, however, Intel canceled FMA4 support and reverted back to FMA3 in the AVX/FMA specification version 5
tak tak
SSD + HDD v RAID1
Tiskni
Sdílej: