Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
Co přesně jste od něj četl, na základě čeho to tvrdíte? Alchymista se mi líbil.
Nakladatelé si představují e-book jako grafické pdf (kdyby bylo alespoň upravené).Jestli by nejlepší akce pro rozvoj e-čtení nebylo věnovat všem nakladatelům (co o tom rozhodují) nějakou tu čtečku, ať si zkusí něco ze své produkce a) získat a b) přečíst. Osobně fakt vidím budoucnost (pro mě jako zákazníka) v tom, že si s papírovým vydáním koupím v ceně zároveň ebook (ve všech rozšířených formátech), případně o něco málo levnější ebook (ale ne o moc, protože nemuset platit poštovné a tahat a skladovat se s papírem je vlastně taky bonus)
zase neco nejde s pdf - a pritom je xkesh jeden z tech co znam, co bezne umi rict o co jde , opravdu to nechapu.To bude tím, že nejde o vysvětlovací blog :) PDF je často problém na dnes standardní čtečce s displejem 6", protože text se buď nevejde anebo jsou písmenka příliš malinká. Některé čtečky si s tím tak či onak zkoušejí poradit, případně se dá PDF nějakými nástroji převádět, ale pohodlné to moc není a výsledek závisí jak na kvalitě podkladového PDF, tak na kvalitě převodních postupů. Zkrátka koupit si ebook dostupný pouze v PDF dnes znamená připravit se o hlavní bonus z toho, že si to čtete nikoliv na notebooku, ale ve speciální čtečce. Takže jde to, ale dře to - a když už si ebook jednou koupím, tak proč by to nemělo jít hladce.
- kdyz si to clovek koupi u amazonu, tak si muze stahovat ty jejich knihy. ale: -- maj jich jen 620000 - je to anglicky, cinsky , kolik ceskyČesky prakticky nic (hehe, teď koukám, přece: Steve Jobs a Kurtizána a psychoanalytik :). Můžete si ale stahovat knihy od českých prodejců... tedy pokud je mají k dispozici, viz zápisek výše.
-- urcite to stahnuti neco stojiNěco stojí koupit si ebook. Stáhnutí nestojí nic. Poslat přes wi-fi nestojí nic (musíte být k nějaké wi-fi připojen). Poslat přes integrované 3G mobilní připojení něco stojí (asi 1 cent?), ale musíte to připojení mít.
-- je mozno si stahnout i jine knihy odjinudSamozřejmě. Například to můžete otestovat na volně dostupné literatuře (vypršela autorská práva a někdo to připravil), třeba z Městské knihovny Praha kompletní Čapek a další.
-- co kdyz se ctecka rozbije - je vsechno stahnute, koupene fucVšechno si můžete obvykle stáhnout kamkoliv (i ze čtečky), takže i do počítače. Ale když si ebook koupíte, tak většinou prodejci nabízejí "doživotní" možnost stáhnout si to znovu (zařídí vám jakousi e-knihovnu spojenou s vaším účtem, kde jsou všechny ebooky, které jste si kdy koupil). Nevím, jak to bude, až jim třeba vyprší práva nebo zkrachují...
- ... dalsi hinty, na co je treba dat bacha ...Nezapomenout pro čtení na nevirtuální realitu, protože nosit si s sebou pár stovek knížek v kapse je někdy dost svůdné :)
To bude tím, že nejde o vysvětlovací blog :) PDF je často problém na dnes standardní čtečce s displejem 6", protože text se buď nevejde anebo jsou písmenka příliš malinká. Některé čtečky si s tím tak či onak zkoušejí poradit, případně se dá PDF nějakými nástroji převádět, ale pohodlné to moc není a výsledek závisí jak na kvalitě podkladového PDF, tak na kvalitě převodních postupů.Kupř pro mne to byl důvod koupit jetBook Color, na kterém lze díky rozlišení 1600x1200 pdf soubory číst obstojně. Maximálně je některé oboustraně skenované knihy nutné pootočit. Ale pochopitelně nativní formát pro čtečku je z hlediska úspory energie při čtení mnohem lepší. A ještě k dělení čteček - nedělíme na černobílé s e-inkem a "normální", ale na ty s inkoustem (a delší výdrží) a ty s LCD displejem co vydrží stejné prd jako notebook. Tudíž než "čtečku" s LCD, to už raději koupit notebook co lze použít i jako tablet.
A ještě k dělení čteček - nedělíme na černobílé s e-inkem a "normální", ale na ty s inkoustem (a delší výdrží) a ty s LCD displejem co vydrží stejné prd jako notebook. Tudíž než "čtečku" s LCD, to už raději koupit notebook co lze použít i jako tablet.a hlavne e-ink se krasne cte i na hodne prudkem slunci.. proste jak papir.. s LCD se to vubec neda srovnavat..
Farieb je 4096. Navyše tá krabica nebeží na Linuxe, ale na nejakom emdebbed m$ windowse, podľa nálepok na chrobákoch po odobratí spodného krytu.Ano, v tomhle ti musím dát bohužel za pravdu. Ovšem pokud jde o rozlišení, tak to těch 1600x1200 skutečně má - vyzkoušel jsem to. Pokud se totiž vrazí obrázek přímo do html, tak to neresizuje, tak jako PDF, ale zobrazí 1:1. Je-li větší, tak se na ten displej nevejde.