Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Co přesně jste od něj četl, na základě čeho to tvrdíte? Alchymista se mi líbil.
Nakladatelé si představují e-book jako grafické pdf (kdyby bylo alespoň upravené).Jestli by nejlepší akce pro rozvoj e-čtení nebylo věnovat všem nakladatelům (co o tom rozhodují) nějakou tu čtečku, ať si zkusí něco ze své produkce a) získat a b) přečíst. Osobně fakt vidím budoucnost (pro mě jako zákazníka) v tom, že si s papírovým vydáním koupím v ceně zároveň ebook (ve všech rozšířených formátech), případně o něco málo levnější ebook (ale ne o moc, protože nemuset platit poštovné a tahat a skladovat se s papírem je vlastně taky bonus)
zase neco nejde s pdf - a pritom je xkesh jeden z tech co znam, co bezne umi rict o co jde , opravdu to nechapu.To bude tím, že nejde o vysvětlovací blog :) PDF je často problém na dnes standardní čtečce s displejem 6", protože text se buď nevejde anebo jsou písmenka příliš malinká. Některé čtečky si s tím tak či onak zkoušejí poradit, případně se dá PDF nějakými nástroji převádět, ale pohodlné to moc není a výsledek závisí jak na kvalitě podkladového PDF, tak na kvalitě převodních postupů. Zkrátka koupit si ebook dostupný pouze v PDF dnes znamená připravit se o hlavní bonus z toho, že si to čtete nikoliv na notebooku, ale ve speciální čtečce. Takže jde to, ale dře to - a když už si ebook jednou koupím, tak proč by to nemělo jít hladce.
- kdyz si to clovek koupi u amazonu, tak si muze stahovat ty jejich knihy. ale: -- maj jich jen 620000 - je to anglicky, cinsky , kolik ceskyČesky prakticky nic (hehe, teď koukám, přece: Steve Jobs a Kurtizána a psychoanalytik :). Můžete si ale stahovat knihy od českých prodejců... tedy pokud je mají k dispozici, viz zápisek výše.
-- urcite to stahnuti neco stojiNěco stojí koupit si ebook. Stáhnutí nestojí nic. Poslat přes wi-fi nestojí nic (musíte být k nějaké wi-fi připojen). Poslat přes integrované 3G mobilní připojení něco stojí (asi 1 cent?), ale musíte to připojení mít.
-- je mozno si stahnout i jine knihy odjinudSamozřejmě. Například to můžete otestovat na volně dostupné literatuře (vypršela autorská práva a někdo to připravil), třeba z Městské knihovny Praha kompletní Čapek a další.
-- co kdyz se ctecka rozbije - je vsechno stahnute, koupene fucVšechno si můžete obvykle stáhnout kamkoliv (i ze čtečky), takže i do počítače. Ale když si ebook koupíte, tak většinou prodejci nabízejí "doživotní" možnost stáhnout si to znovu (zařídí vám jakousi e-knihovnu spojenou s vaším účtem, kde jsou všechny ebooky, které jste si kdy koupil). Nevím, jak to bude, až jim třeba vyprší práva nebo zkrachují...
- ... dalsi hinty, na co je treba dat bacha ...Nezapomenout pro čtení na nevirtuální realitu, protože nosit si s sebou pár stovek knížek v kapse je někdy dost svůdné :)
To bude tím, že nejde o vysvětlovací blog :) PDF je často problém na dnes standardní čtečce s displejem 6", protože text se buď nevejde anebo jsou písmenka příliš malinká. Některé čtečky si s tím tak či onak zkoušejí poradit, případně se dá PDF nějakými nástroji převádět, ale pohodlné to moc není a výsledek závisí jak na kvalitě podkladového PDF, tak na kvalitě převodních postupů.Kupř pro mne to byl důvod koupit jetBook Color, na kterém lze díky rozlišení 1600x1200 pdf soubory číst obstojně. Maximálně je některé oboustraně skenované knihy nutné pootočit. Ale pochopitelně nativní formát pro čtečku je z hlediska úspory energie při čtení mnohem lepší. A ještě k dělení čteček - nedělíme na černobílé s e-inkem a "normální", ale na ty s inkoustem (a delší výdrží) a ty s LCD displejem co vydrží stejné prd jako notebook. Tudíž než "čtečku" s LCD, to už raději koupit notebook co lze použít i jako tablet.
A ještě k dělení čteček - nedělíme na černobílé s e-inkem a "normální", ale na ty s inkoustem (a delší výdrží) a ty s LCD displejem co vydrží stejné prd jako notebook. Tudíž než "čtečku" s LCD, to už raději koupit notebook co lze použít i jako tablet.a hlavne e-ink se krasne cte i na hodne prudkem slunci.. proste jak papir.. s LCD se to vubec neda srovnavat..
Farieb je 4096. Navyše tá krabica nebeží na Linuxe, ale na nejakom emdebbed m$ windowse, podľa nálepok na chrobákoch po odobratí spodného krytu.Ano, v tomhle ti musím dát bohužel za pravdu. Ovšem pokud jde o rozlišení, tak to těch 1600x1200 skutečně má - vyzkoušel jsem to. Pokud se totiž vrazí obrázek přímo do html, tak to neresizuje, tak jako PDF, ale zobrazí 1:1. Je-li větší, tak se na ten displej nevejde.