Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Asi protože si to necháme líbit.
Tiskni
Sdílej:
Sak jo. Vzdyd cesky clovicek je typicky natolik arogantni a on na to prece ma. Prece nebude ze sebe delat socku.
Operatori jsou predrazeni, nabizeji zastarale GSM technologie, ktere pred mnoha lety opustila armada kvuliva zastaralosti. Datove tarify jsou nepouzitelne a rovnez predrazene.
A proc to vsechno ?
No protoze v nasi globalni vesnici je vetsina lidi povahy "my na to mame" a tak proto je vse tak spatne a drahe neb uzasny cesky clovicek na to prece ma.
Sam mobilni technologie nevyuzivam kvuliva zastaralosti a neadekvatni cene.
Noviny nekupuji pac vse co se v nich pise je drive na netu a zadara.
No protoze v nasi globalni vesnici je vetsina lidi povahy "my na to mame" a tak proto je vse tak spatne a drahe neb uzasny cesky clovicek na to prece ma.hm, to se mi nezdá ... spíš taková připosranost, "přece si nebudu stěžovat" (a k tomu, co nechápu, tak když už si někdo stěžuje, tak ostatní, co jsou na tomtéž biti, tak místo aby ho podpořili a získali tak lepší podmínky i pro sebe, tak mu ještě nadávaj a mnohdy nejen to)
1. Málo rozvinutý trh s telekomunikacemi díky špatně provedené privatizaci a nepřehledným regulacím nahrávající pouze stávajícím hráčům.
2- Lidi jsou blbý. To vidíte na finančním trhu. Lidi chodí do té své "české spořky" (10 let patří Erste Group) a cpou jim tam stovku měsíčně na poplatcích, chodí se pojistit do České pojišťovny (je "česká", musí být tedy nejlepší, stejně jako "česká" škodovka...). Na přepážkách tráví desítky minut, aby si pokecaly a nastavili jeden trvalák a vybrali výplatu. (kartu nepoužívají, protože na Nově furt ve zprávách někoho okrádají v bankomatech). Takoví vzdělaní a pružní občané, využívající volný trh nám všem ostatním, co se zvládneme postarat sami o sebe zdražují služby. No co už, nenaděláte nic. V normálních podmínkách si lidé vybírají na trhu to nejlepší. Tady normání podmínky nejsou, tak se s tím smiřme, když děláte osvětu, jste akorát za blbce.
Jenom takový příklad nakonec. Když se čech rohodne letět letadlem do anglie, svěří svůj život nízkonákladové společnosti (a proč taky ne, můžeme si vybrat) ale peníze cpe do bankovních poplatků. Českej paradox. Mi tu ten sociální stát snad potřebujem, lidi se nedokáží sami o sebe postarat... :(Podobně jsem si pokládal otázku, kdy se projeví nedávné historicky nejnižší ceny ropy za barel na benzínových pumpách. No asi nikdy, taky kartel jak prase.
Kdo ví jak třeba fungovali zpracovatelé živočišných produktů, dtto. Banky, to samé.
Jediný nejefektivnější a udržitelný způsob je včasné rozbíjení monopolistických struktur. Jakýchkoli. Mocenských i ekonomických. Bohužel rozdrobené společnosti jako je i ta naše jsou proti tomu skoro bezbranné.
Kdysi jsem se termínu občanská společnost vysmíval, ale ono na tom něco bude.
Tohle všechno krásně funguje u svobodných trhů. Např. slušnej notebook lze sehnat v ceně dvou měsíčních účtu za elektřinu (RD). U trhů jako jsou mobilní operátoři, celoplošné televize a samozřejmě dodavatelé el. energie, pitné vody, pohonných hmot atp. má situace charakter monopolu nebo oligopolu na kterou samozřejmě doplácí spotřebitel.
Pokud by ale jeden hráč na trhu snížil výrazně ceny, tak přetažení zákazníků a nárůst celkového objemu tržeb by nakonec vedl k většímu zisku a naopak úbytku u konkurence.Ano, a ostatní dva by ceny vyrovnali, počty zákazníků by se zase vrátily a zpět a bylo by to jako předtím, akorát by každý rýžoval méně.
Vyvolalo by to cenovou válku, ale ten kdo by s tím začal by slíznul smetanu.neslízl by tu smetanu spíš ten, kdo by dokázal nejdýl držet dumpingovou cenu? (případně se prosadit jinými přostředky, jako třeba vyčerpat konkurenci státní buzerací a soudy, apod.?)
Btw. diskuze
nikdo je nedonutí , aby někdo šel s cenou dolůJá věřím v Trh… Každý den se k němu modlím. Možná, že kdyby lidé skutečně omezili používání GSM služeb na nutnou úroveň (už jsem o tom psal výše, lidé kolem mě prostě používají GSM2GSM i když jsou doma), tak by se operátoři zamysleli.
Já věřím v Trh…Ty jsi mi ale optimista...
Spis hlupak.
O tom monopolním postavení se to týká samozřejmě i státu. Jsou samozřejmě strategický oblasti, který je hodně obtížný uvolnit do konkurenčního prostředí a ty chca-nechca musí provozovat stát.
Už z principu: monopol = neefektivita
A ty díry ve státních a obecních rozpočtech vedou k filozofické otázce: krádež zboží v obchodě nad 5 (nebo 10 ?) tis. Kč je trestný čin. Předražené nebo uměle vyvolané(na nepotřebné věci) státní zakázky kde unikají miliony až miliardy korun, ale provedené v souladu se zákonem, krádeží nejsou ...
... Redingová jako jedna z prvních v bruselské věži vycítila, že Unie potřebuje ukázat lidem svou lepší tvář. Vybavena novými znalostmi z oboru a inspirována vlastní zkušeností z telefonování z různých koutů starého kontinentu, chopila se příležitosti a začala zkoumat cenovou politiku u roamingu.
Události pak nabraly poměrně rychlý spád. Komisařka nechává založit webovou stránku, kde odkrývá propastné rozdíly v ceně v různých zemích a u různých operátorů. Žádá studie od evropských regulátorů, z jejichž závěrů pak vyplývá, že poplatky za roaming jsou neodůvodněně vysoké a rozptyl cen postrádá objasnění. Vyzývá odvětví k samoregulaci. Bezvýsledně. Následuje křik ze všech stran. Pak ale přichází začátek prázdnin 2007, v platnost vstupuje eurotarif, ceny poprvé padají, Evropané na cestách vesele telefonují a všichni jsou šťastní....Nejznámějším důkazem jejích schopností a vůle dotáhnout věci do konce je fakt, že Evropané dnes platí za volání přes hranice o 70% méně než před pěti lety. Tehdy vyhrála těžký boj proti velkým hráčům ....
Unie potřebuje ukázat lidem svou lepší tvář
Bezvýsledně. Následuje křik ze všech stran. Pak ale přichází začátek prázdnin 2007, v platnost vstupuje eurotarif, ceny poprvé padají, Evropané na cestách vesele telefonují a všichni jsou šťastní. ...Nejznámějším důkazem jejích schopností a vůle dotáhnout věci do konce je fakt, že Evropané dnes platí za volání přes hranice o 70% méně než před pěti lety. Tehdy vyhrála těžký boj proti velkým hráčům ....Když se řekne Á, musí se totiž říct i Bé. A to - jak asi operátoři nahradí výpadek příjmů z roamingu? Ano, správně, zdraží ostatní služby (případně je chtěli zlevnit a nezlevní je o tolik/vůbec). Takže jakožto občasný uživatel výhradně vnitrostátních hovorů skáču radostí.