Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 18:57
Každý článek (dokonce i zápis blogu) v abíčku nabízí čtenářům možnost právě přečtený výtvor ohodnotit. Proč tedy skoro nikdo nehodnotí, ačkoliv jinak se anket a diskusí učastní spousta lidí? Něco mě napadlo.
Hodnocení, zvláště jednou jedinou známkou, je pro většinu lidí emotivní akt, který vyjadřuje, jaký v nich článek zanechal dojem. Takový dojem je nejsilnější v okamžiku po dočtení článku, ve chvíli, kdy oči opouštějí poslední řádku.
A kam tady v abíčku padnou? Nikoliv na Hodnocení, ale na Související články (někdy opravdu dlouhý blok).
Jakožto krok druhý hledají oči diskusi pod článkem nebo chce čtenář rychle sdělit slovně dojem vlastní - a tak položku "Hodnocení" mezi těmito dvěma bloky (Souvisejícími články a Diskusí) ergnomicky přeskočí. Schválně jsem si to teď zkusil na pár článcích z poslední doby: opravdu, abych zakotvil očima u "Hodnocení", musím se vědomě nutit.
Vím z vlastní zkušenosti, že umístit optimálně na stránku všechny možné elementy není jednoduché. Možná, že změnit položku hodnocení tak, jak bych navrhl já, nepřinese přes můj idealismus žádné ovoce ("nebyl to Cimrman, kdo dokázal, že vyfukováním tabákového dýmu do vody zlato nevzniká?"). Nabízím to jen jako námět (např. i k diskusi):
Položka "Hodnocení" by měla být umístěna bezprostředně po posledním řádku článku. Tam (pomineme-li ty, kteří články nečtou do konce... ale hodnotit na začátku taky není dobré řešení :) má největší naději na zachycení bezprostředního dojmu čtenáře.
Dále bych tuto položku neoznačoval jen prostě "Hodnocení". Čtenář v prvním momentu nezaregistruje, že se po něm něco chce. Zatímco anketa obsahuje otázku, a tedy se na anketu reaguje živě, položka "Hodnocení" se tváří jako nějaký nezávislý měřák, který ukazuje stav a počet hlasů. Než vám dojde, že taky můžete kliknutím hlasovat, už jste dávno očima u diskuse.
Závěr: Výzva k hodnocení by měla být přímá otázka čtenáři. Např.: Jak se vám líbil tento článek? Ohodnoťte stupnicí od 0 (nejhorší) do 3 (nejlepší)!
Takový experiment by si vyžádal pouze formální úpravy nynějšího systému. Kdyby to bylo proveditelné, asi bych raději uvítal něco jako anketu se třemi nebo více otázkami, např.:
Co vy na to? Má to smysl podat jako "návrh na vylepšení"?
Tiskni
Sdílej:
Hodnotiť blogy by som sa podujal ak a) sú veľmi vtipné alebo b) majú skutočne hlbokú myšlienku a sú dobre podané.
Možno som príliš náročný, ale také zápisy sú skôr výnimkou ako pravidlom.
To všetko samozrejme platí o kladnom hodnotení. Pre záporné hodnotenie je to inak. Záporne som ohodnotil asi len 2 zápisky od JXP. Stáva sa to vtedy ak autor vyvoláva flamewar a použije pri tom do očí bijúce nepravdivé informácie a FUD. Ale v princípe som za to, aby sa nesúhlasné názory radšej rozdiskutovali - snáď to diskutujúcich niečomu naučí.
Zmena layout-u by významnú zmenu, podľa mňa, nepriniesla. Ukazovateľ hodnotenia 'vidím' aj tam kde je.
IMHO nejdulezitejsim kriteriem, ktere (alespon pro me - co ostatni?) rozhoduji, co cist a co ne, je nikoli tema, odvetvi nebo zanr, ale osoba autora. Nekteri lide jsou zarukou kvality at uz pisi o cemkoli, nekteri naopak.Jenze jmeno autora u clanku vidis predem. Vidis i vysledek "hodnoceni" - problem je v tom, ze hodnoceni neni momentalne reprezentativni, protoze hlasuje moc malo lidi (v pomeru ke ctenarum), tj. jeden zaporny nebo kladny hlas ma objektivne nadmernou vahu. Kdyz by hlasovalo dejme tomu aspon 100 lidi (viz ostatni ankety jen u blogu, to neni nerealne cislo), bylo by hodnoceni smerodatnejsi. Daly by se take nejak zebrickovat napr. ty nejkvalitnejsi clanky apod. Kdyz chces clanky od jednoho autora, najdi si je podle profilu: jsou tam vsechny, vcetne zpravicek. Nejde mi o to, zavadet dalsi skatulkovani, pouze o fungovani neceho, co uz tu je (ale nefunguje).
