Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem tak prohlížel hodnocení stupnicí 0-3 pod články a blogy, napadlo mě, že takové číselné stupnice trpí velmi malou až žádnou vypovídací hodnotou - že jsou v podstatě k ničemu.
A to hlavně z toho důvodu, že se reálně používá pouze její horní část (interval 2-3). Už jen to, že autor článek napsal, si zasluhuje podle většiny hodnotících nejméně známku 2. U blogů čert to vem, ale u článků, jejichž vydávání je redigované, by měl být samotný fakt relativně slušného článku spíše samozřejmostí než zásluhou hodnou zvláštního ocenění.
Přirozeně tedy nadšený neuvědomělý hodnotitel samou radostí nad článkem o oblíbené (či jinak "cool") distribuci či oblíbeného autora zakliká automaticky na trojku, zatímco díky osobní averzi k témuž jiný raději na palec dolů. V celkově velmi málo aplikovaném hodnocení (ani ne procento z celkových čtenářů) pak nemá seriózní přístup k hodnocení prakticky žádnou cenu.
Možná je to složité naprogramovat, ale zajímavější by byla aspoň u článků malá hodnotící tabulka se slovním hodnocením, podobná např. anketě, nabízející patřičně odladěnou (přívětivému publiku tohoto portálu přizpůsobenou) stupnici. Tedy ne článek byl "špatný" či "dobrý", ale spíše
A tak dále a tak podobně. Možná by tyhle tři varianty stačily, a až z těch by se pak skládalo celkové (dejme tomu číselné) hodnocení. Takové hodnocení spíše apeluje na reflexi čtenáře než na jeho instinkty (palec nahoru, palec dolů) a zároveň rezignuje na explicitně negativní soudy, které se v publiku AbcLinuxu stejně nedají očekávat. V takovém případě by snad mohlo být hodnocení i jakýmsi vodítkem pro autory (i redakci), což dosavadní palcové (číselné) rozhodně není.
PS. Ano, já vím, že v komentářích a čtenářských ohlasech se většinou články hodnotí slovně a z různých aspektů, jen jsem se zabýval smyslem a výpovědí funkce "hodnocení".
Tiskni
Sdílej:
Co vyjadřuji tím, že dám článku hodnotu 0 (1,2,3)?V blogu asi casto, jestli s autorem souhlasis ci nikoliv :P
Já právě nejsem schopnej ani vyparsovat to číselné hodnocení (proto volám po grafice), natož to průměrovat a vážit počtem hlasujících...Když vezmeš jako zdroj stránku souhrn, tak tam (ve zdrojáku HTML) všechna čísla najdeš. Hodnocení i počet hlasujících (a autora/blog také).