Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak koukám, že se objevila nová "služba", zejména pro ty návštěvníky portálu, kteří jsou postiženi touhou ukazovat, jakou kůlovou tapetu si právě připíchli a nakolik se jim povedlo zachytit v akci otáčení "kostkou", neřkuli průhlednost oken, nejlépe všech na všech, a pro oko ladné rozestavení "desktopu" tak, jak se to při normální práci pravděpodobně podaří jen zřídka.
[přidána anketa] Nedávno jsme si mohli ve zdejším blogu přečíst povzdech nad tím, že začátečníci se nezřídka vrhají do dobrodružství "svaté trojkombinace", tedy hledají, stahují a "ručně" kompilují programy pro své čerstvé linuxové instalace. Anebo si jen stahují připravené balíčky a instalují je jaksi mimo správce balíčků. Protože je k tomu navádějí ti zkušenější svými texty a návody.
V diskusi mě napadl návrh na úpravu sekce Software, který pak poněkud zapadl, proto ho teď znovu oprašuji a po spoustě keců, shrnujících ještě jednou problematiku, na konci textu znovu přednáším. Třeba mi k tomu něco napíšete, např. že (a proč) se mýlím.
Ponechme teď stranou windowsácký instinkt, který velí chovat se v Linuxu stejně jako při instalaci programů v nejrozšířenějším OS. Soustředím se na to, že bohužel i zdejší "abíčko" takové chování nováčků když ne přímo vyvolává, tak alespoň podporuje taky.
Tak se dnes sešlo několik zajímavých výročí. Za prvé tu máme podzim, třetí roční období, Slunce vstupuje astrologicky do znamení Vah. Letos také takto přesně začíná (už od včerejšího soumraku) židovský Nový rok, letos se zajímavým číslem 5767. No a protože na první den měsíce tišri se událo stvoření Adama a Evy (3760 let př. n. l. :), hned ten den stačili poprvé zhřešit, znáte to, překročením Božího zákazu sahat po ovoci stromu Poznání dobrého a zlého, a byli za to vykopnuti z Ráje, hned toho stačili alibisticky litovat, což také vzpomenutí hodno jest :)
Jistě jste si všimli, že se objevil u článků i blogů nový styl hodnocení (byť zatím oficiálně neohlášeno a tak asi ještě ve zkušebním provozu). Změna je pochopitelná, protože starý styl 0-3 využíval jen zlomek čtenářů. Bohužel, troufám si předpovědět, že ten nový na tom nebude lépe, ba ještě hůře. Čert je zakopaný v zatím nabízených možnostech.
Každý článek (dokonce i zápis blogu) v abíčku nabízí čtenářům možnost právě přečtený výtvor ohodnotit. Proč tedy skoro nikdo nehodnotí, ačkoliv jinak se anket a diskusí učastní spousta lidí? Něco mě napadlo.
Když jsem tak prohlížel hodnocení stupnicí 0-3 pod články a blogy, napadlo mě, že takové číselné stupnice trpí velmi malou až žádnou vypovídací hodnotou - že jsou v podstatě k ničemu.
němčiny, který jsem spáchal z úryvků známé knížky Hermanna Hesse, si dovoluji nabídnout zájemcům každý týden v sobotu v eXtempore.cz.