problem je v tom, ze hodnoceni neni momentalne reprezentativni, protoze hlasuje moc malo lidi (v pomeru ke ctenarum), tj. jeden zaporny nebo kladny hlas ma objektivne nadmernou vahu.Problem je, ze kdyz uvazime, ze IMO duvodem vzniku teto diskuse byla moznost odfiltrovavat blogy, ktere nechceme cist, tak se v teto oblasti neda mluvit o nejake "reprezentativnosti". Nemerime nejakou objektivni velicinu, hodnoceni je relativni, o co ma zajem jeden muze byt totalne nezajimave pro jineho (plati i pro clanky). Priklad - vysledkem hodnoceni blogu mnou a panem Plesingerem bude asi prumer, naprosto neuzitecny pro oba z nas. Nechci delat chytreho, ale uz jsem pracoval jako analytik v oblasti sociologickeho pruzkumu / pruzkumu trhu, a snad se da rict, ze "to mam ve voku". Vystupem hodnoceni, kde misto jednoznacneho hodnoticho kriteria je siroke heterogenni pole mnoha moznych vzajemne souvisejicich az zcela kontradiktornich hodnoticich kriterii (coz pro blogy bude platit jeste mnohem vic nez pro clanky), bude bohuzel vzdy naprosto neuzitecny sum. Uz jsem napsal, jak pro filtrovani blogu pouzivam neuronovou sit. To mi staci, jen jsem proste zminil dalsi vec co by pro me osobne byla smysluplna pro filtrovani blogu - mit moznost vyfiltrovat blogy nejen podle autoru, ktere vysoce hodnotim ja, ale relativne k vaze, kterou prikladam napriklad vam, i blogy autoru, ktere vysoce hodnotite vy. Jak uz jsem psal vyse, vas puvodni navrh povazuju za rovnez uzitecny - s mym nazorem se ten vas nijak nevylucuje, spis jsem jen chtel k vasemu "objektivnimu" hodnoceni doplnit moznost "personalizovaneho" hodnoticiho systemu (ktery - pokud netrvame na moznosti filtrovat i podle hodnoceni nasich "autorit" - muze mit kazdy implementovany ve sve hlave tak jak to pouzivam ja - v tom s vama souhlasim, IMO opravdu staci pouze "videt autora" - coz bych btw privital uz na titulce abicka.
ten autor se objevi pri najeti mysi nad jmeno zapisku.Jejda, to mi uniklo - to jsem ale trumbera. Dikes.
Nikdy jsem nějak nepochopil jaký smysl má hodnocení osobních poznatků, osobních pocitů. Nějak nechápu k čemu to vede.Asi protoze nejde o hodnoceni pocitu. Ale nedivim se vam, tohle nedochazi asi vetsine lidi. I kazdy zapis do blogu je text, ktery muze byt zajimavy, vtipny, muze nastvat nebo potesit, poucit... - kazdopadne "hodnoceni" asi puvodne nemelo slouzit k potirani nazoru autora, ale k oceneni jeho "literarnich" schopnosti. Alespon tak je to v "blogosfere" vseobecnym zvykem. Bohuzel vetsina lidi hlasuje o svych osobnich sympatii k pocitu ci myslence autora blogu, presne jak pisete, a tedy kvalita "zapisu" se podle hodnoceni nepozna. Asi to tu trpi tim, ze se tu schazi predevsim "IT" celadka, pro niz je (vetsinou) forma jen nepodstatna prazdna nadoba pro obsah - coz lze dokumentovat i na rade zapisu, i reakci. Lidi si neuvedomuji, ze i forma "prodava" obsah, ba co vic, ze je casto pro uspesnost sdeleni obsahu klicova. Kupodivu, ze zacatku se po hodnoceni blogu dost volalo, co si vzpominam... Asi to bylo z toho duvodu, aby se poznaly blogy nazorove "libive" a "zavrzenihodne". Co nadelam :)
A ještě mě napadá všetečná otázka. Kdo je ta literární autorita? Jste to vy? Nebo, někdo určený? Někdo vyvolený? Jaký to má smysl? Lidi buď oslovím, bez ohledu na formu a vyvolám v nich něco a nebo neoslovím a nestane se nic.Ta "literarni" autorita, tedy to, jestli se nejaky zapis libi nebo nelibi, je kazdy jeden ctenar. Jiste, ze budu hodnotit priznive zapisy takove, ktere me "oslovi" - jen se to nemusi kryt s tim, jestli me oslovi autoruv nazor ci myslenka pozitivne nebo negativne. Ona "forma" neni myslena az tak "formalne" (jako pravopis, preklepy), ale spis forma vyjadrovani myslenek. Muzu napsat: FRANTA JE KRETEEEEN!!!! a vsichni, co znaji Frantu, muj nazor podpori vysokym hodnocenim, i kdyz je to zapis hodny dementa. Nebo muzu napsat ironicky clanecek o tom, proc se mi Franta jevi "neco jako kreten", aniz si pomaham primitivismy. Takovy zapis by mohli ocenit i lide, kteri si mysli, ze Franta rozhodne neni kreten, mozna i Franta sam. Vynutit se to neda, to je na kulture komunity jak pisatelu, tak ctenaru, a krome toho si myslim, ze se da k takovemu stavu veci dospet pouze vyvojem, tj. priklady a priklady. Kdyz kvalitni prispevky prevazuji, pusobi to i na ostatni.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.