Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Minule jsem tu řešil výběr nové PC sestavy. Na začátku jsem měl základní představu o komponentech, které bych si koupil, ale nakonec jsem svůj postoj zcela přehodnotil a zvolil raději kvalitnější komponenty na základě rad lidu komentujícího můj předchozí zápisek. Počítač mi v pátek přivezli a už jsem ho stihnul trochu potrápit, tak se jdu pochlubit se svými zjištěními.
Pořídil jsem si domů následující sestavu:
Zde si čtenáři mého minulého postu můžou všimnout, na které jejich rady jsem dal a pokud se tam vidíte, tak vám patří můj velký dík. Jinak zbytek - grafickou kartu, disky, mechaniku a čtečku - jsem vzal z původního kompa. Časem tam dokoupím lepší...
Čekal jsem, že mi dorazí zásilka vážící zhruba tak 8 kg; že to nebude monstrum, který váží 20 kg, jako můj předchozí komp v bigtoweru. No, spletl jsem se, vážilo to přes 18 kg, protože ten case ač je "midi", tak je to pěkný tlouštík a příliš plastu na něm nenajdete - zkrátka je to skříň jako prase, z toho mám radost. Už od výrobce 3 velký větrníky, které mají vzadu vyvedený regulátor otáček.
Co mě ovšem dost zarazilo bylo to, že když jsem do desky zastrčil grafickou kartu, tak jsem ji nemohl přišroubovat, neboť se zdá jako kdyby deska byla o kousek víc vpravo (při pohledu na case z boku), než by měla být. A skutečně to není grafickou kartou, protože se zvukovkou a síťovkou jsem měl stejný problém. Prostě jsem je tam musel nechat viset. Není to až taková tragédie, ale nadšenej z toho nejsem.
Protože jsem pošuk, tak ještě než to vůbec poprvé mohlo zkusit naběhnout, tak jsem vletěl do BIOSu, nastavil děličku RAM tak, abych využil vysoký takt těch pamětí a lehce jsem pozlobil násobič - schválně co se stane. No, naběhlo to, ale nějak jsem se nemohl dostat do linuxu, šly jen widle, které tu mám na hry Nebudu tu rozebírat do detailu jak jsem se to snažil opravit a rovnou řeknu, že jsem se na domácím desktopu vrátil k Gentoo, pač jakej lepší způsob testování stability si dovedete představit, co?
Po instalaci, která byla teda až chlípně rychlá, jsem šel znova pozlobit násobič a to se několikrát opakovalo, až jsem došel k jakémusi stropu, za který nelze jít dál bez zvýšení napětí; je to zhruba 4,6 GHz. Zde jsem ovšem již narazil na mírnou nestabilitu - nevím zda je to způsobené tím, že to box chladič neuchladí, extrémním profilem u RAM nebo že je to prostě moc na výchozí napětí, ale každopádně jsem se vrátil na 4,4 GHz a tam prozatím zůstanu (update: už 3 měsíce mi to takto stabilní běží).
Během testování jsem narazil na zajímavou věc. Když jsem to fakt přehnal a snažil se nastavit násobič 48 při výchozím napětí, tak už se mu to fakt nelíbilo. Myslel jsem, že to chcíplo a budu muset resetovat BIOS, ale naběhlo to znova a pak to zase chcíplo. To se ještě jednou opakovalo a potom to naběhlo s posledním funkčním nastavením. Prostě to párkrát zkusil a pak to vzdal - to mě potěšilo, aspoň jsem to nemusel rozebírat.
Další věc, která mě zajímala, byl ovladač senzorů pro Linux, hlavně teda kvůli regulaci větráku na chladiči CPU přes PWM. Vypadalo to docela bledě, ale nakonec jsem zjistil, že to funguje skvěle, když se načte modul it87 s parametrem force_id=0x8721, pokud máte jádro aspoň 2.6.37. Od verze 3.3 by toto již nemělo být potřeba. Díky tomu jsem mohl opět začít používat program, kterej jsem sám napsal: fancontrol-ng. Je to psaný v C a umí to řídit rychlost otáček ventilátoru na základě teplot ze dvou senzorů (například CPU a M/B). Jelikož je ten procák v idle opravdu spořivej a není potřeba, aby se větrák točil, tak se to fakt hodí. A je to podle mě lepší než bashová obluda dodávaná k lm_sensors.
Co jsem moc nezkoušel je rozchození integrovaný síťovky (Realtek RTL8111/8168B). Nešlo to samo od sebe jako všechno ostatní, pár mým pokusům to úspěšně odolalo, tak jsem prostě zapojil PCI síťovku, kterou jsem si kdysi pořídil a dál jsem to zatím neřešil.
Celkově si to chválím, je to výkonný jako blázen (rasterbar-libtorrent zkompilovanej pod minutu, gcc za 10 minut a paralelní bz2 komprese linux-3.3-rc1 trvala dokonce jen 10 sekund...), ale fakt potřebuju víc RAM a lepší GPU. Ze srandy jsem si nechal ve Windows 7 vygenerovat experience index a dostal jsem 7,9 (maximum) za RAM a 7,5 za CPU. Nejslabším článkem byly disky za 5,9. Časem pořídím nějaký brutální SSD na systém; teď když už mám konečně řadič SATA 6 Gb/s, tak to má význam.
Jo a vymejšlel jsem hostname. Dříve jsem měl dost neoriginální amd64, tak teď mě jako první napadlo "sandy bitch" dle architektury, ale nakonec je to jen sandy.
Tiskni
Sdílej:
Mohl bys vyzkoušet, jak je na tom bootování z jiného než výchozího zařízení při nastaveném heslu do SETUPu?
Když jsem naposledy (pár let zpátky) kupoval desku od Gigabytu, tak když jsem v SETUPu nastavil bootování jen z pevného disku a přístup k SETUPu ochránil heslem, tak přesto bylo možné po POSTu stiskem F11 (nebo tak nějak) nabootovat třeba z DVD mechaniky, aniž bych byl nucen zadat heslo.
Když jsem výrobci napsal, že mají BIOS nějaký rozbitý, tak se akorát PR oddělení vzmohlo na odpověď, že to předá dál.
Naštěstí je na desce TPM, takže jsem jej použil k zašifrování celého kořenového systému, takže si může bootovat kdokoliv, cokoliv chce, a stejně mu to bude na nic. Ale i tak mě to docela naštvalo. Čekal bych trochu více testování.
A jéje. Ten Watzke má zas lepší komp než já! No co, ještě pořád mám lepší grafiku Ať šlape!
To nejspíš i několikátej
Jen abych se zas netěšil předčasně ...