Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jinak ano, o Btrfs se ví, že když dojde místo, chová se hrozně divně (a taky že dochází místo i když tam hafo místa ještě je - zní to divně, ale viz google nebo si to zkusJo, s tím mám osobní zkušenost. Zkoumal jsem, co s tím, ale ty utility pro btrfs, co tu mám, neumí prakticky nic (nebo umí, ale nechtějí to dát najevo)
ale jeste me nepostihla takova katastrofa ktera by me donutila nejak zvlast resit zalohovani. kdyby se melo neco stat tak je to vsechno pryc a uz se to nikdy nevrati (na druhou stranu by to zadna skoda nebyla) ...
Jednoducha rada:
Zalohovat zalohovat zalohovat ......
Budto pomoci dd, cp, gzip .... a podobnych nastroju + nejake skripty ci pouzit nejaky komercni nastroj.
Mate- li v pc disk WD tak muzete pouzit vytvorene live cd (ci boot usb flash) z aplikace acronis jez je pro majitele disku WD zdarma.
True image skutecne umi zalohovat i Linux FS. Zalohy lze vsak ulozit pouze na diskovy oddil s FAT32 ci NTFS
Skutecne je vyzadovan HDD od WD, jinak live system nenabehne. Nastesti to jde i tak ze pripojite externi USB HDD stejnojmenneho vyrobce, system jej detekuje, nabehne a uz muzete zalohovat a obnovovat jakekoli disky ci jejich oddily.
Aktualni verze je postavena na Acronis True Image Home 2009.
na to opravdu dulezity mi staci 1 DVD
True image dosti komprimuje a system oddil s hafo programama se vejde do nekolika GB.
Moznost rychle obnovy je k nezaplaceni.
Podpora windows i Linux systemu jej primo predurcuje k tomu jej mit k ruce v podobe boot CD. Je to zdarma a licencne v poradku.
1 TB HDD stoji pouhe cca 2000,- (externi USB cca 2500,-) to je jak nic.
Pravda nejdulezitejsi veci maji nejmensi velikost (datovou mysleno) - takoveto porekadlo.
To me staci to nahrat nekam na vice ftp ci jako prilohy mailu - nemam nic tajneho ci osobniho v podobe nejakych dat.
nemam nic tajneho ci osobniho v podobe nejakych dat.I kdyby si měl, tak se to dá vždycky zašifrovat a zálohovat bezpečně jen ten šifrovací klíč
Samozrejme ze komprimovane soubory (mp3, avi ....) uz nejde vice zkomprimovat.
Ztrata takovychto dat neni az tak bolestiva vsak. Navic opravdu cenne kusy se daji nekam zkopirovat.
Horsi je zhavarovany perfektne odladeny system (jakykoli) a ona "mala" nejdulezitejsi data.
Jo a navic Acronis recovery boot nastroje jsou postaveny na Linux kernelu, busyboxu.
Jejich pouziti jiste zadneho linuxare neurazi.
Nema z tohoto pohledu nic navic.
Jen uzivatelske rozhrani jednoucelove naprogramovane.
Jinak nic.
Nemám rád komerční utility tam, kde nejsou třeba. Už docela dlouho k naprosté spokojenosti používám Clonezilla live (s velkým harddiskem v externím boxu, který je mimo samotného zálohování fyzicky odpojený jak od počítače, tak od elektrické sítě).
To ale z časových důvodů dělám jen tak jednou za měsíc. Na ten samý disk proto ještě v podstatně kratších intervalech zálohuju jen samotná data rdiff-backupem (takže je k dispozici historie záloh + je ohlídaná konzistence záloh, protože rdiff-backup si uchovává kontrolní součty zálohovaných dat).
Pro případ nějaké živelné pohromy, krádeže apod. podobným způsobem zálohuju i na další disky, které jsou fyzicky uloženy úplně jinde. A tak jednou ročně dělám zálohu i na DVD-R (opět uložená geograficky vzdáleně), aby byl k dispozici navždy neměnný historický snímek dat na nemagnetickém médiu (pro strýčka Příhodu...)
Tiskni
Sdílej: