Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Co přesně jste od něj četl, na základě čeho to tvrdíte? Alchymista se mi líbil.
Nakladatelé si představují e-book jako grafické pdf (kdyby bylo alespoň upravené).Jestli by nejlepší akce pro rozvoj e-čtení nebylo věnovat všem nakladatelům (co o tom rozhodují) nějakou tu čtečku, ať si zkusí něco ze své produkce a) získat a b) přečíst. Osobně fakt vidím budoucnost (pro mě jako zákazníka) v tom, že si s papírovým vydáním koupím v ceně zároveň ebook (ve všech rozšířených formátech), případně o něco málo levnější ebook (ale ne o moc, protože nemuset platit poštovné a tahat a skladovat se s papírem je vlastně taky bonus)
zase neco nejde s pdf - a pritom je xkesh jeden z tech co znam, co bezne umi rict o co jde , opravdu to nechapu.To bude tím, že nejde o vysvětlovací blog :) PDF je často problém na dnes standardní čtečce s displejem 6", protože text se buď nevejde anebo jsou písmenka příliš malinká. Některé čtečky si s tím tak či onak zkoušejí poradit, případně se dá PDF nějakými nástroji převádět, ale pohodlné to moc není a výsledek závisí jak na kvalitě podkladového PDF, tak na kvalitě převodních postupů. Zkrátka koupit si ebook dostupný pouze v PDF dnes znamená připravit se o hlavní bonus z toho, že si to čtete nikoliv na notebooku, ale ve speciální čtečce. Takže jde to, ale dře to - a když už si ebook jednou koupím, tak proč by to nemělo jít hladce.
- kdyz si to clovek koupi u amazonu, tak si muze stahovat ty jejich knihy. ale: -- maj jich jen 620000 - je to anglicky, cinsky , kolik ceskyČesky prakticky nic (hehe, teď koukám, přece: Steve Jobs a Kurtizána a psychoanalytik :). Můžete si ale stahovat knihy od českých prodejců... tedy pokud je mají k dispozici, viz zápisek výše.
-- urcite to stahnuti neco stojiNěco stojí koupit si ebook. Stáhnutí nestojí nic. Poslat přes wi-fi nestojí nic (musíte být k nějaké wi-fi připojen). Poslat přes integrované 3G mobilní připojení něco stojí (asi 1 cent?), ale musíte to připojení mít.
-- je mozno si stahnout i jine knihy odjinudSamozřejmě. Například to můžete otestovat na volně dostupné literatuře (vypršela autorská práva a někdo to připravil), třeba z Městské knihovny Praha kompletní Čapek a další.
-- co kdyz se ctecka rozbije - je vsechno stahnute, koupene fucVšechno si můžete obvykle stáhnout kamkoliv (i ze čtečky), takže i do počítače. Ale když si ebook koupíte, tak většinou prodejci nabízejí "doživotní" možnost stáhnout si to znovu (zařídí vám jakousi e-knihovnu spojenou s vaším účtem, kde jsou všechny ebooky, které jste si kdy koupil). Nevím, jak to bude, až jim třeba vyprší práva nebo zkrachují...
- ... dalsi hinty, na co je treba dat bacha ...Nezapomenout pro čtení na nevirtuální realitu, protože nosit si s sebou pár stovek knížek v kapse je někdy dost svůdné :)
To bude tím, že nejde o vysvětlovací blog :) PDF je často problém na dnes standardní čtečce s displejem 6", protože text se buď nevejde anebo jsou písmenka příliš malinká. Některé čtečky si s tím tak či onak zkoušejí poradit, případně se dá PDF nějakými nástroji převádět, ale pohodlné to moc není a výsledek závisí jak na kvalitě podkladového PDF, tak na kvalitě převodních postupů.Kupř pro mne to byl důvod koupit jetBook Color, na kterém lze díky rozlišení 1600x1200 pdf soubory číst obstojně. Maximálně je některé oboustraně skenované knihy nutné pootočit. Ale pochopitelně nativní formát pro čtečku je z hlediska úspory energie při čtení mnohem lepší. A ještě k dělení čteček - nedělíme na černobílé s e-inkem a "normální", ale na ty s inkoustem (a delší výdrží) a ty s LCD displejem co vydrží stejné prd jako notebook. Tudíž než "čtečku" s LCD, to už raději koupit notebook co lze použít i jako tablet.
A ještě k dělení čteček - nedělíme na černobílé s e-inkem a "normální", ale na ty s inkoustem (a delší výdrží) a ty s LCD displejem co vydrží stejné prd jako notebook. Tudíž než "čtečku" s LCD, to už raději koupit notebook co lze použít i jako tablet.a hlavne e-ink se krasne cte i na hodne prudkem slunci.. proste jak papir.. s LCD se to vubec neda srovnavat..
Farieb je 4096. Navyše tá krabica nebeží na Linuxe, ale na nejakom emdebbed m$ windowse, podľa nálepok na chrobákoch po odobratí spodného krytu.Ano, v tomhle ti musím dát bohužel za pravdu. Ovšem pokud jde o rozlišení, tak to těch 1600x1200 skutečně má - vyzkoušel jsem to. Pokud se totiž vrazí obrázek přímo do html, tak to neresizuje, tak jako PDF, ale zobrazí 1:1. Je-li větší, tak se na ten displej nevejde.