Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tak koukám, že se objevila nová "služba", zejména pro ty návštěvníky portálu, kteří jsou postiženi touhou ukazovat, jakou kůlovou tapetu si právě připíchli a nakolik se jim povedlo zachytit v akci otáčení "kostkou", neřkuli průhlednost oken, nejlépe všech na všech, a pro oko ladné rozestavení "desktopu" tak, jak se to při normální práci pravděpodobně podaří jen zřídka.
[přidána anketa] Nedávno jsme si mohli ve zdejším blogu přečíst povzdech nad tím, že začátečníci se nezřídka vrhají do dobrodružství "svaté trojkombinace", tedy hledají, stahují a "ručně" kompilují programy pro své čerstvé linuxové instalace. Anebo si jen stahují připravené balíčky a instalují je jaksi mimo správce balíčků. Protože je k tomu navádějí ti zkušenější svými texty a návody.
V diskusi mě napadl návrh na úpravu sekce Software, který pak poněkud zapadl, proto ho teď znovu oprašuji a po spoustě keců, shrnujících ještě jednou problematiku, na konci textu znovu přednáším. Třeba mi k tomu něco napíšete, např. že (a proč) se mýlím.
Ponechme teď stranou windowsácký instinkt, který velí chovat se v Linuxu stejně jako při instalaci programů v nejrozšířenějším OS. Soustředím se na to, že bohužel i zdejší "abíčko" takové chování nováčků když ne přímo vyvolává, tak alespoň podporuje taky.
Tak se dnes sešlo několik zajímavých výročí. Za prvé tu máme podzim, třetí roční období, Slunce vstupuje astrologicky do znamení Vah. Letos také takto přesně začíná (už od včerejšího soumraku) židovský Nový rok, letos se zajímavým číslem 5767. No a protože na první den měsíce tišri se událo stvoření Adama a Evy (3760 let př. n. l. :), hned ten den stačili poprvé zhřešit, znáte to, překročením Božího zákazu sahat po ovoci stromu Poznání dobrého a zlého, a byli za to vykopnuti z Ráje, hned toho stačili alibisticky litovat, což také vzpomenutí hodno jest :)
Jistě jste si všimli, že se objevil u článků i blogů nový styl hodnocení (byť zatím oficiálně neohlášeno a tak asi ještě ve zkušebním provozu). Změna je pochopitelná, protože starý styl 0-3 využíval jen zlomek čtenářů. Bohužel, troufám si předpovědět, že ten nový na tom nebude lépe, ba ještě hůře. Čert je zakopaný v zatím nabízených možnostech.
Každý článek (dokonce i zápis blogu) v abíčku nabízí čtenářům možnost právě přečtený výtvor ohodnotit. Proč tedy skoro nikdo nehodnotí, ačkoliv jinak se anket a diskusí učastní spousta lidí? Něco mě napadlo.
Když jsem tak prohlížel hodnocení stupnicí 0-3 pod články a blogy, napadlo mě, že takové číselné stupnice trpí velmi malou až žádnou vypovídací hodnotou - že jsou v podstatě k ničemu.
němčiny, který jsem spáchal z úryvků známé knížky Hermanna Hesse, si dovoluji nabídnout zájemcům každý týden v sobotu v eXtempore.cz.